🏒 MS 2024 bonusy a kalendáře

Menu

Milovaná i nenáviděná, to je ta naše Účtenkovka česká

Zřejmě si Ministerstvo financí od občanů České republiky slibovalo větší zájem o jimi provozovanou účtenkovou loterii, někde se však asi vyskytla chyba, možná v marketingu nebo snad v samotném lidu českém?

Účtenkovka Ministerstva financí budí jak pozitivní zájem z řad soutěžících, tak často hlubokou nevoli. Co se děje? Lidé nechtějí vyhrávat? Cožpak nechtějí nové SUV ani miliony? Nebo se jim snad nelíbí logo Účtenkovky? Kdopak by o výhru nestál, ale jak se tak zdá, nechtějí participovat na udavačské hře ministra financí Andreje Babiše, jak tuto loterii často sami nazývají. Současně se zastávají živnostníků a označují Účtenkovku za jejich šikanu a účtenky na protest odhazují nebo si je vůbec neberou.

Účtenková loterie - učtenkovka

Počet soutěžících roste pomalu

V prvních dvou dnech se zaregistrovalo okolo 70 tisíc hráčů, což nebylo zrovna číslo, které MF natěšeně očekávalo, nicméně, tento stav samozřejmě naroste a nyní je již zaregistrováno necelých 350 tisíc hráčů a více jak 2 miliony účtenek. Problém se samotnou registrací mají zejména důchodci, kteří si bohužel často s mobilními aplikacemi či počítačem nerozumí.

Mobilní aplikace je navíc zatím téměř nepoužitelná, z účtenky se oskenuj pouze FIK, BKP a DIČ prodejce. Většinou se tyto údaje naskenují až na třetí pokus a ještě špatně. Je tedy rychlejší vyplnit všechny informace ručně. Společnost, který získala tu čest vytvořit mobilní apliakci pro účtenkovku naprosto selhala a to jsem ještě ani nemluvil o designu aplikace.

Velký bratr vás (ne)sleduje

účtenková loterie a fotka Andreje babišeLidé se už snad naučili číst smlouvu před tím, než ji podepíší, nebo alespoň ve valné většině. Nicméně, v této době elektronické se namísto s tištěnými smlouvami setkáváme s těmi elektronickými. Jsou to často formality, pomyslíte si, odškrtnete a ani je často nečtete. Proč taky, když jde o formalitu, že jo. Často si takové aplikace vyžadují přístup k fotografiím, kontaktům či účtům na sociálních sítích no a Účtenkovka navíc k telefonním hovorům, ale jak říká Ministerstvo financí – „je to formalita, žádné odposlechy.“ Ve skutečnosti šlo o blbost, což ostatně nakonec samo Ministerstvo uznalo a při příští aktualizaci Účtenkovky slíbili odstranění této podmínky – prý šlo o nedopatření a nikoli dobře promyšlený úmysl.

To víte, že se na hlavu MF snesla další vlna kritiky, těch kritik ostatně bylo tolik, že by se jeden nedopočítal. A sledování hovorů bylo jako přilít oleje do ohně. Rázem se začala skloňovat klasická slovní spojení s Babišem, jako jsou STB praktiky, agent Bureš apod.

Politický pin pong

Na jedné straně Andrej Babiš, na druhé straně stojí Alexandra Udženija z ODS. Babiš vyzývá a fandí hře v Účtenkovce, zatímco Udženija hráče odrazuje, přičemž Účtenkovku jako takovou označuje za zvrácenou zábavu Ministerstva financí.

Ochranou osobních údajů se zase ohání Starostové a nezávislí, kteří poslali stížnost k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dle jejich tvrzení nemají nic proti účtenkové loterii jako takové, ale jsou toho názoru, že jde o příliš rozsáhlé zpracování osobních údajů ve zcela nadbytečném rozsahu, který je neslučitelný s ochranou, kterou právní řád a Listina základních práv a svobod, občanům garantuje.

Jde skutečně o udavačství?

nevýhody účtenkovkyNejsme síťkou na stole pin pongovém, ani jednou pálkou zúčastněných stran či poskakujícím balónkem. Neúčastníme se ani politických šarvátek v předvolebním pošťuchování, je nám to docela jedno, jelikož každému je jasné, že se chce každá politická strana beljsknout co možná nejvíc. Je vážně udavačstvím, když de facto údaje z účtenky odejdou v běžném režimu do EET ještě dříve, než stačíte účtenku vůbec zkontrolovat, jestli vám u pokladny neťukli rohlík víckrát? Udavačství možná tak úplně ne, ale kontrolování se dá už bez nadsázky hovořit. Účtenkové a podobné loterie existují ve světě však zcela běžně.

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
  • Rudolf Stuchlík

    Jsem li zaregistrován, špatně se přihlašuje nový účet. Proč?

    • Ondřej Krejčí

      To nevím, zkuste mi podrobněji popsat Váš problém.