Menu

Vše o evropské ruletě: hlavní rozdíly či výhody a nevýhody

Jistě víš, že existuje několik typů rulet a že každá má něco do sebe. V tomto článku si představíme vše o ruletě evropské. Pokud se chceš něco přiučit nebo jsi jen fanoušek, zde se dozvíš vše o zásadních rozdílech mezi ostatními typy, jak se liší pravděpodobnost a výplatní poměry a proč se řadí do jedné z nejoblíbenějších.

Úvodní obrázek evropská ruleta

Jen těžko bys ve světě hazardu hledal oblíbenější typ rulety, než je právě ta evropská. Je u ní totiž o poznání nižší House Edge než u americké varianty a všechny termíny jsou vedené v angličtině. Tím se zase liší od té francouzské. Pojď se s námi podívat, jaká specifika tento typ rulety má, jak se hraje a na co si při její hře dát pozor.

Jak poznat evropskou ruletu?

Všechny typy rulet, které můžeš v online casinech najít, mají určité poznávací znaky, díky kterým ihned poznáš, že se jedná o tu či onu ruletu. To se samozřejmě týká i evropské rulety, jež můžeš odlišit poměrně jednoduše. Její základní charakteristiky jsou tyto:

  • Obsahuje pouze jedno políčko s nulou (0)
  • Herní pole obsahuje celkem 37 políček
  • House edge u evropské rulety je 2,7 % (RTP 97,3 %)
  • Všechny termíny jsou vedené v angličtině (případně v jazyce daného online casina)

Právě tyto znaky ti pomohou evropskou ruletu odlišit od její francouzské či americké verze. Splést se v tomto případě jednoduše nemůžeš.

Evropská ruleta vs. ostatní rulety

Rozdíly mezi ruletami nejsou nijak markantní a jedná se spíše o detaily. I ty však mohou mít zásadní vliv na to, jak se ti bude daný typ hrát. Pro lepší přehled o těch nejznámějších typech rulety níže přikládáme přehlednou tabulku, ve kterých najdeš všechny největší rozdíly.

Srovnání typů rulet

Typ rulety Evropská ruleta Americká ruleta Francouzská ruleta
Počet čísel 37 38 37
Počet nul Jedna nula (0) Dvě nuly (00) Jedna nula (0)
Pravděpodobnost výhry 1:37 1:38 1:37
House Edge (výhoda casina) 2,70 % 5,26 % 1,35 %

Výhody a nevýhody

  • Pravděpodobnost výhry ➡️ díky pouze jedné nule se snižuje počet políček a díky tomu stoupá pravděpodobnost výhry, která je u evropské rulety 1:37
  • Jednoduchá ➡️ na rozdíl od francouzské rulety zde standardně nejsou žádná speciální pravidla (např. En Prison), tudíž je velmi nenáročná.
  • House Edge ➡️ i když se díky pouze jednomu políčku s nulou (0) se dlouhodobá výhoda casina nad hráčem výrazně snižuje na 2,70 %, stále je dost vysoká na rozdíl od francouzské rulety
  • Cizí názvy ➡️ abys mohl hrát evropskou ruletu naplno, je třeba porozumět všem termínům, se kterými se setkáš. Pokud některému nerozumíš, sázku na něj si rozmysli a nejdříve si projdi našeho průvodce

Další rozdíly v evropské ruletě

Krom jasných vzhledových rozdílů, které odlišují evropskou ruletu například od americké, mohou zde být i rozdíly ve speciálních pravidlech. Z těch, co běžně známe u francouzské, si evropská ruleta neosvojila vůbec žádné. Na druhou stranu se nemusíš zdlouhavě učit pravidla jako je En Prison nebo La Partage, což přidává její jednoduchosti. Existují však výjimky, kdy v některých casinech mohou být tato pravidla k dispozici i v evropské ruletě. Pro případ, že by ses s nimi přece jen setkal, pojďme si tyto pravidla ve zkratce vysvětlit.

  • Pravidlo En Prison
    • Jedno z pravidel, které se v evropské ruletě nenachází a rozlišuje jí tak od francouzské je En Prison (doslova „Ve vězení“). Pokud se v případě rovných sázek (s výplatním poměrem 1 ku 1) kulička zastaví na nule, rovné sázky se nevrací, ale zůstávají „uvězněné“ na svém místě do dalšího zatočení. Jestliže v příštím kole hráč vyhraje, vrátí se mu vklad bez výhry. Jestliže prohraje, o svůj vklad přijde.
  • Pravidlo La Partage
    • Toto pravidlo znamená, že pokud se v případě rovných sázek (s výplatním poměrem 1 ku 1) kulička zastaví na nule, vyplatí se hráčům sázejících na tento typ sázek polovina jejich vkladu. Díky tomuto pravidlu se RTP rulety zvedne na 98,65 %.

