Menu

Závislost na automatech a hazardu – máte sklony ke gamblerství?

Jak se zbavit závislosti na hazardu

Jak se zbavit závislosti na hazardu

Hazard nás už provází takřka odnepaměti a tvoří oblíbenou zábavu vysokého procenta populace. Většina lidí dokáže držet své vášně na uzdě a hru využívá pouze k pobavení a je si vědoma faktu, že zábava něco stojí. I když se občas zadaří, občas se hráč musí vyrovnat i se situací, kdy o nějaké prostředky přijde. Patříš k těmto hráčům, nebo máš s hraním problémy? Přečti si náš článek, který ti poradí jak postupovat dále, aby ses závislosti zbavil nebo aby ses nestal závislým...

Ano, jsme web zaměřený na hazardní hry, loterie a casínové bonusy, ale nechceme aby se naši návštěvníci hazardu plně poddali. Proto jsme si dali větší práci při psaní tohoto článku. Přečtením článku předcházíte závislosti, a pokud se u vás závislost již projevuje, tak vám článek poradí, jak postupovat, abyste se závislosti zbavili. Pamatujte, že hraní je primárně pro zábavu! 

Historie hazardu

Než se podíváme na to, jak pomoci gamblerovi, podíváme se v krátkosti na historii hazardu. Podle archeologických průzkumů se první hazardní hry objevily zhruba před 40 000 lety. Jiné obdoby hazardní her pak pochází někdy okolo 7. století před naším letopočtem. Karetní hazard pak pochází z Francie 14. století. První výherní automat byl vyroben v roce 1891 a to americkou firmou Sittman & Pitt.

historie automatů

Nicméně mnozí vládci Evropy i jiných koutů světa měli z hazardu strach. Báli se totiž krádeží a dalších zločinů, které mohly být s hazardem a závislostí na něm spojovány. Proto byl samotný hazard často postaven mimo zákon. Dnes je doba samozřejmě jiná, hazard je většinou přístupný všem plnoletým občanům. Setkáváme se tak mnohem častěji se závislostí na automatech i hazardu jako takovém.

Historie hazardu u nás

Ani česká republika nezůstala u vývoje hazardu stranou. Jak to tady bylo se sázkami, loteriemi a hazardem za minulého režimu se podívej na videu níže. Připadá ti video také tak úsměvné jako nám?

Příčiny závislosti na hazardu

Příčin, díky kterým se hráč stal závislým může být hned několik. Velmi často se jedná o únik od reality, která se hráčům z nějakého důvodu nelíbí. Za tím může stát další spousta problémů, například:

  • Rozvod
  • Úmrtí blízkého člověka
  • Časté stresové situace

Hráči si sice uvědomují, že „bouchání beden“ problémy nevyřeší, jít hrát je ale dočasným řešením, které je od reality odvede.

Další příčinou závislosti může být také špatné sociální zázemí. To platí především u mladistvých gamblerů. Mnoho závislých hráčů pak také říká, že hazard měl uskutečnit jejich rychlé zbohatnutí. Jak vidíte, příčin existuje skutečně mnoho. Hráč si často vůbec neuvědomuje, že je na sázení skutečně závislý. Často tak může přijít o rodinu, přátele, střechu nad hlavou i všechny peníze.

Já jsem génius

U některých patologicky závislých hráčů panuje představa, že jsou géniové, kteří přišli na naprosto dokonalou strategii, jak obelstít výherní automat. Žádná strategie na tyto sloty neexistuje, výhry jsou tak pouze souhrou náhody a štěstí.

Online výherní automaty jsou vždy o náhodě. Neexistuje žádný systém, jak je přelstít nebo obehrát!

Kdo je hazardem nejvíce ohrožen

Nedá se zcela jasně specifikovat, kdo je hazardem, přesněji patologickým hraním ohrožen. Závislý na hazardu se stávají lidé s vysokoškolským titulem i lidé, kteří sotva dokončili základní školu. Stejně tak nezáleží na výši měsíčního příjmu. Závislostí na hazardu je tak ohrožen úplně každý.

Pravdou je, že častěji závislý bývají muži. Častěji se závislými stávají lidé, kteří mají volnější pracovní dobu a mají vyšší disponibilní hotovost (neplést s vyšším příjmem!). Zajímavostí ale je, že lidé do 34 let věku se věnují spíše online hraní, automatům a podobným formám hazardu. Lidé nad tuto věkovou hranici jsou častěji závislí na loterii a stíracích losech.

