Menu

Pravděpodobnost výhry v loterii Sportka

Jaká je pravděpodobnost vyhrát Sportku?

Jaká je pravděpodobnost vyhrát Sportku?

Čeká nás další článek o pravděpodobnosti výhry! Tentokrát se spolu podíváme na Sportku. Jaká je pravděpodobnost výhry ve Sportce? Jaká je tabulka výher? A máš šanci ji vyhrát?

Pravděpodobnost v jednotlivých výherních pořadích Sportky

Dřív, než se vrhneme na výpočty pravděpodobnosti u jednotlivých pořadí, tak se na jednotlivá pořadí a jejich pravděpodobnost podíváme hezky přehledně v tabulce.

Výherní pořadí     Počet uhodnutých čísel Pravděpodobnost
1. pořadí (Superjackpot) 6 + 1 1 : 69 919 080
2. pořadí (Jackpot)
6 1 : 6 991 908
3. pořadí 5 + 1 1 : 1 165 318
4. pořadí 5 1 : 27 100
5. pořadí 4 1 : 516
6. pořadí 3 1 : 28

Věřím, že otázek k pravděpodobnosti se víří v hlavě každého z nás mraky, a také proto jsme dnes tady – abychom na naše otázky našli odpovědi. Dřív, než se pustíme do odpovědí na vše, co tě zajímá, tak nezapomeň, že v sérii o pravděpodobnosti již najdeš sepsaný článek o Eurojackpotu, Extra Rentě a Euromilionech.

Mezi odkazy na články najdeš také odkaz na obecný článek o pravděpodobnosti, ve kterém jsme si jen shrnuli, co to ta pravděpodobnost vůbec je a jak se počítá. Teď už však ke Sportce a k její tabulce pravděpodobnosti.

Jaká je průměrná výše výher u Sportky?

Pokračujeme druhou důležitou tabulkou. V téhle se spolu podíváme na průměrnou výši výher napříč výherními pořadími Sportky. Jak už víme, tak Sportka nabízí hned šest výherních pořadí, ale víš, jaké se v nich nachází průměrné výhry? Že ne? Tak pojďme na to!

Výherní pořadí Počet uhodnutých čísel Průměrná výše výhry
1. pořadí (Superjackpot) 6 + 1 136 769 489 Kč
2. pořadí (Jackpot) 6 15 382 198 Kč
3. pořadí 5 + 1 815 723 Kč
4. pořadí 5 24 971 Kč
5. pořadí 4 619 Kč
6. pořadí 3 113 Kč

Pravděpodobnost v jednotlivých výherních pořadích Šance

Dřív než se vrhneme na tabulku s pravděpodobností výhry v jednotlivých výherních pořadí doplňkové hry Sportky, tak si povíme, co za doplňkovou hru vůbec Sportka má. Doplňková hra Sportky se jmenuje Šance a je to jednoduchá hra, pro účast v ní si musíš připlatit před uzavřením sázky 20 Kč/tiket. Tvým cílem je v Šanci uhodnout losované šestičíslí odzadu.

Šestičíslí Šance se losuje ze šesti oddělených osudí, přičemž v každém z nich jsou čísla v rozsahu 0-9. Na základě počtu tebou uhodnutých čísel se navyšuje tvá výhra, což můžeš vidět níže v tabulce s průměrnými výhrami.

Výherní pořadí Šance Počet uhodnutých čísel Pravděpodobnost výhry
1 ku
1. pořadí 6 1 000 000
2. pořadí 5 100 000
3. pořadí 4 10 000
4. pořadí 3 1 000
5. pořadí 2 100
6. pořadí 1 10

Jak se počítá pravděpodobnost výhry v Šanci?

Výpočet pravděpodobnosti u Šance je více než jednoduchý. Vzhledem k tomu, že se v každém osudí losuje jedno z deseti čísel – jedno naše číslo, z deseti možných, je pravděpodobnost jednoduše jedna ku deseti. S každým dalším osudím se naše pravděpodobnost násobí stejnou hodnotou.

Výpočet pro výhru doplňkové hry Šance

Počet uhodnutých čísel Výpočet pravděpodobnosti Pravděpodobnost výhry
1 ku
6 10 × 10 × 10 × 10 × 10 × 10 1 000 000
5 10 × 10 × 10 × 10 × 10 100 000
4 10 × 10 × 10 × 10 10 000
3 10 × 10 × 10 1 000
2 10 × 10 100
1 10 10

Jaká je průměrná výše výher u doplňkové hry Šance?