Rozložení herního pole a kola

V evropské ruletě má plátno celkem 37 pozic. Nachází se na něm čísla od 1 do 36, která jsou rozdělená podle barev na červenou a černou a zelená nula. Dále na něm najdeš další políčka, na která můžeš sázet. Na kole evropské rulety najdeš čísla, která jsou však opět v jiném pořadí, než americká a francouzská, což může ovlivnit strategie sázení.

Rozložení herního stolu a kola u evropské rulety

Racetrack evropské rulety

Kromě těchto základů obsahuje většina offline i online rulet také takzvaný racetrack (česky závodní nebo dostihová dráha). Je navržen tak, aby vzhledově připomínal uspořádání čísel na ruletovém kole. V rámci něj se provádí speciální sázky na skupiny čísel, které jsou blízko sebe na kole (Tiers, Orphelins, Voisins, Zero).

Racetrack v evropské ruletě

  • Tiers (Tiers du Cylindre)
    • v překladu Třetina kola. Tato sázka pokryje 12 čísel, které se nachází na opačné straně ruletového kola vůči nule. Na stole by se sázka skládala ze 6 žetonů na číslech 5-8 (split), 10-11 (split), 13-16 (split), 23-24 (split), 27-30 (split) a 33-36 (split).
  • Voisins (Voisins du Zéro)
    • v překladu Sousedé nuly. Tato sázka pokryje celkem 17 čísel, které se nachází okolo nuly na kole. Na stole by se sázka složitě skládala z 9 žetonů na číslech 0-2-3 (trojice), 4-7 (split), 12-15 (split), 18-21 (split), 19-22 (split), 25-26-28-29 (čtveřice) a 32-35 (split).
  • Zero (Jeu Zéro)
    • v překladu Hra nula. Tato sázka pokryje 7 čísel nejblíže k nule na ruletovém kole. Na stole by se skládala ze 4 žetonů na číslech 0-3 (split), 12-15 (split), 32-35 (split) a samotné číslo 26.
  • Orphelins
    • v překladu Sirotci. Tato sázka pokryje zbylých 8 čísel, která nepatří do žádné z předchozích sázek. Na stole by se sázka skládala z 5 žetonů na číslech 6-9 (split), 14-17 (split), 17-20 (split), 31-34 (split) a samotné číslo 1.

Jaké jsou sázecí kombinace?

Všechny sázecí kombinace jsou v podstatě obdobné jako u ostatních rulet. Základní rozdělení je:

  • Vnější sázky – sázky na jiné možnosti než na čísla
  • Vnitřní sázky – sázky přímo na jednotlivá čísla i jejich kombinace
  • Kombinované sázky – sázky na více čísel

Vysvětlení rozložení stolu v evropské ruletě

Sázkařských příležitostí na plátně je však samozřejmě více. Jaké jsou konkrétní sázky v evropské ruletě i s jejich pravděpodobností a výplatními poměry si můžeš přečíst v tabulce po tímto odstavcem. Pokud bys rád podrobnější vysvětlení i s obrázky, určitě si můžeš přečíst článek Jak hrát ruletu.

Pravděpodobnost výhry a výplatní poměry sázecích kombinací

Výplatní poměry i pravděpodobnost výhry záleží na tom, jakou sázku v ruletě podáš. Je logické, že je jiná pravděpodobnost na trefení čísla než na trefení barvy. Výplatní poměry však zůstávají vždy stejné a to i u jiných typů rulet. Pravděpodobnost pro jednotlivé sázky včetně výplatních poměrů u evropské rulety si můžeš prohlédnout níže.

Očíslování sázek v evropské ruletě

Sázka Pravděpodobnost výhry Výplatní poměr Výhra při sázce 100 Kč
1. Číslo 2,7 % 35 ku 1 3600 Kč
2. Dvě čísla (Split) 5,4 % 17 ku 1 1800 Kč
3. Tři čísla (Street) 8,1 % 11 ku 1 1200 Kč
4. Čtyři čísla (Corner nebo roh) 10,8 % 8 ku 1 900 Kč
5. Basket 13,51 % 6 ku 1 700 Kč
6. Šest čísel (Six line) 16,2 % 5 ku 1 600 Kč
7. Sloupec 32,4 % 2 ku 1 300 Kč
8. Tucet 32,4 % 2 ku 1 300 Kč
9. Barva 48,6 % 1 ku 1 200 Kč
10. Sudá / lichá 48,6 % 1 ku 1 200 Kč
11. Nízká / vysoká 18 48,6 % 1 ku 1 200 Kč

Pokud bys rád viděl všechny sázky (i ty, které v evropské ruletě nenajdešjednotlivě a přehledněji rozkreslené, mrkni se na podrobný článek o tom, jak hrát ruletu.

