Menu

Vypočítal si výhru v loterii

V 60. letech se rumunský ekonom Stefan Mandel rozhodl vyhrát v národní loterii. Vypočítal si, že vyhraje a jeho výpočty byly správné. Skutečně vyhrál hlavní cenu, přestěhoval se do Izraele a potom do Austrálie. A tam házel pomyslnou kostkou dál.

Stefan Mandel - matematik výherce loterie

V roce 1992 Stefan Mandel vyhrál ve Virginia Lottery 27 milionů dolarů a 135 tisíc vedlejších cen. Jaké štěstí, říkáte si? Je to jenom střípek, nebo spíše střep, štěstí. Stefan měl totiž ještě 13x tak podobné štěstí. V loterii totiž vyhrál dohromady 14x, jak je to možné?

Koupil totiž všechny kombinace možných čísel. Věděl, že vyhraje první cenu, 6x druhou cenu, 123x třetí cenu a tisíce menších cen.

Ne, nemyslete si, nekoupil tikety sám, ale s pomocí investorů. V roce 1986 vedl skupinu, která skoupila 3,8 milionů kombinací v Australian Lottery. Jeho výnos byl něco málo přes 100 tisíc dolarů, poté co vyplatil investory. Po této výhře přijali Australané takové zákony, které mu jeho sázení znemožnily. Musel se proto se svým modelem poohlédnout po jiné zemi. Ukazováček jeho ruky se zastavil na políčku Virginia.

Nebylo to tak jednoduché

Opravdu to nebylo tak jednoduché, jak se vám teď možná zdá. Stefan prostě nešel a nekoupil náhodné tikety. Namísto do trafiky zašel do knihovny, četl matematické knihy jednu po druhé a studoval jak na výhru v loterii. A skutečně, objevil ten správný vzorec.

Vyčkával

Stefan Mandel - matematikVe Virginia Lottery bylo 7,1 milionu kombinací tiketů. Mandel si vypočítal, že musí počkat do té doby, dokud jackpot nedosáhne 25 a více milionů dolarů. Do té doby si žádný tiket nekoupil. Čekal 3 měsíce.

Tu noc, kdy Mandel vyhrál 27 milionů dolarů, nebyl nervózní, ani nedočkavý. Prostě věděl, že má výhru v kapse. Byl si jistý, že získá první cenu, druhou i třetí cenu a několik tisíc menších výher.

Tato výhra se stala jeho největším úspěchem.

CIA ani FBI na něj nic nenašly

Opravdu nic, třebaže se opravdu snažily. Nenašly však na této činnosti nic ilegálního. Není trestné skoupit všechny kombinace, třebaže to někomu může znít jako podvod.

Už mu stačilo

Nyní si Mandel užívá klidného důchodu na ostrůvku v jižním Pacifiku.

Mandelův model

Tak to vidíte. Dá se vyhrát, když se do toho člověk opře. Chce to ale taktiku. Rozhodně nelze Mandelův model použít kdykoli. Dnes už zřejmě ne. Kombinací čísel je nyní již velmi mnoho. Museli byste koupit přes 292 milionů tiketů, abyste si zajistili výhru 1,6 miliard v Powerballu.

Je nutné počítat však se třemi nedostatky této strategie:

  1. Že někdo skoupí všechny tikety.
  2. Riziko, že se s někým budete muset o jackpot rozdělit.
  3. Někdo bude mít stejný nápad jako vy.
Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.