⚽️ EURO 2024 bonusy a kalendáře

Menu

Pravděpodobnost výhry v loterii Extra Renta

Jaká je pravděpodobnost vyhrát Extra Rentu?

Jaká je pravděpodobnost vyhrát Extra Rentu?

Čtvrtý článek o pravděpodobnosti je tady! Dnes se nepodíváme na žádnou jinou hru než na hráči milovanou Extra Rentu. Extra Renta nabízí nádherný „jackpot“, který tě zajistí na pěkně dlouho, ale jaká je pravděpodobnost výhry prvního pořadí? Pojďme se na to spolu podívat.

Pravděpodobnost Euromilionů za námi, Eurojackpot s obecným článkem o pravděpodobnosti jakbysmet a jedeme dál. Dnes se spolu podíváme na pravděpodobnost výhry v Extra Rentě a jak vůbec takovou pravděpodobnost vypočítat – a to jak u prvního, tak i u dalších pořadí.

Pravděpodobnost jednotlivých výherních pořadí

Výherní pořadí Počet uhodnutých čísel Pravděpodobnost výhry
1. pořadí (jackpot) 7 1 : 4 272 048
2. pořadí 6 1 : 23 473
3. pořadí 5 1 : 626
4. pořadí 4 1 : 47
5. pořadí 3 1 : 8

Extra Renta je nádherně nekomplikovaná hra. Doslova jediné, co musíš udělat je uhádnout sedm čísel, která budou při slosování vytažena z osudí. Žádná doplňková čísla, euro čísla ani nástavbové hry. Zkrátka jen musíš tipnout 7 čísel z čísel 1 – 33, které máš v nabídce v jednotlivých sloupečcích, přičemž maximálně na jedné sázence můžeš uzavřít 4 sloupečky.

Jaká je průměrná výše výher u Extra Renty?

Co by to bylo za článek bez další tabulky, že! Inu, dovolím si tvrdit, že následující tabulka je velice zajímavá, pokud hraješ loterie s vidinou výhry – a ruku na srdce, kdo je s tou vidinou nehraje, že? V následující tabulce se spolu tedy podíváme na to, jaké jsou výhry u Extra Renty. Extra Renta má na rozdíl od Sportky, Eurojackpotu a jiných loterií výhry tvořené výherními násobky.

To znamená, že pokud uhodneš určitý počet čísel, pak víš přesně, kolik vyhraješ. Neexistují tady průměrné výše výher, výhry jsou zkrátka dané.

Tabulka výher u Extra Renty

Výherní pořadí Počet uhodnutých čísel Pravděpodobnost výhry  Výše výhry
1. pořadí (jackpot) 7 1 : 4 272 048 24 000 000 Kč
nebo
100 000 Kč měsíčně na 20 let
2. pořadí 6 1 : 23 473 25 000 Kč
3. pořadí 5 1 : 626 1 000 Kč
4. pořadí 4 1 : 47 100 Kč
5. pořadí 3 1 : 8 25 Kč

Jak zjistit vítěznou kombinaci čísel v loterii Extra Renta?

A jsme tady znovu. Že ty už víš, co ti povím, že? Vítězné kombinace čísel, které budou taženy z jednotlivých osudí nelze předem určit ani nijak predikovat. Dokonce nelze ani naznačit, o jaký druh čísel se bude jednat – zda spíše sudá, či lichá, spíše vysoká nebo nízká. Musíš zkrátka přijmout fakt, že loterie jsou zcela náhodné a jediné, co můžeš (namísto zjišťování jak vyhrát) udělat, je naučit se zvyšovat svoji šanci na výhru.

Způsoby zvýšení šance na výhru v Extra Rentě:

 • Vsazení si plné sázenky
 • Vsazení si více sázenek
 • Předplatné sázenky

Vsazením plné sázenky můžeš svou šanci zvýšit právě tolikrát, kolik sloupečků daná sázenka nabízí. U Extra Renty se tvá šance tedy zvedá hned 4×, při podání plné sázenky. Každý vyplněný sloupeček pro tebe totiž znamená unikátní sedmičku vsazených čísel a tudíž samostatnou šanci na to uhádnout onu vylosovanou sedmičku.

Vsazení více sázenek je v podstatě stejný princip, jako vsazení více sloupečků na jedné sázence- Zkrátka čím více sloupečků, tím více vsazených unikátních sedmičíselných kombinací, čím více vsazených čísel, tím vyšší je tvá šance na výhru.