Jak sázet v evropské ruletě?

Jakmile ses seznámil se základním rozložením evropské rulety, můžeš se pustit do samotné hry. Princip je stejně jednoduchý, jako u všech ostatních druhů rulet.

Evropská ruleta neobsahuje žádná speciální pravidla, která by hru ovlivňovala. Pozor si dávej jen na sázky na racetracku, kde jsou cizí pojmy, které jsme si však vysvětlili výše. Celá hra je tedy velmi přímočará a nenabízí žádné další výstupy než výhru a prohru.

Animace evropská ruleta

Podrobný návod i s obrázky najdeš v obecném článku o ruletě zde.

Kde se hraje evropská ruleta nejvíce?

Evropská ruleta je momentálně nejoblíbenějším typem rulety vůbec a najít ho můžeš prakticky ve všech online i kamenných casinech. Výjimku však tvoří casina v Americe, kde evropskou ruletu nemusí casina poskytovat a i přes nevýhodu se spíše zaměřují na jejich americkou verzi.

V některých casinech pak začíná evropská ruleta ustupovat modernějším a zajímavějším variantám, ve kterých se například objevují dvě kuličky, různé násobitele nebo je plátno mnohem menší. Zatím se však jedná spíše o vzácný jev a doufejme, že z hazardního trhu tato skvělá tradiční hra jen tak nezmizí.

Historie evropské rulety

Pojďme se také alespoň okrajově podívat na to, jak vlastně evropská ruleta vznikla a proč se jí říká evropská.

Historie rulety se datuje do 18. století, kdy je její vynález spojovaný se slavným fyzikem Blaisem Pascalem, který ji měl vytvořit ve snaze vyvinout perpetuum mobile. Původně pak měla obsahovat jen 31 čísel, což však bohužel není jasně ověřeno. Poprvé se pak coby hazardní hra měla hrát roku 1796 v Paříži, odkud se rozšířila po celé Evropě.

Zásadní zlom v ní však přinesli bratři Blancové, kteří do ní někdy okolo roku 1843 přidali nulu a vychýlili tak výhodu na stranu casina. Původní ruleta tak byla ta francouzská, ale kvůli její oblíbenosti i v anglicky mluvících zemích dostala překlad jednotlivých termínů do angličtiny.

Právě díky tomu se dostala ruleta i do Spojených států, kde došlo k přidání dalšího políčka: dvě nuly (00), díky čemuž vzešla nutnost rozlišovat ruletu evropskou a americkou, tedy s jednou nebo dvěma nulami.

Evropská ruleta – hrát či nehrát?

Evropská ruleta je zkrátka nesmírně populární. Nenabízí sice žádná speciální pravidla, jako je tomu u francouzské rulety (La Partage, En Prison), ale naproti tomu je v casinech mnohem častější a má nižší House Edge (2,70 %) než ruleta americká (5,26 %). Na pochopení je extrémně jednoduchá a rádi ji mají jak začátečníci, tak i zkušení hráči. Pokud se tedy pro ruletu rozhodneš, evropská ruleta je naprosto ideální volba.

FAQ – nejčastější otázky na americkou ruletu

  • Jak rozeznám evropskou ruletu od americké a francouzské?

    Mezi jasné rozdíly, díky kterým evropskou ruletu spolehlivě rozeznáš od americké, je pouze jedna zelená nula (0). Rozdíl mezi francouzskou je ve speciálních pravidlech La Partage a En Prison, které se v evropské ruletě nenachází.

  • Jaké mám šance na výhru v evropské ruletě?

    Tyto šance samozřejmě závisí na typu sázky. Například při sázce na jedno číslo (straight up) je tvá šance na výhru 2,7 %. Naopak při sázce na červenou barvu se šance zvyšuje na 48,6 %. Obecně jsou však tvé šance vyšší, než třeba u americké rulety.

  • V čem se liší Racetrack

    Racetrack v evropské ruletě je speciální díky specifickým sázkám na konkrétní skupiny čísel na ruletovém kole: Voisins du Zéro, Tiers du Cylindre, Orphelins a Jeu Zéro. V americké ruletě není možné na tyto skupiny sázet, jelikož se racetrack kompletně liší od evropské a francouzské rulety.

Líbil se ti tento článek?
100%

Autoři obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.