Menu

Strategie d’Alembert: Princip, ukázka v praxi a hodnocení

Už od doby, kdy se ruleta začala hrát poprvé, se lidé snaží najít strategie, které by jim pomohly ji porazit. Jedním ze světově nejpoužívanějších a nejznámějších strategií na ruletu je také d’Alembert systém. V tomto článku si představíme, jak systém funguje a na čem je vlastně založený.

Ruletová strategie d'Alembert

Princip strategie

Celý princip strategie je v tom, že po každé prohře navýšíš svou sázku o jednu jednotku a jakmile vyhraješ, svou sázku snížíš o jednu jednotku. Tímto způsobem pokračuješ až do uplynutí tebou stanoveného času, po dosažení požadované výhry nebo vyčerpání svého banku.

Postup sázení v ruletě d'Alembert

 • Hlavním cílem této strategie je omezit prohry při černých sériích (sériích proher) a dosáhnout zisku při těch vítězných.
 • D’Alembertova strategie je založena na principu rovnováhy. Je také mnohem jednodušší a méně riskantní, než třeba Martingale, proto je vhodná právě například pro začínající hráče nebo ty, kteří chtějí hrát bezpečně. Z definice se jedná o negativní progresivní strategii.

Ačkoli může jít z d’Alembertova fyzikálnímu systému leckomu hlava kolem, u strategie z něj odvozené to není tak strašné. Strategie se uplatňuje pouze u rovných sázek (červená/černá, sudá/lichá, vysoká/nízká 18), tedy u sázek, které mají stejnou pravděpodobnost výhry a prohry (50/50). U jiných nemusí být toliko účinná. Stejně jako i u jiných strategií je nejdříve nutné stanovit si hodnotu jedné sázky, se kterou budeš hrát. Rozhodně si stanov také časový úsek nebo limit, který nejsi ochotný překračovat.

Strategie d’Alembert v praxi

Abys si mohl představit fungování d’Alembert strategie trochu lépe, přinášíme ti podrobný popis s tabulkou, v níž najdeš ukázkový průběh jejího využití.

Postup sázení v ruletě d'Alembert

Příprava:

 • Sázka: černá barva
 • Hodnota počáteční sázky: 1 Kč
 • Bankroll: 50 Kč
 • Počet kol:

Příklad č. 1:

Kolo Sázka Výsledek kola Výsledek sázky Zisk
1. 1 Kč červená 5 = Prohra – 1 Kč – 1 Kč
2. 2 Kč zelená 0 = Prohra – 2 Kč – 3 Kč
3. 3 Kč červená 23 = Prohra – 3 Kč – 6 Kč
4. 4 Kč černá 17 = Výhra + 8 Kč – 2 Kč
5. 3 Kč červená 18 = Prohra – 3 Kč – 5 Kč
6. 4 Kč černá 26 = Výhra + 8 Kč – 1 Kč
7. 3 Kč černá 6 = Výhra + 6 Kč 2 Kč

V tomto případě se dařilo. V rámci tvé stanovené sekvence jsme dokázali získat profit 2 Kč oproti základnímu vkladu. Výsledek může být však pokaždé jiný. Stejně jako výhry, tak mohou přijít i prohry a neodnesli bychom si vůbec nic nebo bychom prohráli.

Příklad č. 2:

V druhém příkladu si ukážeme, jak by mohl vypadat negativní profit:

Kolo Sázka Výsledek kola Výsledek sázky Zisk
1. 1 Kč červená 1 = Prohra – 1 Kč – 1 Kč
2. 2 Kč černá 17 = Výhra + 4 Kč 1 Kč
3. 1 Kč červená 32 = Prohra – 1 Kč 0 Kč
4. 2 Kč červená 15 = Prohra – 2 Kč – 2 Kč
5. 3 Kč červená 3 = Prohra – 3 Kč – 5 Kč
6. 4 Kč černá 10 = Výhra + 8 Kč – 1 Kč
7. 3 Kč červená 22 = Prohra – 3 Kč – 4 Kč

V tomto případě rozhodlo poslední nešťastné kolo, díky kterému je profit negativní. Stále to však není tak velká ztráta a především o její redukci v této strategii jde.

