Menu

Vyhrát loterii 4x po sobě? Ale ano, jde to.

Věříme, že nemusíte mít doktorát ze statistiky ze Stanfordské univerzity jako Joan R. Ginther, která vyhrála čtyřikrát v Texasu, na rozdíl od jiných skeptiků, kteří se domnívají, že to nemůže být náhoda.

Vyhrala 4x po sobe

Poprvé tato žena vyhrála 5,4 milionů dolarů, potom 2 miliony dolarů, za další dva roky vyhrála 3 miliony dolarů, a nakonec v roce 2010, v jejích třiašedesáti letech, hodila „čistý koš“ a vyhrála 10 milionový jackpot. Celkem si tedy Joana přišla na neuvěřitelných 20,4 miliónů dolarů, což je v přepočtu těměř půl miliardy korun.

V magazínu Harper však na náhodu moc nevěřili a domnívali se, že nezanedbatelnou roli v této výhře hrál i onen doktorát ze statistiky. Associated Press, americká tisková agentura, vyzpovídala několik matematiků, kteří se shodli na tom, že taková náhoda se stane jednou za 18 septilionů, což je, prosím, toto číslo: 18,000,000,000,000,000,000,000,000.

Byly to ale stírací losy

Stírací losy ukázkaTři z jejích výher byly stírací losy,tedy okamžitá loterie, tyto losy zakoupila v malém obchůdku ve městě Bishop, čtvrtý tiket koupila v sousedním městečku Kingsville. Redaktor časopisu Harper, Nathanial Rich, však toto nepovažuje za argument a domnívá se, že přišla na algoritmus, který určuje místo výherce.

Z Texaské loterie bylo však panu Richovi sděleno, že se paní Ginther musela narodit pod šťastnou hvězdou a nepovažují ji za podvodnici.

Nicméně…

Třebaže tyto tikety koupila v malém obchůdku v Bishopu, žila v Las Vegas. Ale v Bishopu se narodila, takže tam mohla chodit za babičku či kamarádku, nebo za kýmkoli jiným. Tři z jejích výher, až na tu první v roce 1993, přišly ve dvouletých intervalech – 2 miliony na jaře 2006, 3 miliony na jaře 2008 a 10 milionů v létě 2010.

Takových případů je více

Stefan Mandel - matematik Tak proč nezkusit nějakou zahraniční loterii? Konec konců, o jednom vícenásobném výherci jsme zrovna psali nedávno. Byla jím tedy také hlava vzdělaná, konkrétně matematik rumunského původu, Stefan Mandel, který se však oficiálně pokusil jít na loterii vědecky. A? Inu, povedlo se mu to.

Ať je to tak či onak, nikdy neříkejte, že holky na matematiku hlavu nemají.

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.