Menu

Sportka slaví narozeniny! Již 65 let dělá z lidí milionáře

Sportka slaví narozeniny.

Sportka slaví narozeniny.

Dubnové odpoledne, venku zataženo, v televizi nic, a v kalendáři začínající víkend. Pátek, dvaadvacátého čtvrtý, jaký je plán? Co takhle slavit? A že je dneska co!

Dnes je to přesně 65 let od chvíle, co si mohli první hráči zkusit své štěstí ve Sportce, oblíbené hře dnešní dospělé populace. Po celých pětašedesát let produkuje Sportka každoročně desítky nových milionářů. Jaké výše ale dosahovaly první výhry? A jak Sportka začínala? Na to se spolu podíváme níže v článku.

První sázenka za 3 koruny československé

Píše se pondělí, Velikonoční pondělí, 22. 4. 1957, dva roky po založení sázkové společnosti Sazka, se zrovna v tento slavnostní den spouští nová hra – Sportka. Princip je jednoduchý – hráč si musí tipnout 6 čísel ze 49 možných a čím víc jich uhodne, tím vyšší finanční částku vyhrává.

Tiket do prvních slosování stojí 3 Kčs, zakoupí a podá si jej více než milion a půl hráčů. Všichni doufají, že dosáhnou na hlavní výhru – 40 tisíc Kčs.

První výhra

Při prvním slosování bylo taženo těchto šest čísel – 13, 40, 33, 24, 42 a 45. Hlavní cena nepadla, i přesto se radovalo 43 vítězů, kterým se podařilo vyhrát ve druhém pořadí částku 14 300 Kčs.

Nutno také podotknout, že první losování probíhali na společenských akcích, do televize se Sportka dostala až po roce 1973. A jestli jsi někdy přemýšlel, proč se Sportka jmenuje Sportka, tak je to proto, že zezačátku se za každým číslem skrýval název nějakého sportu.

Tak třeba – dvojka byla box, šestadvacítka volejbal a třeba 39 znamenala šachy. Za pětkou se skrýval golf, a za třiatřicítkou zase sáně, dvanáctka znamenala kanoistiku a čtyřicítka zase šerm.

Shrnutí posunů Sportky

  • Osm let od začátku hry, v roce 1965, bylo do Sportky přidáno losování v druhém tahu.
  • Jak jsme si již řekli výše, v roce 1973 se losování poprvé objevilo v televizi. Nedělní dopolední losování se začalo vysílat živě v Československé televizi. Dodnes patří přenos Sportky k nejoblíbenějším pořadům, a denně ho sledují miliony diváků.
  • Dodatkové číslo se pak losuje od roku 1977.
  • Rok 1993 přinesl převrat ve výhrách – nevyhrané peníze se začaly přelévat do dalších slosování, díky toho se navyšovaly odměny mnohem rychleji a výše.
  • roce 1995 se zavedlo druhé, středeční losování, jelikož se Sportka těšila vysoké oblibě. Zavedena byla taky doplňková hra Šance milion.
  • Ačkoli se na začátku hrálo o 40 tisíc korun československých, v roce 2000 výhra poprvé přesáhla stomilionovou částku.
  • roce 2013 padl nejvyšší jackpot v historii hry, bez sta tisíc čtyři sta milionů, vyhrál manželský pár z Chrudimska.
  • roce 2017 celou hru změnilo online sázení. To přišly do hry i generátory náhodných čísel (ten náš najdeš tady), a začaly první studie o pravděpodobnosti výhry s náhodnými čísly. Mimochodem – je to skoro přesně 50 na 50.
  • A rok 2020 přinesl páteční slosování. To na nás čeká dnes.

Dnes na nás čeká bezmála sto milionů korun

Myslím, že teď už se všichni shodneme, že dnes je co slavit. Tak co to spolu oslavit řádně, třeba hrou o sto milionů korun.

Oslav narozeniny Sportky a zkus své štěstí:

Aktuální jackpot
13 000 000 Kč (Výjimečně se hraje o věcné ceny)
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.