Menu

Výběr čísel do loterie – věřit svým číslům nebo sáhnout po generátoru?

Věřit generátoru náhodných čísel nebo raději číslům voleným?

Věřit generátoru náhodných čísel nebo raději číslům voleným?

Výběr čísel je tou základní, a zároveň jedinou, cestou k úspěchu v jakékoli loterii. Především výběr těch správných čísel. Ale… Jak vědět, jaká čísla jsou ta správná? A jak je vybrat?

Chápu, že každý z nás by chtěl mít doma věšteckou kouli a vědět, jaká čísla padnou v Eurojackpotu. Nebo alespoň ve Sportce. Nebo v Korunce nebo v jakékoli jiné loterii. Ovšem, hádám, že takovou kouli doma nikdo z nás nemá. Pokud ano, tak gratuluji!

Dneska se spolu podíváme na argumenty toho, zda si zvolit svá šťastná čísla nebo věřit generátoru náhodných čísel. Tvá oblíbená nebo náhodná z generátoru? Která čísla se losují nejčastěji a která méně často?

Je možnost zvýšit si šanci na výhru využitím jedné nebo druhé metody?

To je zcela určitě věc, kterou si musíme upřesnit hned ze startu – ne.

Ať už si vybereš čísla sám nebo se rozhodneš jít cestou generátoru náhodných čísel, ani jedna z těchto cest ti nezaručí výhru. Slosování loterií je stále zcela náhodná věc, na kterou je dohlíženo notářem a nikdy nemůže být nikomu předem jasné, jaká čísla padnou.

Proto ať už jdeš po svých šťastných číslech nebo po stopách generátoru, tvá šance na výhru se nezvýší. Stále bude záležet pouze na tvém štěstí. Ovšem to neznamená, že si dnes nemáme o čem povědět.

Proč raději vybrat vlastní čísla?

Zcela určitě proto, že je vhodnou metodou pro hráče, kteří milují možnost mít věci ve vlastních rukou. Přeci jen u vybírání vlastních čísel záleží jen tvých pocitech a myšlenkách, které tě nutí zaškrtnout jedno číslo a jiné zase vynechat.

Často hráči využívající tuto metodu hrají čísla sobě blízké. Nejčastěji věk svých blízkých, data narození, šťastná data,…

Výhoda výběru vlastních čísel spočívá také v tom, že si můžeš dohlédnout na to, abys nevolil nejčastěji volená čísla. Protože je jasné, že pokud vyhrají nejčastěji volená čísla, pak se budeš, pravděpodobně, dělit s mnoha dalšími výherci.

A byť je pravděpodobnost minimální, stále hrozí, že generátor náhodných čísel vyprodukuje dalšímu hráči stejné čísla, jen v jiné kombinaci. A to by znamenalo dělit se třeba o nejvyšší výhru v historii Eurojackpotu s dalším výhercem! To nikdo z nás nechce.

Proč raději věřit generátoru?

Generátor náhodných čísel má jednu absolutně nespornou výhodu – je rychlý a nemá emoce. Jedno kliknutí myší a nemusíš nic řešit, všechny sloupečky vyplněné, stačí si vybrat den slosování, zda chceš Šanci, a je hotovo.

To, co jsme si u výběru vlastních čísel říkali jako výhodu, je zároveň velkou nevýhodou. Lidé mají tendenci na čísla reagovat emocionálně. Některá máš rád, některá se ti líbí, některá ne, jiná máš spojené se vzpomínkami, další je oblíbené číslo tvé mámy…

A to je ta věc, kterou počítač při výběru čísel nemá. To je výhodou generátoru. Například – mezi nejčastěji ručně volená čísla, patří čísla od 1 do 31. A to z jednoduchého důvodu – lidé volí data narozenin. To znamená, že při výhře s takovýmito čísly, se velice pravděpodobně budeš muset dělit.

Lidé také mají tendenci vyhýbat se po sobě jdoucích číslům. Máme přirozeně pocit, že pokud zvolíme číslo 16, tak je malá šance že bych hned za tím padla i sedmnáctka, či dokonce i osmnáctka. V loterii však není nic jistého ani zakázaného, a generátor náhodných čísel tyto obavy a dojmy nemá.

Generátor je tak, za nás, bezprostředním způsobem, jak vybrat emocionálně nevázaná čísla. Ale, opět zdůrazňuji, nedává ti větší šanci vyhrát.

Níže si můžeš proklikat naše generátory náhodných čísel pro Sportku a Eurojackpot.

Generátor čísel Eurojackpotu

Chci vygenerovat sloupců
sloupec
?
?
?
?
?
?
?

Generátor čísel Sportky

Chci vygenerovat sloupců
sloupec
?
?
?
?
?
?

Jak tedy zvýšit svou šanci na výhru?

To, že ti výhru nezaručí ani výběr vlastních čísel, ani generátor náhodných čísel nám jasně dokazuje i milionový červen u Sportky.

Tam se o hlavní výhru dělili dva hráči. Každý z nich si domů odnesla něco málo přes 24 milionů korun. Jeden vsadil plný tiket (10 sloupečků + Šance), vsadil jej online a měl sázenku plnou vlastnoručně vybraných čísel. A druhý sázel na pobočce, 4 sloupečky náhodně zvolených čísel.

Přesto si oba vybrali v jednom sloupečku stejná čísla a o výhru se museli podělit.

Nicméně pokud opravdu chceš vyhrát, a chceš mít jistotu, že vyhraješ, pak musíš vsadit všechny možné kombinace čísel, které v dané hře existují.

Na to ovšem nemáš dostatek peněz, předpokládám, protože kdybys měl, nemusel bys hrát loterii. Pojďme si to spolu přepočítat…

Vezměme v úvahu Sportku, její pravidla známe, tak jdeme na to. Trocha matematiky.

Pomocí výpočtu kombinatoriky (kombinací), zjistíme, že při výběru 6 čísel ze 49, je 13 983 816 různých kombinací, jaká čísla by mohla být zvolena v jednotlivých sloupečcích. Tak, abychom obsáhli všechny existující varianty, a tím si, logicky, zajistili výhru.

Nicméně, to máme 13 983 816 různě nakombinovaných sloupečků, při ceně 20 korun za sloupeček. To znamená, že pro to, abys měl momentálně jistou výhru u Sportky, bys potřeboval nakoupit sloupečky v hodnotě 279 676 320 korun. To je 1 398 381 plných losů a 6 sloupečků k tomu.

A to nepočítáme se Šancí. A taky je potřeba si uvědomit, že bys investoval necelých 280 milionů korun pro aktuální výhru ve Sportce, která činí 193 milionů.

Závěrem…

Ani jedna technika ti lístek k milionům nezaručí. Koupit všechny kombinace se nevyplatí. Ale když už ne všechny, pořád platí jednoduchá matematika, že čím víc sloupečků/kombinací vsadíš, tím větší je tvá šance vyhrát.

Mimochodem, nejčastěji taženými čísly jsou, právě u Sportky, čísla 47 a 12. Nejméně pak 45 a 43.

U Eurojackpotu patří mezi nejčastěji tažená čísla 20 a 9, kdežto nejméně padají 48 a 2.

Líbil se ti tento článek?
89%

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.