1000 free spins + 200 000 Kč vstupní bonusy! 💎
Pro velké hráče máme velké bonusy. Zadej svůj email a přijdou ti během minuty. Hodně štěstí!
„Až vyrostu, budu bohatej. Každej den si vydělám aspoň tisícovku a koupím si všechno, co budu chtít!“ Úsměvné? To pochopitelně ano, i když takových dvacet tisíc korun čistého na výplatní pásce není k zahození a mnozí si o takové výplatě mohou nechat jenom zdát, to bezesporu ano. Navíc se vnímání a význam slova „bohatý“ postupně mění, postupně se vyvíjí s tím, jak dospíváme, v jaké realitě vyrůstáme a do jaké reality se nakonec dostaneme. Dvacet tisíc může být pro někoho hodně, druhý vám řekne, že by kvůli takové částce ani nevstal. Ať už je to tak či onak, vyplatí se umět zacházet a vycházet s pokorou, nikdy totiž nevíte, kdy se člověk dostane do takové situace, kdy bude rád vstávat i za 15 tisíc čistého. To jen na okraj, budeme se zabývat totiž něčím trošičku jiným.
Tolikrát jste jistě přemýšleli, co byste udělali s výhrou, kdybyste byli někdy vyhráli v nějaké hře od Sazky. Ono to nedloube pouze ve vašich hlavách, ale také v hlavách představitelů Sazky, která si nechala právě takový výzkum udělat. Zajímaly ji například tyto otázky:
Když je člověk zdravý, má šťastnou rodinu a lásku. Tak nějak na tuto otázku odpovídají ženy. Peníze jsou pro ženy pochopitelně také důležité, ale zdraví, šťastná rodina a láska se přeci s penězi nevylučují. Aby byla rodina šťastná, potřebuje peníze, takže i když ženy peníze na prvním místě nezmiňují, neznamená to, že s nimi nepočítají. Muži často bez obalu na první místo staví peníze. Chtějí mít totiž pocit moci, nebýt závislými na zaměstnavateli a dělat si co chtějí. A kolik je taková ta ideální částka? Od kolika korun začíná ono bohatství? Všeobecně takoví normálně vydělávající Češi vidí částku 50 tisíc korun čistého jako částku, se kterou se dá slušně vyžít a ze které se dá i něco ušetřit, od této částky podle většiny již začíná bohatství. Tato vysněná částka se však již od roku 2009 nijak nezměnila, a to i přes to, že průměrná mzda během posledních osmi let vzrostla o více jak 20 %.
Opět se nacházíme u stejné polemiky jako s tím dítětem, které jako obrovské bohatství vidí vydělávat denně jeden tisíc korun. Tak opět zde to je hodně podobné. Někdo jako boháče vidí člověka, který má vlastní byt nezatížený hypotékou, další vidí bohatého člověka, který má majetek v hodnotě aspoň 7 milionů korun. Někdo naopak boháče vidí až od hodnoty majetku 50 milionů a více. Podle výzkumu Sazky však lidé považují bohatého člověka již od hodnoty 10 milionů korun. Nejčastěji pod tímto pojmem lidé spatřují velkou vilu s bazénem, několik pozemků, automobily, dostatek peněz na plnění svých snů a koníčků či cestování a dovolenou několikrát v roce.
Možná se tomu budete divit, ale ne všichni si přejí být bohatými. Ve skutečnosti, alespoň z onoho výzkumu Sazky, vyšlo najevo, že 71 % Čechů by si přálo být bohatými. Nejvíce pak o bohatství stojí lidé do 30 let, kteří žijí ve větších městech a jsou nezadaní. Zaměříme-li se na pohlaví, tak o něco více chtějí být bohatší muži nežli ženy. Za skutečně bohaté se pak považuje nemnoho lidí, kteří jsou ve věkové kategorii 50 – 65 let. Dobrou zprávou však je, že téměř jedna třetina Čechů se cítí být bohatší než minulý rok a více jak polovina lidí si dává předsevzetí více ušetřit a celkově si finanční výdaje o něco bedlivěji střežit.
Na to se Sazka bohatých lidí přímo neptala, ale ptala se méně bohatých lidí, kteří se domnívají, že bohatí lidé mají málo volného času a lásky. Na druhou stranu mají však více příležitostí zbohatnout, mají více svobody a zábavy. Čeho se však bohatí lidé jen velmi těžko zbaví, je silná skepse ostatních lidí ohledně toho, kterak ke svému bohatství bohatí lidé skutečně došli. Polovina lidí je totiž viní z nepoctivosti, korupce či dokonce krádeže. Jaká je ta nejčistší cesta ke zbohatnutí? Poctivé podnikání, výhra v loterii, nějaký vynález či objev a dědictví. Rovněž zaměstnání na vysoké pozici, růst a bohatství v tomto zaměstnání je podle většiny, tedy 79 % dotazovaných, naprosto v pořádku. Až 85 % lidí by si přálo vyhrát právě ve Sportce.
