Menu

Stírací losy v Česku slaví 30. narozeniny

Stírací losy patří k nejoblíbenějším způsobům sázení. V Česku už oslavily kulaté 30. narozeniny. Pojďte s námi nahlédnout do zajímavostí z jejich historie.

Stírací losy v Česku slaví třicítku!

Začalo to v roce 1974

Stírací losy jsou tu s námi od roku 1974. V Česku se ale objevily později, až v roce 1989. První los ve světě se jmenoval Okamžitá hra a vydala ho Massachusettská státní loterie.

První los u nás vydala Sazka a pojmenovala ho Spartakiádní hra. Monopol Sazky na tento segment postupně skončil, losy si získaly tak výraznou popularitu, že je začaly vydávat i další společnosti, například Tipsport. Češi tímto způsobem za rok prosází stovky milionů korun. Největší zájem je například o los Mega rentiér.

A pokračovalo v roce 2015 online

Stírací losy se s rozmachem internetu rychle přesunuly i na síť. Online losy se objevily právě v roce 2015. Stalo se tak pod záštitou společnosti PrimeScratchCards.

Historicky nejvyšší výhra

Na losech se dá vyhrát opravdu hodně peněz. Což potvrzuje výhra z letošního roku. K této události došlo v USA. Vítězem se stal jistý Rodrigo Hernandez z Floridy. Podařilo se mu získat 15 milionů dolarů, v přepočtu 350 milionů korun ve hře Florida Lottery.

Stírací folie

Každý los je pokryt speciální stíratelnou vrstvou. Podobnou máte například na PIN kódu k vaší SIM a na mnoha jiných místech. Jak se vyrábí, o tom se nicméně nic detailnějšího nedozvíte. Jde o speciální barvu a její složení je přísně střeženým výrobním tajemstvím.

Trocha matematiky

Když se vám podaří na stírací los vyhrát několik milionů, jako se to povedlo například muži zmiňovanému výše, notně se zapotíte u počítání, na co všechno vám taková výhra vystačí.

V Kanadě však čekají počty na vítěze už v okamžiku, kdy ještě nemá na svém účtu z výhry jediný dolar. Jak to? Než vám v této zemi bude vyplacena výhra, zástupci loterijní společnosti vyžadují výpočet matematického příkladu.

Zdroje:

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.