Pojďme se spolu podívat na druhou důležitou tabulku – průměrné výše výher u doplňkové hry Sportky. Už víme jaká je pravděpodobnsot u jednotlivých pořadí, víme taky jak pravděpodobnost výhry jednotlivých pořadí vypočítat a teď už stačí jen zkontrolovat výhry…

Výherní pořadí Počet shodných koncových čísel Průměrná výhra
1. pořadí 6 1 900 000 Kč
2. pořadí 5 100 000 Kč
3. pořadí 4 10 000 Kč
4. pořadí 3 1 000 Kč
5. pořadí 2 100 Kč
6. pořadí 1 50 Kč

Jak zjistit vítěznou kombinaci čísel ve Sportce?

Opravdu ráda bych ti prozradila tajemství, jak určit čísla, která budou v následujícím slosování tažena, ale už tak nějak všichni víme, že to není možné. A byť si myslíme, že by bylo skvělé mít tyhle informace, tak ruku na srdce, bavila by tě taková hra? Bavila by tě hra, ze které by se odpařil veškerý adrenalin, nervozita a vlastně vše, co z loterie dělá loterii?

Ale trváš-li opravdu na tom, že chceš mít 100% jistou výhru, pak samozřejmě existuje způsob – vsaď si všechny existující kombinace šestimístných čísel, které lze vytvořit. Jak už jsme si vypočítali výše, tak těchto šestimístných čísel je přesně 13 983 816. Když k tomu přidáš ještě doplňkové číslo, které musíš uhodnout pro výhru prvního pořadí, jsme u 139 838 160 sloupečků, které si musíš vsadit, abys pokryl všechny možné kombinace, které mohou ve slosování padnout.
Abys vsadil 139 838 160 sloupečků, musíš vsadit 13 983 816 tiketů, při ceně 220 Kč za tiket to znamená, že musíš vsadit sázenky v celkové hodnotě 3 076 439 520 Kč, pro výhru, která maximálně dosahuje ± 170 milionů korun.

Každopádně, ačkoli si tedy nemůžeš zaručit výhru ve Sportce, stále existují šance, jak si pravděpodobnost výhry zvýšit.

Způsoby pro zvýšení šance na výhru ve Sportce:

 • Vsazení si plné sázenky
 • Vsazení si více sázenek
 • Předplatné sázenky

Vsazením plné sázenky můžeš svou šanci zvýšit právě tolikrát, kolik sloupečků daná sázenka nabízí. U Sportky si tak svou šanci na výhru můžeš zvýšit až 10× jen tím, že si podáš plný tiket. Každý vyplněný sloupeček pro tebe totiž znamená unikátní šestici vsazených čísel a tudíž samostatnou šanci na to uhádnout onu výherní kombinaci.

Vsazení více sázenek je v podstatě stejný princip, jako vsazení více sloupečků na jedné sázence – zkrátka čím více sloupečků, tím více vsazených unikátních šestičíselných kombinací, čím více vsazených čísel, tím vyšší je tvá šance na výhru.

A do třetice je tady předplatné. U Sportky si můžeš jednu sázenku vsadit až na 36 slosování! Anebo pokud máš oblíbený slosovací den (středa, pátek, neděle), tak si můžeš vybrat jeden ze slosovacích dní a vsadit si svou sázenku až na 12 středečních, pátečních nebo nedělních slosování.

 

Výpočet pravděpodobnosti pro výhru hlavní ceny ve Sportce

Hlavní výhra Sportky je výhra prvního pořadí, kterou můžeš znát také jako Superjackpot. Superjackpot můžeš u Sportky vyhrát, pouze pokud si vsadíš plný tiket, což znamená vsadit si deset sloupečků po šesti číslech + doplňkovou hru Šance.
Pokud nevíš, jaký je rozdíl mezi Jackpotem a Superjackpotem Sportky, pak neváhej mrknout na článek níže, ve kterém máš shrnuty všechny rozdíly, pravidla a vše, co by tě o tomto tématu mohlo zajímat.