Nečekejte žádná přemrštěná čísla, Češi se to se svými odpověďmi nijak moc nepřeháněli, jelikož 22 % lidí se domnívá, že výhra v loterii ve výši 10 milionů by jim stačila k tomu, aby sebe sami začali považovat za skutečně bohaté. Jeden milion by stačil 20 % dotazovaných a třetí nejčastější odpovědí (tedy 13 %) na tuto otázku bylo 5 milionů korun. Podle většiny lidí se jeden milion korun dá uspořit, ovšem částka nad 3 miliony korun je spíše pravděpodobnější vyhrát v loterii, než uspořit.
Většina lidí myslela na své bydlo, jelikož 68 % dotázaných by investovalo právě do bydlení – koupě domu, bytu, rekonstrukce bydlení. Hned druhé místo na seznamu přání zaujímá dovolená a cestování (56 %), pak lidé také často myslí na koupi motorového vozítka, a to buď automobilu, nebo motocyklu (46 %). Že se dobrý skutek oplatí dobrým, věří 40 % lidí, kteří by darovali peníze na charitu. Jestliže muži mají často jako radůstku motorky a rychlá auta, ženy by spíše sáhly po vylepšení svého těla za pomoci plastické operace.
Ptala se jich poprvé v historii pomocí anonymního dotazníku. Co Sazka zjistila? No tak třeba to, že pro výhry si nejčastěji přicházejí ženatí muži, kteří mají dvě děti, a téměř polovina z nich sází alespoň dvakrát za měsíc a 37 % již šťastných výherců sází pravidelně každé slosování.
Vyhráli jste již někdy něco? Vyhráli jste již někdy částku, která vás mile překvapila? Jak jste reagovali? Jak reagovali dotazovaní milionáři? Budete jistě věřit tomu, že své výhře nevěřili. Že si několikrát tiket zkontrolovali (79 %) a také někteří nechali tiket zkontrolovat nejbližším osobám, jestli je skutečně zrak nešálí. Člověk je po výhře šťastný, nevýslovně šťastný a má chuť se o své štěstí podělit s celým světem. Jenomže pak jej něco zabrzdí „hele, počkej, asi bys to neměl všem takto vytrubovat“ a skutečně se o tuto informaci podělí jen s hrstkou nejbližších lidí (13 %), 3 % výherců svou výhru oslaví skleničkou alkoholu a někdy výhru dokonce Češi utají i před svými nejbližšími. Toto by jim ovšem nevyšlo ve Spojených státech nebo ve Velké Británii, kde jsou výherci známí, bývají považováni za celebrity a jejich příběhů a fotografií jsou plná média. Ostatně o jejich osudech píšeme také často.
Ještě nezkontrolovaný tiket se vám válí v autě, je pokrčený v peněžence a v duchu si říkáte: „ááále, stejně nevyhraju“. Vy pak ale vyhrajete a najednou se tento kus papírku stává cenností, obrovským pokladem, o který se najednou začnete tolik bát a přemýšlíte, kam jej schováte, než si půjdete výhru vyzvednout. Je to fakt, jelikož polovina dotazovaných milionářů se skutečně o svůj výherní tiket bála, a proto jej ukládala do trezorů, v bankách, v knihách, ve sklepě či v zásuvkách na víno. To se nám to víno a miliony nějak často spojují v jedno, viďte?
Moc se neliší od přání těch, co si přejí vyhrát. Skutečně téměř 60 % lidí investuje do lepšího bydlení, buď si tedy pořídí nový dům či byt, nebo opraví stávající. Do nového automobilu investuje 30 % výherců a 26 % lidí poprvé vyrazí na zahraniční dovolenou. A jak je to s tou charitou ve skutečnosti? Strýček Skrblík by měl radost, ale charita zapláče, jelikož skuteční výherci tolik na dobročinné účely nevěnují, jen 15 % nových milionářů dá skutečně nějakou část peněz na charitu. Češi se liší od amerických výherců, kteří peníze často bezmyšlenkovitě za krátkou dobu rozhází. Zacházejí totiž s nabytými miliony velmi obezřetně, utrácejí za věci a požitky, které dávají smysl a 90 % z nich ze svého zaměstnání vůbec neodejde. O novém podnikání tak sní pouhá 2 % výherců, a že přestanou úplně pracovat, uvažují pouhá 4 % výherců.