A do třetice je tady předplatné. U Extra Renty si můžeš vsadit stejná čísla až na 8 po sobě jdoucích slosování a díky tomu se nemusíš stresovat s volením čísel a zakládáním sázky. Navíc je možné, že čísla, která zvolíš, jedno pondělí nevyhrají, ale další budou tažena. Málokdo z nás sází ta stejná čísla pořád dokola, s předplatným nad ničím nemusíš přemýšlet, prostě sázku jednou zaplatíš a jedeš.

Extra Renta od Sazky.

Výpočet pravděpodobnosti pro výhru hlavní cenu Extra Rentu

Díky tomu, že Extra Renta nemá žádné doplňkové hry, dodatková čísla, ani nic, co by nás odvádělo od hlavní hry nebo přidávalo podmínky pro výhru hlavní ceny, bude náš výpočet výhry prvního pořadí u této loterie docela jednoduchý. Stačí totiž, abys uhádl sedm vylosovaných čísel a jackpot je tvůj.

Stejně jako u předešlých loterií, i u Extra Renty, potřebujeme pro určení pravděpodobnosti výhry prvního pořadí zjistit, z jaké množiny těchto sedm čísel budeme vybírat. U Extra Renty víme, že vybíráme 7 čísel z 33 možných.
Pro určení pravděpodobnosti je tedy nutné zjistit, kolik unikátních sedmimístných čísel lze z oné množiny 33 čísel vytvořit. Víme totiž, že jedna ze všech možných sedmičíselných kombinací bude vylosována a tím „prohlášena“ za vítěznou. Víme, že to bude pouze jedna jediná sedmimístná kombinace čísel, která se bude pohybovat v číslech od 1 do 33, přičemž se v kombinaci nebude žádné číslo opakovat. A ačkoli víme tohle všechno, tak samozřejmě nevíme, která to bude.

Bude to jednoduše jedna ze všech existujících sedmimístných číselných kombinací, které lze z čísel od 1 do 33 vytvořit. Tudíž to bude jedna ku počtu všech existujících kombinací. Když tedy zjistíme počet unikátních (neopakujících se) sedmimístných číselných kombinací, které lze v dané množině čísel vytvořit, pak zjistíme, jakou máme pravděpodobnost na to, tuto kombinaci uhádnout.

Pojďme na to..

Víme tedy, že máme na výběr 33 čísel, ze kterých musíme vytáhnout sedm čísel. Víme taky, že se čísla v těch sedmi tažených nemohou opakovat a tak každé číslo může být taženo pouze jednou, což nám celý výpočet usnadňuje. Sepíšeme si tedy základní vzoreček, který nám říká, že množina čísel, ze kterých vybíráme (ve vzorci označena písmenkem n a v našem případě 33 čísel) je nad množinou čísel, která vybíráme (ve vzorci označena písmenkem k, v našem případě 7 čísel). Když písmena vyměníme za čísla, budeme tento zápis číst jako 33 nad 7 (třiatřicet nad sedmi).

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - vzorec pro výpočet prvního pořadí Extra Renty.

S doplněním čísel místo písmen a trochou matematiky brzy zjistíš, že počet unikátních sedmiček, které lze z této množiny čísel vypočítat je 4 272 048 sedmimístných kombinací. Vzhledem k tomu, že bude tažena pouze jedna ze všech možných kombinacím, tak pravděpodobnost na to, že losovanou kombinaci čísel uhodneš, je zkrátka 1 : 4 272 048.

Díky tomu, že Extra Renta nemá žádná dodatková čísla ani nic jiného, co by podmiňovalo výhru prvního pořadí, tak se o nic víc nemusíš starat a nikam dál počítat, tohle je celý výpočet pro jackpot.

Podrobnější vysvětlení kombinatoriky

 • Vysvětlení kombinatorického vzorce a symbolů v něm

  Ve výpočtu prvního pořadí máme obrázek, který nám odhaluje kombinatorický vzorec, díky kterému se dopočítáme k celkovému počtu číselných kombinací, které lze při slosování vytáhnout z osudí. Pojďme si spolu tento vzorec trochu rozebrat, aby pro tebe byl výpočet co možná nejpřehlednější.

