Danění výher z hazardu, soutěží a loterií včetně Sportky

Danění výher z hazardu, soutěží a loterií včetně Sportky

Náhlý příval radosti, vzrušení a pocit štěstí. Tak nějak by se daly popsat emoce, které cítí člověk, jenž právě vyhrál větší sumu peněz v hazardu nebo soutěži. Během prvních pár minut si však ještě nemusíte zcela uvědomovat, že tvoje vysněná výhra možná není pouze pro tebe. Jak to tedy s daněním výher z hazardu a soutěží ve skutečnosti je?

Jak se daní výhry?

Jak jsou na tom hazard a daně neboli tvoje vysněná výhra a daně? Neznalost zákona v tomto případě rozhodně neomlouvá. Výhry z hazardu a soutěží se totiž řadí mezi tzv. ostatní příjmy, díky kterým se sice zvyšuje tvůj majetek, avšak zároveň se nejedná o příjmy ze zaměstnání či podnikání, kapitálového majetku anebo například pronájmu nemovitosti.

Danění dle typu hry

 1. Jak danit výhry z loterií a stíracích losů?
 2. Jak danit výhry ze soutěží?
 3. Jak danit výhry z tomboly?
 4. Jak danit výhry z kasínových her?
 5. Jak danit výhry ze sportovního sázení?

1. Jak se daní výhry v loterii a ve Sportce?

Mezi nejoblíbenější hazardní hry v Česku se zaručeně řadí loterie a napínavé čekání na to, jaká čísla budou vytažena z osudí. Jak se tedy daní výhry v loterii a ve Sportce? Pod loterie spadají i stírací losy.

Jestliže výhra v loterii přesáhne 1 000 000 Kč, odvádí hráč 15% daň z příjmu a výhry se během jednoho kalendářního roku nesčítají. Co to v praxi znamená? Budeš-li mít šťastnou ruku a dvakrát po sobě vyhrajete 700 000 Kč v loterii Sportka v roce 2023, daň z výhry v loterii však odvádět nemusíš, protože se výhry nesčítají, a tudíž každá z nich je menší než 1 000 000 Kč, tudíž 15% zdanění ze zákona nepodléhá. V případě vyšší výhry než 1 000 000 Kč provozovatel Sportky odvede státu daň za tebe (Jednoduše za tebe Sazka vše zařídí, pokud vyhraješ 10 000 000 Kč, tak ti pošlou jen 8 500 000 Kč a zaplatí daň za tebe. Tobě tak odpadnou starosti.)

Aktuální informace k daním z loterií: Od ledna 2024 naběhne nový vládní konsolidační balíček. Podle nového návrhu by se hranice výher z loterie měla posunout právě z milionu korun na padesát tisíc. 🥲 Průběžně tě budeme informovat o změnách. Nejnovější informace naleznete v našem článku: https://vyhraj.cz/zmena-daneni-vyher/

Aktuální jackpot
57 000 000 Kč
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

2. Jak se daní výhry v soutěžích?

Jak zákon o danění definuje soutěž? Především tím způsobem, že soutěže nesmí mít žádnou spojitost s hazardem. Nejčastěji rozlišujeme tyto typy soutěží:

 • sběratelské (sbírání obalů od oplatek, bodů apod. – o výhře rozhoduje počet nasbíraných obalů nebo náhodné losování kódů z obalů)
 • vědomostní (Riskuj, Chcete být milionářem apod. – o výhře rozhodují znalosti soutěžícího)
 • hodnotitelské (o výherci rozhoduje porota na základě díla nebo výtvoru)
 • internetové (losování z komentářů na sociálních sítích)
 • sportovní (sportovní utkání týmů nebo jednotlivých hráčů)

Jak se tedy daní výhry v soutěžích? U soutěže a danění výhry platí, že pokud je finanční zisk vyšší než 10 000 Kč, odvádíte 15 % daň z výhry. Zároveň platí, že se daní pouze finanční výhry. Pokud tedy vyhrajete například osobní automobil, nemusíte odvádět žádnou daň z jeho hodnoty a složitě počítat jeho aktuální cenu nebo 15 % daň.

Je někdo osvobozen od danění výhry v soutěži např. Sportovci?

Výjimka potvrzuje pravidlo, a proto sportovci pro něž je sportovní činnost příjmem při podnikání, daň z výhry státu neodvádí a jsou od ní osvobozeni, i když převyšuje částku 10 000 Kč.

3. Jak se daní výhry v tombole?

Sezóna plesů s sebou každoročně přináší také možnost větší i menší výhry v oblíbených tombolách. Řadí se vůbec tombola mezi výhry z hazardu a musí se rovněž danit?

Tombola je hazardní hrou a stejně jako u výhry ve Sportce si nemusíte lámat hlavu s odváděním daní, protože pořadatel ti vyplatí výhru z tomboly již po 15 % zdanění, v případě že přesahuje 1 000 000 Kč.