Každopádně, ať už se zaměříš na Jackpot nebo Superjackpot, stále platí, že pro výhru prvního pořadí musíš uhádnout 6 hlavních čísel + 1 doplňkové (koncové číslo Šance). Tak pojďme spolu kouknout na výpočet, díky kterého zjistíme, jak vysoká je pravděpodobnost, že zrovna ty budeš tím jedním, který uhádne výherní kombinaci čísel.
Stejně jako u předešlých výpočtů, i u výpočtu prvního pořadí Sportky, musíme pro výpočet pravděpodobnosti zjistit, z jaké množiny čísel těch 6 + 1 výherních čísel budeme vybírat. Pokud znáš pravidla, pak už určitě víš, že u Sportky vybíráš 6 hlavních čísel z celkem 49 možných (1 – 49), a doplňkové číslo Šance, které může být kterýmkoli číslem z množiny čísel 0 – 9.
Začneme hlavními čísly – musíme jich uhádnout šest ze šesti losovaných. Přičemž víme, že se ona konkrétní šestice bude losovat právě ze 49 čísel, také víme, že se čísla v šestici nemohou opakovat, a že každé číslo tak může být vytaženo pouze jednou. To jsou všechno fakta, která nám ulehčují celý výpočet. Našim úkolem teď tedy bude spočítat, kolik unikátních šestimístných čísel dokážeme z množiny 49 čísel vytvořit, nebo respektive spočítat, kolik takových šestimístných čísel vůbec existuje.

Pojďme na to…

Sepíšeme si tedy základní vzoreček, který nám říká, že množina čísel, ze kterých vybíráme (ve vzorci označena písmenkem n, a v našem případě 49 čísel) je nad množinou čísel, která vybíráme (ve vzorci označena písmenkem k, v našem případě 6 čísel). Když písmena vyměníme za čísla, budeme tento zápis číst jako 49 nad 6 (devětačtyřicet nad šesti).

Počet kombinací pro první pořadí Sportky.

To znamená, že existuje 13 983 816 kombinací unikátních šestic, které lze vytvořit z množiny čtyřiceti devíti čísel. To však není vše, máme tady stále deset čísel v doplňkové hře, z nichž musíme uhádnout jedno, které bude na poslední pozici.  Tohle číslo bude stejně jako hlavní čísla rozhodovat o tom, zda vyhraješ Superjackpot nebo ne, takže je stejně důležité, jako předešlých šest čísel.

Tento výpočet je jednoduchý, ale abys byl v obraze, tak si jej znovu ukážeme na vzorci. Vzorec pro výpočet tohoto jednoho čísla je naprosto stejný jako výpočet pro určení šesti hlavních čísel. Hádáme jednoduše jedno číslo, v rozsahu čísel 0 – 9, které bude na posledním místě Šance, jaká je pravděpodobnost, že jej uhodneš?

Počet kombinací pro Šanci od Sportky.

Vzoreček už ti prozradil, že pravděpodobnost je jednoduše 1 : 10.

A už nám zdánlivě zbývá pouze vynásobit mezi sebou tyto dvě čísla (pravděpodobnosti) a máš reálnou pravděpodobnost pro výhru prvního pořadí ve Sportce. To znamená, že vezmeš číslo 13 983 816 × 10 a máš pravděpodobnost 1 : 139 838 160. No jo, jenomže je tady ještě jeden důležitý fakt, a to, že Sportka se hraje na dva tahy.

To znamená, že pokud neuhádneš čísla v prvním tahu, stále existuje možnost, že je trefíš ve druhém tahu, takže teď už jen to číslo, které jsi získal vynásobením pravděpodobností, jednoduše vyděl dvěma tahy, a je to! Pravděpodobnost výhry prvního pořadí ve Sportce je tedy 139 838 160 ÷ 2, což se rovná pravděpodobnosti 1 : 69 919 080.

Podrobnější vysvětlení kombinatoriky

 • Vysvětlení kombinatorického vzorce a symbolů v něm

  Ve výpočtu prvního pořadí máme obrázek, který nám odhaluje kombinatorický vzorec, díky kterému se dopočítáme k celkovému počtu číselných kombinací, které lze při slosování vytáhnout z osudí. Pojďme si spolu tento vzorec trochu rozebrat, aby pro tebe byl výpočet co možná nejpřehlednější.