  Důležité informace, které před začátkem výpočtu musíš mít na paměti:

  • ve vzorci najdeš symbol vykřičníku (!), který se nazývá faktoriál
   • faktoriál vyjadřuje součin všech přirozených čísel menších nebo rovných danému číslu
    (5! – „pět faktoriál“ je rovno 5 × 4 × 3  × 2 × 1 = 120)
  • čísla stejné hodnoty, která se nachází v horní i spodní polovině zlomku (v čitateli i jmenovateli) se mezi sebou krátí = „zmizí“ ze zápisu

  V původním vzorci vidíš ve vrchní polovině zlomku (v čitateli) „33!“ – to znamená, že toto číslo musíš rozepsat jako 33 × 32 × 31 × … 1.
  Ve spodní polovině zlomku (ve jmenovateli) vidíš „7! (33-7)!“ – v tomto případě tedy prvně vypočítáš závorku a následně pokračuješ s výpočtem. Po vypočítání závorky ti ve jmenovateli zůstane „7! 26!“ – i tato čísla musíš kvůli faktoriálu roznásobit, a to od jejich hodnoty až po jedničku. Zápis tedy bude vypadat 7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1 × 26 × 25 × … 1.

  Když máš pečlivě rozepsaného čitatele i jmenovatele tak zjistíš, že se násobení od 26 níže opakuje jak v čitateli, tak ve jmenovateli. V tuto chvíli se tedy obrať na druhou odrážku a pravidlo, které jsme si v ní řekli → stejná čísla se krátí. Toto pravidlo tě následně dovede k zápisu, který vidíš na obrázku v článku a to „33 × 32 × 31 × 30 × 29 × 28 × 27 lomeno 7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1“.

  No, a pak už stačí jen čísla mezi sebou vynásobit a hned zase vydělit a máš výsledek, který vidíš na obrázku i v textu, a to, že pravděpodobnost na výhru prvního pořadí je 1 : 4 272 048.

Výpočet pravděpodobnosti pro výhry dalších pořadí Extra Renty

Výpočet pravděpodobnosti pro výhru prvního pořadí je u Extra Renty jednoduchý. Moc se ale neraduj, další pořadí už budou stejně zdlouhavé jako jinde. Rozhodně to však není nic, s čím bychom si neporadili. Pojďme se tedy spolu kouknout na výpočty pravděpodobnosti pro další pořadí u této loterie.

Výpočet pravděpodobnosti pro výhru druhého pořadí

Výpočet pravděpodobnosti u druhého pořadí si projdeme hezky pomalu, krok za krokem, aby ti bylo vše jasné a snadno pochopitelné. Další pořadí už však budou obsahovat stejný vzorec i postup výpočtu, pouze s jinými čísly. Další pořadí už tedy jen v rychlosti naťukneme.

Pro výhru druhého pořadí potřebuješ v Extra Rentě trefit šest čísel, pojďme se tedy spolu podívat na to, jak bude vypadat vzoreček, co kam doplníme a jak s příkladem budeme dále nakládat, abychom se dopátrali výsledku.

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - vzorec pro výpočet druhého pořadí Extra Renty.

 

V momentě, kdy máš napsaný vzorec, následují čtyři kroky, které musíš udělat:

 • nahradit – všechna písmena si nahradíme za odpovídající čísla
 • rozšířit – roznásobení závorek a rozložení zlomků tak, abychom mohli začít počítat
 • zjednodušit – matematická operace pro zjednodušení zlomků
 • vypočítat

Krok první – nahradit

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - výpočet druhého pořadí Extra Renty (krok - nahradit).

Krok druhý – rozšířit

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - výpočet druhého pořadí Extra Renty (krok - rozšířit).

Krok třetí – zjednodušit

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - výpočet druhého pořadí Extra Renty (krok - zjednodušit).

Krok čtvrtý – vypočítat

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - výpočet druhého pořadí Extra Renty (krok - vypočítat).

Když vzoreček dopočítáš, zjistíš, že pravděpodobnost je u druhého pořadí 1 : 23 473.

Výpočet pro třetí výherní pořadí

Třetí a další výherní pořadí už vezmeme jen v rychlosti. U výpočtu pravděpodobnosti třetího pořadí zůstává vzoreček i princip počítání stejný. Není tady nic, co by se měnilo, jediné, co musíš obměnit jsou čísla, jelikož pro třetí pořadí ti stačí uhodnout pouze pět čísel z původních sedmi.

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - výpočet třetího pořadí Extra Renty (vzorec).