Příznaky a příčiny gamblerství

Ačkoli každého gamblera vedlo k závislosti něco jiného, příznaky závislosti na hracích automatech a dalším hazardu jsou zpravidla stejné. V případě, že některé body závislosti pozorujete u svých rodinných příslušníků či blízkých přátel, možná je nevyšší čas začít jednat. Jaké jsou tedy příznaky?

Závislost na hazardu
Závislost a gamblerství

Hraji abych žil

Pro většinu gamblerů a lidí závislých na hracích automatech se samotná hra stane hlavním smyslem života. Stranou tak jde rodina, koníčky ale také zaměstnání. To samozřejmě vede k odtržení od sociálních vazeb ale často také od příjmů. V případě, že závislý hráč dlouho nehrál, je velmi nervózní a podrážděný.

Jednou budu boháč

Závislí hráči pak také často myslí na to, že jednoho dne protočí automat, získají velké jmění, dostanou se z dluhů a začnou si užívat života. Bohužel to ale většinou skončí u toho, že gambleři prohrají velké peníze, na sázení a protáčení beden nezůstává ani koruna a místo vysněné výhry přichází deprese, zpřetrhání sociálních vazeb a velmi těžký a bolestivý návrat do normálního života.

Velký problém je také „osvědčené“ pravidlo: „Vsaď víc, vyhraj víc“. Hráči často zkoušejí dohnat svoji ztrátu tím, že svou sázku znásobí. To samozřejmě nefunguje a hráči se tak dostávají do čím dál větších problémů spojených nejen s financemi.

Další příznaky

Závislí hráči také často trpí psychickými problémy, nemůžou dobře spát, nesoustředí se a často je sžírají pocity viny. To pak vede k tomu, že gambleři ztrácejí pojem o čase nebo kontrolu nad svými financemi. Často se pak závislost na hracích automatech stává součástí dalších závislostí. Především závislostí na drogách nebo alkoholu.

Z toho vzniká další problém. Hráči stále častěji hrají pod vlivem alkoholu nebo drog. To s sebou nese snížené vnímání rizika, a tedy i ochotu více riskovat. To pak vede k tomu, že hráč prohraje ještě více peněz a problém se dále prohlubuje.

Jak poznat závislost na automatech

Závislost na výherních automatech má velmi podobné příznaky, jako tomu je u závislosti na hazardu obecně. Závislí hráči tedy ztrácejí zájem o rodinu a své blízké. Jsou nevyspalí a roztěkaní. Často také nervózní, nedokážou být v klidu.

Závislost na automatech s sebou nese také vyšší výdaje, které pak nejsou závislí hráči schopni vysvětlit. To pak vede ke lžím a dalšímu odcizení od partnera, rodiny a kamarádů. K tomu se často přidávají dluhy či zástavy hmotného i nehmotného majetku. Někteří závislí hráči se pak uchylují také ke krádežím. To pak vede k dalším problémům.

Ptáš se, jak jsi na tom ty? Udělej si test gamblerství:

Existuje tzv. test gamblerství. Na základě jednoduchých otázek můžete zjistit, jak jste na tom s výherními automaty a celkově hazardem. Jak test anonymních gamblerů vypadá? Na otázky odpovídejte ano × ne. Čím více „Ano“ zvolíte, tím větší je váš problém s hazardem.

  • Ztratili jste někdy čas určený k práci nebo studiu kvůli hazardu?

  • Jste díky hazardu doma nešťastní?

  • Poškodil hazard vaši pověst?

  • Cítili jste po hazardu výčitky svědomí?

  • Hráli jste někdy hazard proto, abyste získali peníze pro vyřešení finančních problémů?

  • Zmenšilo hazardní hraní vaši ctižádost a výkonnost?

  • Když jste prohráli, měli jste pocit, že musíte prohrané peníze co nejrychleji vyhrát zpět?

  • Když jste vyhráli, měli jste silnou touhu se k hazardu vrátit a vyhrát další peníze?

  • Hráli jste hazardní hru často a dlouho, dokud jste neprohráli poslední peníze?