  Důležité informace, které před začátkem výpočtu musíš mít na paměti:

  • ve vzorci najdeš symbol vykřičníku (!), který se nazývá faktoriál
   • faktoriál vyjadřuje součin všech přirozených čísel menších nebo rovných danému číslu
    (5! – „pět faktoriál“ je rovno 5 × 4 × 3  × 2 × 1 = 120)
  • čísla stejné hodnoty, která se nachází v horní i spodní polovině zlomku (v čitateli i jmenovateli) se mezi sebou krátí = „zmizí“ ze zápisu

  V původním vzorci vidíš ve vrchní polovině zlomku (v čitateli) „49!“ – to znamená, že toto číslo musíš rozepsat jako 49 × 48 × 47 × … 1.
  Ve spodní polovině zlomku (ve jmenovateli) vidíš „6! (49-6)!“ – v tomto případě tedy prvně vypočítáš závorku a následně pokračuješ s výpočtem. Po vypočítání závorky ti ve jmenovateli zůstane „7! 43!“ – i tato čísla musíš kvůli faktoriálu roznásobit, a to od jejich hodnoty až po jedničku. Zápis tedy bude vypadat 7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1 × 43 × 42 × 41 × … 1.

  Když máš pečlivě rozepsaného čitatele i jmenovatele tak zjistíš, že se násobení od 43 níže opakuje jak v čitateli, tak ve jmenovateli. V tuto chvíli se tedy obrať na druhou odrážku a pravidlo, které jsme si v ní řekli → stejná čísla se krátí. Toto pravidlo tě následně dovede k zápisu, který vidíš na obrázku v článku a to „49 × 48 × 47 × 46 × 45 × 44 lomeno 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1“.

  No, a pak už stačí jen čísla mezi sebou vynásobit a hned zase vydělit a máš výsledek, který vidíš na obrázku i v textu, a to, že z čísel od 1 do 49 dokážeš vytvořit 13 983 816 unikátních šestic.

Výpočet pravděpodobnosti pro výhry dalších pořadí Sportky

Výpočet pravděpodobnosti pro výhry prvního pořadí (jackpotu), už máme za sebou a teď se spolu můžeme vrhnout na výpočty pravděpodobnosti výhry dalších pořadí. Jelikož, jak už víme z tabulky s průměrnými výhrami, tak i nižší výherní pořadí u Sportky nabízí krásné finanční odměny.

Výhra 2. pořadí

U výhry druhého pořadí si od výpočtu trochu odpočineme, jedná se totiž o jeden jediný, jednoduchý výpočet, který už jsme si tady spolu jednou prošli.

Jak víme, tak pro výhru druhého pořadí u Sportky musíš uhádnout „pouze“ 6 čísel hlavní hry. Nepotřebuješ žádné dodatkové číslo, ani nic, co by ti v této chvíli výpočet komplikovalo. A když nad tím tak popřemýšlíš, jistě rychle uhodneš, že to je tedy vzorec, který jsme již používali u výpočtu pravděpodobnosti pro výhru prvního pořadí. Akorát tentokrát nemusíš celkový existující počet unikátních šestic už ničím násobit.

Výhra druhého pořadí u Sportky.

Jediné, co teď s výsledkem musíš udělat, je ho už jen vydělit dvěma tahy, které má Sportka v každém slosování. A po vydělení dvěma zjistíš, že pravděpodobnost na výhru druhého pořadí u Sportky je 1 : 6 991 908.

Výhra 3. pořadí

Pro výhru dalšího, třetího, pořadí musíš trefit 5 hlavních čísel a jedno dodatkové číslo. Pojďme se spolu tedy podívat na výpočet, který si představíme hezky krok za krokem.
Jako první si sestavíme vzorec, pomocí kterého si vypočítáme, kolik existuje možných pětičíselných kombinací, které se mohou objevit v losované šestici, kterou vybíráme z množiny čísel 1 – 49.
Výpočet pro výhru třetího pořadí u Sportky.

Dalším krokem bude počtem těchto kombinací vydělit celkový počet unikátních šestic, které lze vytvořit (výpočet z předchozího pořadí). Tohle celé ještě vynásobíme šancí na trefu dodatkového čísla a dostaneme se k číslu 2 330 636.

výpočet pro výpočet pravděpodobnosti výhry u Sportky - 3. pořadí

Už jsme víceméně na konci, protože tohle číslo už stačí pouze vydělit dvěma (Sportka má dva tahy) a máš to! To, že jsi počítal správně, poznáš tak, že ti výsledkem bude pravděpodobnost 1 : 1 165 318.

