Menu

Zapoj se do měsíce zodpovědného hraní

Měsíc povědomí o závislosti na hazardu

Měsíc povědomí o závislosti na hazardu

Březen je měsícem, kdy se všichni soustředíme na to, aby bylo co nejvíce rozšířeno povědomí o závislosti na hazardních hrách. Zapoj se i ty do celostátní kampaně. Zjisti, jak na tom jsi ty sám a kde případně lze najít tu správnou pomoc.

Jako každý rok, tak i letos se pravidelně koná celostátní kampaň na podporu a rozšíření povědomí o problémech týkajících se závislosti na hazardu mezi širokou veřejnost. Nejen, že je důležité řešit již existující závislosti, ale stejně důležité je i podpora prevence vůbec proti vzniknutí.

Co je to za měsíc?

Tato pravidelně se opakující kampaň každý březen je zaměřena na poskytování vzdělání o hazardu a jeho rizicích a podpory v závislosti. Jeho hlavním cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problémovém hráčství a dostupnosti služeb prevence, léčby a zotavení. Také má za cíl podpořit poskytovatele zdravotnických služeb k provádění screeningu klientů pro zjištění problémového hazardu. Hlavním záměrem je vytvořit podmínky, které by omezily škodlivé účinky na zdraví a psychiku hazardních her.

Zodpovědné hraní hazardních her

Proč a jak se zapojit?

Problémové hraní her může mít škodlivý dopad na důležité oblasti v životě, včetně fyzického a duševního zdraví, pracovního postavení, finanční situace a vztahů s ostatními. Stále častějším problémem je, že mají i nezletilí možnost zapojit se do hazardních her. Důvodem je hlavně rozšiřování možností online hraní a jeho stupňující se oblíbenost.

Nejčastější formy hazardu:

  • Loterie
  • Karetní hry (např. poker, blackjack)
  • Sportovní sázky
  • Stírací losy
  • Automaty (např. výherní automaty, terminál pro kurzovní sázení)
  • Ruleta
  • Bingo

Jak jsi na tom ty?

Pokus chceš zjistit, jak jsi na tom s hazardním hraním, jestli jsi zodpovědný hráč, či už to pomalu začíná překračovat hranice, stačí si zodpovědět pár jednoduchých otázek:

  • 1. Cítil jsi se během posledního roku podrážděný, neklidný či úzkostný ve chvíli, kdy ses snažil omezit hazardní hry?
  • 2. Lhal jsi v posledním roce přátelům či rodině o tom, jak moc hraješ hazardní hry?
  • 3. Měl jsi v posledním roce takové finanční potíže v důsledku tvého hraní, že sis musel půjčit na základní životní náklady či využít sociální podpory?

Pokud na jakoukoliv otázku odpovíš kladně, může to znamenat, že už ti tvé hraní přerostlo přes hlavu a tak je dobré vyhledat včas pomoc. Pokud v těchto otázkách vidíš například někoho z tvých blízkých, můžeš mu sám nabídnout pomoc a doporučit místa, kam zajít či kam zavolat. Pokud se chceš podrobněji přesvědčit, jestli máš problém, vyplň si dotazník Zodpovědného hraní.

Kde najít tu správnou pomoc?

V současné době se po celé České republice nachází více než 120 středisek a centrech pomoci. V každém kraji jsou alespoň 4 střediska, kde nabízejí ať už osobní i online odborné poradenství či poskytují přímo léčbu a podporu v závislosti. Pokud cítíš, že ty nebo někdo z tvých blízkých by potřeboval pomoc, neváhej se obrátit na jakékoliv blízké středisko. Zde se můžeš podívat na Mapu Pomoci a zjistit, které je k tobě nejblíže. Říct si o pomoc přece není ostuda.

Mapa pomoci pro zodpovědné hraní

Na závěr

Ideálním výsledkem by bylo dosažení rovnováhy, kde by mohly hazardní hry prosperovat jako druh zábavního průmyslu, aniž by bylo jakkoliv ohrožováno zdraví všech občanů. Je tedy velmi důležité, aby byly poctivě dodržovány zásady zodpovědného hraní a tím byla zajištěna ochrana všech členů společnosti, zejména těch nezletilých. S tím je spojena nutnost dle posilovat povědomí veřejnosti o možných rizicích, podporovat ohrožené hráče, aby vyhledali pomoc a také všechny služby zaměřené na prevenci a léčbu problémového hráčství.

Líbil se ti tento článek?
100%

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.