Menu

Hazardní boom končí: Obce se musí přizpůsobit

Hazard v obcích ohrožuje nová vládní reforma

Hazard v obcích ohrožuje nová vládní reforma

Příjmy z hazardních her výrazně financují mnoho známých obcí po celé České republice. Jak se ale zvládnou vyrovnat s novou vládní reformou o regulaci a rozdělování výnosů?

Dny hazardu se výrazně regulují a to znamená pro mnohé české obce a města začátek nové éry, ve které musí přehodnotit své finanční strategie a hledat nové způsoby, jak zajistit rozvoj a podporu svých komunit. V dnešním článku se podíváme na to, se od této chvíle změní a jak se s tím vypořádají jednotlivé obce.

Nová vládní reforma a její dopady

Konsolidační balíček platný od nového roku 2024 nově obsahuje i přerozdělení výnosů z daně z hazardních her. To pro mnohé obce znamená nadměrný úbytek příjmů z jejich heren a casin. Z původních 35 % půjde nyní 55 % státu a zbytek se rozdělí mezi obce. Menší obce, které značně závisely na příjmech z hazardu teď musí vymyslet novou strategii a nalézt jiné zdroje financování. Do teď putovala většina příjmů do investic a rozvoje.

Chvalovice jsou příkladem přizpůsobivosti

Občané této malebné obce, která si dlouho budovala svou reputaci díky množstvím heren a casin, teď čelí nelehkému úkolu. I jejich příjmy podlehly velké regulaci. Z původně očekávaných 348 milionů korun teď můžou počítat pouze s 154 miliony. Starosta obce Robert Vaněk je ale odhodlaný se s novou situací vyrovnat a nalézt jiné zdroje a metody, jak zabezpečit podporu a služby svých obyvatel.

To sice zamrzí, ale jsme malá obec s rozumnými lidmi a zastupiteli, kteří vědí, jak se k věci postavit. Nepředpokládáme razantní omezování investic do oprav, výstavby a modernizace, ale už to nebude jako dřív, kdy jsme vše vydávali z vlastního rozpočtu. Teď to budeme dělat jako zbylé obce a prostě budeme žádat o dotace. – prozradil v reportáži starosta Robert Vaněk

Holubice a Mikulov hledají nová řešení

Stejně jako Chvalovice, tak i jiné obce se potýkají s nedostatkem příjmů z hazardních her. V tomto roce přijdou odhadovaně o 7,5 milionů. Kritická situace nastává konkrétně v Holubicích, kde počet obyvatel roste a místní mateřské i základní školy se potýkají s nedostatečnou kapacitou. Nyní schází každá koruna a investici do výstavby nové devítileté školy si obec nemůže dovolit.

Před Mikulovem zase stojí výzva, jak nadále financovat rozvoj a kulturu města na udržení prosperity. Kvůli regulaci se příjmy z hazardu propadnou z 68 milionů na polovičních 34 milionů. Mikulov má sice z předchozích let našetřeno, i tak ale bude muset přehodnotit svou strategii financování a hledat nové inovativní způsoby, jak reagovat na novou situaci.

Obec Počet obyvatel Příjmy z hazardu za rok 2023 Odhadované příjmy z hazardu za rok 2024
Chvalovice 684 348 milionů 154 milionů
Holubice 1 395 11,7 milionů 6 milionů
Mikulov 7 363 68 milionů 34 milionů

Problém je i v nelegálním a online hazardu

Obce a města se v současnosti potýkají nejen s dopady regulace legálního hazardu, ale problémy rostou i v oblasti nelegálních heren a casin. Celní správa za poslední 4 roky odhalila více než 300 nelegálních heren na území Brna a Jižní Moravy. Odborníci nedoporučují jednoduché a rázné zakázání hazardních her. Naopak poukazují, že efektivnějším řešením by byla detailní a promyšlená regulace a kontrola. Nelegální herny představují výzvu pro místní správy, neboť přispívají k sociálním problémům a odčerpávají potencionální příjmy, které by mohly být použity pro veřejný zájem.

K tomu se navíc rychle rozvíjí online hazard, který s dostupností široké veřejnosti přitahuje i zranitelné skupiny lidí, jakou jsou například nezletilí. Snadný přístup k online hazardu představuje vyšší riziko závislosti na hazardních hrách. Regulátoři jsou nuceni hledat nové způsoby, jak ochránit své občany a zejména mladistvé před rostoucí hrozbou.

Klíčem se zdá být vyvážený přístup a pečlivé monitorování nelegálních aktivit, adaptace novým technologiím a měnícím se trendům a také programy zaměřenými na prevenci závislosti.

Líbil se ti tento článek?
100%

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.