Výhra 4. pořadí

Stejný vzorec nás čeká i u čtvrtého výherního pořadí, ovšem tentokrát, pro ulovení výhry 4. pořadí, je potřeba, abys uhodnul pouze 5 čísel, bez jakéhokoliv dodatkového. Výpočet tedy bude ještě o kousek jednodušší, než ty předchozí!
Začneme stejným výpočtem pro 5 uhodnutých čísel, který jsme používali již u třetího pořadí…

Výpočet pro výhru čtvrtého pořadí u Sportky

A protože nepotřebujeme žádné dodatkové číslo, tak už jen celkový počet unikátních šestic vydělíme 258, a následně to celé vydělíme dvěma (vynásobíme jednou polovinou) a je to!

Výpočet pro výhru čtvrtého pořadí Sportky.

Jediným správným výsledkem je, že pravděpodobnost výhry pro čtvrté pořadí Sportky je 1 : 27 100.

Výhra 5. pořadí

Výhra pátého výherního pořadí nabízí průměrnou výhru necelých sedm set korun, což není ohromující výhrou, ale rozhodně to ani není částka k zahození. Pro tuhle sympatickou výhru ti stačí, abys uhodnul pouze 4 hlavní čísla. Nic víc. Tak pojďme kouknout na vzoreček…

Výpočet pro výhru pátého pořadí u Sportky

A protože, opět, nepotřebujeme žádné doplňkové číslo, výpočet skoro končí – už musíme jen počet unikátních šestic vydělit tímto číslem, poté vynásobit polovinou (vydělit dvěma tahy) a máme výsledek!

Výpočet pravděpodobnosti na výhru pátého pořadí u Sportky.

Výsledkem ti je pravděpodobnost 1 : 516.

Výhra pro 6. pořadí

Poslední pořadí znamená 3 uhodnutá čísla, a pravděpodobnost zde je 1 : 28. Samozřejmě, že ještě mrkneme na vzoreček…

Výpočet pravděpodobnosti na výhru šestého pořadí.

Opět s tímhle číslem budeme zacházet stejně jako u předchozích výpočtů a dosáhneme jediného správného výsledku…

Výpočet pravděpodobnosti na výhru 6. pořadí.

Porovnání pravděpodobností na výhru hlavní ceny napříč loteriemi

To, co v tomto článku definitivně nesmí chybět je porovnání pravděpodobností na výhru napříč loteriemi!
Je však důležité, aby sis dřív než koukneš do tabulky, uvědomil, že porovnáváme pravděpodobnosti na výhru hlavní ceny. Znamená to, že pravděpodobnost na výhry nižších pořadí nebo na jakoukoli výhru, mohou být u jednotlivých loterií rozdílně a zařadili by je do nižších/vyšších pozic tabulky.

Název loterie Pravděpodobnost na výhru prvního pořadí Počet výherních pořadí
Extra Renta 1 : 4 272 048 5
Korunka Dvacet za 20,- 1 : 13 983 816 6
Euromiliony 1 : 33 622 600 10
Sportka 1 : 69 919 080 6
Eurojackpot 1 : 139 838 160 12

Definice hry loterie Sportka

Sportka beze sporu patří mezi hráči nejoblíbenější loterie, a to jak od Sazky, tak vůbec ze všech českých loterií. Hra Sportky je totiž naprosto nekomplikovaná – jediné, co ve hře stačí udělat (jak už víme), je vybrat si 6 čísel ze 49, a v případě, že chceš hrát o Superjackpot, tak si při plném tiketu vsadit taky Šanci.
Sportka nenabízí víc doplňkových her, v rámci sázenky, než právě Šanci, takže na sázence není nic, co by tě mělo vyrušovat od hlavní hry.

Kde zjistím více informací o Sportce?

Jak už určitě víš, tak na našem webu najdeš aktuální informace o všech loteriích a Sportka je právě jednou z nich. V detailu Sportky najdeš vše, co by tě o této loterii mohlo zajímat. Máme tam pro tebe zpracované podrobné informace o výhrách, doplňkových hrách, které Sportka nabízí mimo sázenku, ale také třeba návod na to, jak a kde si Sportku podat.

Na jaké loterie se můžeš v sérii o pravděpodobnosti těšit?

Příště se spolu podíváme na Šťastných 10! I přes to, že je tohle již šestým článkem o pravděpodobnosti výhry, tak zatím nejsme u konce. Máme toho ještě spoustu, na co se podívat, a co si spolu spočítat.

Další články o pravděpodobnosti najdeš sepsány tady

Nejčastěji kladené dotazy

Líbil se ti tento článek?
100%

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.