  • Půjčili jste si někdy peníze na to, abyste mohli hrát hazardní hry?

  • Prodali jste někdy něco, abyste mohli hrát hazardní hry?

  • Báli jste se použít peníze vyhrazené na hazard pro jiné účely?

  • Způsobil hazard to, že jste se nestarali o prospěch rodiny?

  • Hráli jste někdy hazardní hru déle, než jste měli původně v úmyslu?

  • Využili jste někdy hazard jako únik před strastmi a starostmi?

  • Spáchali jste nebo jste uvažovali o spáchání nezákonného činu proto, abyste měli peníze na hazard?

  • Působil vám hazard potíže se spaním?

  • Vznikla u vás touha na hazard po hádkách, nespokojenosti nebo zklamání?

  • Když jste vyhráli, chtěli jste pokračoval další hodiny v hraní?

  • Uvažovali jste někdy v souvislosti s hazardem o sebevraždě či sebepoškození?

Léčba gamblerství svépomocí

Léčba gamblerství svépomocí je velmi obtížná, vyžaduje obrovskou dávku sebediscipliny, což velmi často závislý hráč nemá. Základem je přestat do hazardu vkládat finance. Netrávit tolik času u výherních automatů a postupně se závislosti na nich zbavit. Je to krásná teorie, která ale není v praxi moc proveditelná. Nastoupit tak zpravidla musí léčba ambulantní, případně i pobytová. Vždy záleží na míře závislosti.

Jak se léčit ze závislosti na hazardu

Prvním a velmi důležitým krokem každého hráče je si přiznat, že je skutečně závislý. Důležité tak je navštívit lékaře nebo vyhledat odbornou pomoc už při pouhém podezření na patologické hraní. Při léčbě závislosti na hazardu se často postupuje jako při léčbě jiných závislostí. Cílem takové terapie pak je samozřejmě úplná abstinence. V případě, že by se závislý hráč k hazardu opět vrátil, mohlo by to vést k dalším a větším problémům. Není výjimkou, že se hráči léči i víckrát než jednou.

Základy hráčské terapie

Základem terapie u závislých hráčů je především psychoterapie. Ta zahrnuje změnu životního stylu, práci s psychologem, potlačení stresu ale také nejrůznější relaxační metody k tomu, aby se hráč uvolnil. Právě stres je totiž častým viníkem patologického hráčství.

Dalším důležitým krokem je absolutní změna způsobu zacházení s penězi. Je potřeba začít srovnávat dluhy, domluvit se na splátkových kalendářích a změnit celkovou finanční gramotnost daného člověka.

Ústavní péče

Ambulantní péče je první krok, jak se léčit ze závislosti na hazardu. V případě, že je neúspěšná, hráč míří na ústavní péči. Není ale možné ji přikázat. Záleží tak čistě na ochotě a vůli samotného závislého hráče. Při ústavní péči (léčbě) již dochází k úpravě denního režimu.

Základem je především přerušení hraní a omezení dostupnosti hazardu závislému hráči. Podobně jako u ambulantní léčby, také v ústavní péči musí dojít ke změně zacházení a smýšlení nad penězi. Velmi důležitá je celková úprava životního stylu a prevence opětovného návratu k hazardu.

K prevenci pak často slouží také skupinové ambulantní terapie. Při ní dochází k doléčení v širším kruhu dříve závislých hráčů. To pozitivně působí na psychiku hráče a riziko návratu k závislosti na hazardu je tak menší.

Terapie a léčba závislosti
Terapie gamblerství

Prevence proti závislosti na hazardu

Patologickému gamblerství se lze samozřejmě vyhnout dobrou prevencí. S tou můžete začít sami, případně lze požádat o pomoc někoho ze svého okolí. Základem jsou dobré vztahy se svými blízkými a snaha o snížení stresu. Tyto dva faktory jsou velmi častým průvodním jevem u závislých hráčů.

V případě, že hráváte v kamenných kasinech, ideálně choďte s partou kamarádů. Všichni společně pak zase odcházejte. Doporučuje se také mít s sebou menší hotovost. Nebudete pak mít nutkání sázet dál a dál, tedy i prohrávat další finance.