Po dopočítání tohoto vzorečku zjistíš, že třetí pořadí u Extra Renty se pyšní pravděpodobností 1 : 626.

Výpočet pro 4. výherní pořadí

Ani výpočet čtvrtého pořadí nás ničím nepřekvapí – opět stejný vzoreček, jen vyměníme počet uhodnutých čísel z 5 na čtyři. Tak jdeme na to!

Výpočet pro pravděpodobnost čtvrtého pořadí u Extra Renty.

Čtvrté výherní pořadí Extra Renty ti nabízí pravděpodobnost 1 : 47. To už stojí za to, to zkusit ne?

Výpočet pro páté výherní pořadí

Poslední výherní pořadí je tady! Pojď si s námi tedy vypočítat i tohle poslední pořadí, ať víš, jaká pravděpodobnost je tady.

Pravděpodobnost výhry Extra Renta - výpočet pátého pořadí Extra Renty (vzorec).

Když si práci s výpočtem dáš i tentokrát, naposledy u Extra Renty, dopočítáš se k pravděpodobnosti 1 : 8, která přísluší pátému pořadí u Extra Renty.

Porovnání pravděpodobností na výhru hlavní ceny napříč loteriemi

Není pochyb o tom, že každého z nás zajímá, u které loterie jsou nejvyšší výhry a u které zase výhry padají nejčastěji. Nebo respektive, u které loterie je nejvyšší pravděpodobnost na výhru nejvyšší nebo jakékoli ceny. A to bychom to nebyli my, kdybychom pro tebe opět neměli tabulku!

Tabulka pro porovnání loterií dle pravděpodobnosti na výhru jackpotu prvního pořadí

Loterie Pravděpodobnost na výhru jackpotu Počet výherních pořadí
Extra Renta 1 : 4 272 048 5
Euromiliony 1 : 32 622 600 10
Sportka 1 : 69 919 080 6
Eurojackpot 1 : 139 838 160 12

Definice hry Extra Renta

Extra Renta je další loterií ze stáje Sazky, stejně jako Šťastných 10, Sportka a spousta dalších loterií, které znáš. Jde o klasickou loterii, ve které hádáš sedm čísel ze 33 možných, přičemž ti sázenka nenabízí žádná dodatková čísla, vedlejší hry ani nic jiného, co by tvou pozornost odpoutávalo od zmíněné hlavní hry.

Jako jedna z mála loterií Extra Renta nenabízí „pouze“ jednorázový jackpot, ale nabízí také možnost právě renty – a teda možnost měsíčního vyplácení. Konkrétně u Extra Renty je výhrou prvního pořadí vyplácení 100 000 korun měsíčně na dvacet let. Pokud bys však více ocenil jednorázovou výplatu, nemusíš si zoufat, Extra Renta nabízí i tuto možnost. Můžeš si nechat vyplatit jackpot ve výši 24 milionů korun najednou.

Je potřeba mít na paměti, že výhry vyplacené najednou, přesahující 1 000 000 korun, je nutné danit 15 % z celkové výše výhry. Tuto daň za tebe však odvede Sazka již při výhře, proto se o tuhle nepříjemnou část nemusíš starat.

Kde zjistím více informací o Extra Rentě?

Máme pro tebe aktuální informace o všech loteriích a je jasné, že mezi nimi nechybí ani Extra Renta. Proto, pokud tě cokoli zajímá, neváhej se prokliknout na tento odkaz, kam jsem ti připnula celý rozbor této loterie.
Najdeš zde všechny informace od dat slosování, přes tabulku výher až po návod, jak si vsadit.

Detail loterie Extra Renta na našem webu.

Na jaké loterie se můžeš v sérii o pravděpodobnosti těšit?

Čeká Tě ještě Sportka, Šťastných 10, Korunka a mnohem víc. Nezapomeň se hlavně níže kouknout na předešlé články o pravděpodobnosti, ať máš prostě přehled.

Další články o pravděpodobnosti najdeš tady

Nejčastěji kladené dotazy o Extra Rentě

Zkus pokořit pravděpodobnost, vsaď si s námi

Aktuální jackpot
841 000 000 Kč (Výjimečně se hraje o věcné ceny)
Aktuální jackpot
126 000 000 Kč (Výjimečně se hraje o věcné ceny)
Aktuální jackpot
65 900 000 Kč
Aktuální jackpot
60 000 000 Kč
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.