4. Jak se daní výhry v kasinu?

Vysoká sázka, blikající sedmičky a zvuky ohlašující vysokou výhru na klasickém automatu v kasinu. Jestliže v jednu chvíli na automatu vyhrajete 1 300 000 Kč, ale vložili jste do něj 400 000 Kč, výhru nedaníte, protože čistý zisk je 900 000 Kč. Výhry se však za jedno zdaňovací období sčítají, tudíž daníte čistou výhru (zisk) nad 1 000 000 Kč, a to tak že státu odvedete 15 % v následujícím roce při daňovém přiznání za předchozí zdaňovací období.

Finanční úřad ti může požádat o předložení evidence výher a proher za jednotlivé typy her. V případě že se tak stane, provozovatel hazardu by ti měl ochotně a na požádání tuto evidenci vystavit na základě tvého hráčského konta a vy tak získáte přehled svých výher a proher.

Narozdíl od loterie (hrubý zisk bez možnosti odečtení nákladu za podání např. Sportky) se počítá pouze tvůj čistý zisk (odečítáte tvůj vklad od výhry).

Jedná se o tyto konkrétní hry v kasinech:

 • technické hry (automaty, elektronická ruleta apod.)
 • poker
 • ruleta
 • ostatní karetní hry
 • black jack
 • a další

Upozorňujeme, že zákon nerozlišuje, zda hrajete v online nebo kamenném kasinu. Zdanění tedy podléhají oba typy hazardu.

5. Jak se daní výhry v kurzovém sázení

Sázíte rádi na sportovní utkání? Nejste sami. Kurzovní sázky jsou velmi oblíbené, a přesto většina sázkařů neví, jak postupovat v případě větší výhry.

V případě že je výhra za jeden kalendářní rok (zdaňovací období) vyšší než 1 000 000 Kč zdaníte opět 15 %, avšak na rozdíl od loterií se musíte o povinný odvod daně postarat sami včetně uvedení výhry do daňového přiznání.

Ztrácíte se ve velkém množství sázenek? Začněte si vést evidenci v Google Sheets nebo si vytvořte tabulku v programu Microsoft Excel. Do tabulky si zapisujte datum, typ sázky, vklad a výhru či prohru. O výpis sázek můžete také zažádat u sázkovky, kde sázíte. U většího množství sázkovek si výpis najdete bez zažádání v uživatelském profilu volně ke stáhnutí.

Jak a kdy zdanit výhru: návod krok za krokem

Radost z výhry je jedna věc, papírování s odvodem daní však věc druhá. Zahoďte stres stranou, právě tobě totiž vysvětlíme, jak postupovat a danit své výhry z hazardu i výhry ze soutěží.

Se zdaněním tvých výher začínáte po ukončeném základním zdaňovacím období, což je 1 kalendářní rok a termín pro podání elektronického přiznání je do konce dubna a pro osobní či poštovní podání do konce března.

 • Zjistěte si zda je vůbec třeba platit daň za výhru dle typu hry a výše výhry

  Na základě své evidence výher z hazardu a proher z hazardu (či soutěží) v letošním roce zjistěte, zda jste od nutnosti odvést daně osvobozeni (dle informací v tomto článku viz. výše).

 • Vyplňte daňové přiznání nebo si najděte daňaře

  Pokud osvobozeni nejste je třeba vyplnit daňové přiznání, tvůj čistý zisk z výhry uveďte v daňovém přiznání jako ostatní příjem. Kompletní návod jak vyplnit daňový formulář, naleznete na oficiálním webu Finanční správy České republiky.

  Pokud si nejste jistí správně vyplněným daňovým přiznáním, požádejte o vyplnění kvalifikovaného účetního.

  V případě daňového přiznání platí následující: výdaj = vynaložené peníze za hru, příjem = výhra.

 • Odešlete daňové přiznání v řádném termínu

  Nezapomeňte dodržet termíny pro podání daňového přiznání dle způsobu odeslání (březen/duben).

Jaká je historie danění výher?

Do konce roku 2019 byly výhry z hazardu zcela osvobozeny od daní, a to bez ohledu na typ hazardní hry nebo výši výhry. Výjimka se tehdy týkala pouze tomboly (a to jen v některých konkrétních případech).

Od roku 2020 hazardní hry nejen podléhají zdanění, ale také rozlišují určité typy her a pravidla při danění.

Zároveň také každý typ hry podléhá zdanění samostatně, což v praxi znamená, že můžete danit miliony ze sázkových výher, ale zároveň mít vysoké mínusové výdaje například v technické ruletě. Není tedy možné tyto dva typy her a proher uvést do jedné kolonky v daňovém přiznání tak, aby ti vznikl čistý zisk, který byste následně zdanili.

Často kladené dotazy k daním z hazardu a soutěží

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.