Vhodné je také zlepšit svůj životní styl. Začít více sportovat, tělo pak bude mít dostatečné vybití i endorfiny. Mozek pak nebude odbíhat k hazardním hrám. Dobré je také zjistit, zda nemáte v rodině bývalé závislé hráče, případně pozitivní vztah k riskování.

Herní limity v online casinech

Online casina musejí ze zákona hráčům umožnit nastavení limitů. Celkem se setkáte se třemi kategoriemi limitů. Dohromady je v kategoriích 7 limitů, které si musíte nastavit. V rámci kategorií se setkáte s:

  • Nastavení finančních limitů (Limit sázek za den a za celý měsíc + limit výše čisté prohry za den a za celý měsíc)
  • Nastavení délky hraní (Celková doba přihlášení za den a pauza po odhlášení)
  • Nastavení limitů počtu přihlášení (Celkový počet přihlášení za měsíc)

Herní limity v online kasinech jsou jednou z možností, jak se zbavit závislosti na automatech. V případě, že jste již dlouhodobě závislým hráčem je ale bohužel takové řešení nedostatečné a je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Rejstřík vyloučených osob

Rejstřík vyloučených osob neboli RVO. Tento rejstřík spustilo Ministerstvo financí České republiky. Zapisováni sem jsou zejména ti hráči, kteří jsou závislí a nad hraním zcela ztratili kontrolu. Do RVO jste zapsání z úřední moci. Za zápisem může stát vedle problému s hazardem také pobírání dávek v hmotné nouzi nebo neplnění vyživovací povinnosti vůči dítěti. Jakmile dojde k pominutí důvodů zápisu, fyzická osoba je automaticky z rejstříku vymazána.

Druhým způsobem, jak se do rejstříku dostat je tzv. zápis na vlastní žádost. Jedná se o sebevyloučení z hazardních her. To může být také jedním z preventivních kroků, jak se nestát závislými na hazardních hrách. V případě, že se rozhodnete nechat zapsat do RVO, můžete o vymazání z rejstříku požádat až po roce. V případě, že o vymazání nepožádáte, v rejstříku automaticky zůstáváte.

Rejstřík vyloučených osob
Rejstřík pro zápis nebo výmaz hráče z RVO

Kde hledat pomoc

V dnešní době internetové je možné dohledat relevantní zdroje pomoci online. Navštívit samozřejmě můžete i nejrůznější pracoviště, kde vám se závislostí pomohou. Níže přinášíme seznam několika webových stránek, kde se můžete dozvědět více o závislostech i o pomoci patologickým hráčům.

Časté otázky a odpovědi

Podívej se také na časté otázky a odpovědi k tématu závislosti na výherních automatech.

  • Jak poznám, že jsem závislý?

    Závislost se projevuje především ztrátou sociálních vazeb, nervozitou, nespavostí. Často se přidávají finanční problémy. Bez hazardu zkrátka nemůžete fungovat. V době, kdy nemáte přístup k výhernímu automatu, myslíte jen na dobu, až k němu opět usednete.

  • Léčba závislosti na automatech

    Vhodné je vyhledat odbornou pomoc. Samoléčba závislosti na automatech a hazardu je velmi obtížná a v mnoha případech prakticky nereálná. Využijte proto odkazů v našem článku. Léčba závislosti pak probíhá nejčastěji ambulantně, případně pak ústavně.

  • Existuje prevence proti závislosti na automatech?

    Ano, existuje! Ideální je umět pracovat se stresem a případné prohrané peníze považovat za ztracené. Stejně tak je dobré si nastavit limity u online casin. V případě, že máte sklony ke gamblerství v rodině, je možné se dobrovolně zapsat na rejstřík vyloučených osob.

Herní limity v online kasinech jsou jednou z možností, jak se zbavit závislosti na automatech. V případě, že jste již dlouhodobě závislým hráčem je ale bohužel takové řešení nedostatečné a je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Líbil se ti tento článek?
100%

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
  • David

    Já chci přestat hrát bedny a proč i co mi to nabidne,tak reklamu na casino,je tohle normální?

    • Ondřej Krejčí

      Dobrý den,
      nastala chyba na straně systému. Původně tento článek nezobrazoval postranní panel s reklamou, v čase všan nastala chybka. Nyní je vše opraveno a neměla by tu být vidět žádná reklama ani nabídka.

      Pěkný den a děkujeme za upozornění,
      Ondra z Vyhraj