Z obou příkladů si můžeš všimnout, že jde především o optimalizaci bankrollu. Při šťastné sérii výhry rostou, při té špatné bankroll tolik netrpí. U této strategie nelze říct, že by nám dokázala s jistotou přinést nějaký ten zisk. Všechno totiž záleží pouze na náhodě.

Výhody a nevýhody strategie

 • Jednoduchost ➡️ systém je snadno pochopitelný a není třeba složitých výpočtů
 • Nižší riziko ➡️ na rozdíl od jiných, u této strategie rostou sázky pomalu a vyhneš se tak velkému risku
 • Malé výhry ➡️ při opakovaných výhrách se sázka snižuje, tudíž vyhráváš míň a míň
 • Série proher ➡️ při této sérii se sázka stále zvyšuje a rychle se můžeš dostat do mínusu

Vyplatí se používat strategii d’Alembert?

Záleží hlavně na tom, jakým typem hráče jsi a co od hry očekáváš. Pokud chceš hrát s rozumem a hledáš systém, kterého by ses mohl držet, d’Alembert pro tebe bude ideální. S ohledem na bankroll totiž přichází s nižším rizikem než jiné strategie a pomáhá efektivně minimalizovat ztráty.

Z druhého úhlu pohledu však platí, že ti nedokáže zaručit zisk a všechno záleží pouze na tom, jestli budeš mít štěstí. To je však ostatně problémem většiny strategií. Pokud ti tedy přijde extrémně černá série, což je sice nepravděpodobné, ale dojít k tomu může, můžeš přijít o prakticky celý svůj bankroll. Jenom to bude trvat mnohem déle než u jiných strategií a včas si můžeš hru rozmyslet.

V tomto ohledu je d’Alembert poměrně účinnou strategií. Na další typy strategií se můžeš zblízka podívat v článcích níže.

Můžeš se podívat i na obecný článek o nejlepších strategiích. Zde najdeš porovnání a hodnocení všech známých typů.

Historie strategie

O této strategii se toho vlastně tolik neví. Nemůžeme ani jasně říct, kdy a proč se začala tato strategie v ruletě uplatňovat. Víme pouze to, že systém je pojmenovaný po slavném osvíceneckém fyzikovi a matematikovi Jeanu le Rond d’Alembertovi. Konkrétně tedy po jeho významném fyzikálním díle, které je dnes známé jako d’Alembertův princip.

V některých pramenech se dočteme, že měl tuto strategii uplatňovat během hře i sám d’Alembert a měl se pomocí něj snažit ruletové kolo překonat. To je však pravděpodobně pouze mýtus. D’Alembert totiž zemřel 16 let předtím, než mělo dojít k první reálné hře rulety coby hazardní hry.

Faktem tak je pouze to, že tento systém se v hazardním průmyslu používá již mnoho let a hráči se ji snaží využít ve svůj prospěch a získat díky ní zajímavé výhry.

FAQ – nejčastější otázky a odpovědi

 • Pro koho je vhodná d’Alembert strategie?

  Specifické určení nemá. Záleží hlavně na tobě, jaký jsi typ hráče a jaké máš od hry očekávání. Obecně však patří k těm jednodušším strategiím, tudíž je vhodná i pro začínající hráče nebo pohodové hráče, kteří nechtějí moc riskovat.

 • Jaký je princip strategie d’Alembert?

  Tato strategie se uplatňuje pouze na rovné sázky. Jde při ní o to, že vsadíš určitou jednotku na sázky s poměrem 1 ku 1. Jestliže prohraješ, zvedneš svou sázku o jednu jednotku. Po každé výhře ji naopak o jednu jednotku snížíš.

 • Funguje strategie d’Alembert?

  Stejně jako u všech ruletových strategií, nelze zisk 100% zaručit. Ruleta je hlavně hra náhody. Obecně má sloužit především pro optimalizaci sázek a zajištění udržitelného bankrollu.

Líbil se ti tento článek?
100%

Autoři obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.