🏒 MS 2024 bonusy a kalendáře

Menu

Pozor na podvodné emaily s nabídkou loterie!!!

Slovinská společnost SI-CERT upozornila 24. dubna na podvodné emaily od počítačových pirátů, které nabízejí loterie od neznámých řetězců. Den na to vydala vyjádření společnost zabývající se kybernetickou bezpečností v České republice CSIRT.CZ podobné upozornění pro české občany.

Pozor na podvodné emaily s nabídkou loterií

Jedná se zasílaní infikovaných souborů prostřednictvím e-mailových zpráv. Ty jsou odesílány pod záminkou nabídek loterií maloobchodních řetězců. Infikovaný soubor je v emailové příloze pod názvem dokument_1.zip. Ovšem email může vlastnit více neškodných příloh, mezi kterými je schovaný již zmiňovaný infikovaný soubor s názvem dokument_1.js.

„Slovinský SI-CERT zveřejnil zprávu o nové vlně infikovaných souborů zasílaných prostřednictvím e-mailových zpráv. Ty jsou odesílány pod záminkou nabídek loterií maloobchodních řetězců, žádostí o zastoupení v advokátních kancelářích,“ varoval Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Dále posílají místo loterijních nabídek žádostí o zastoupení v advokátních kancelářích, informování o změnách v letových řádech nebo o ustanovení přednášených na univerzitách.

Jak vir s loterijní nabídkou funguje

Tyto soubory se odborně nazývají ransomware a ve vašem počítači dokážou nadělat mnoho problémů. V první řadě zašifrují vaše data na pevném disku a následně se vám objeví tabulka, na které stojí, že útočníci požadují výkupné jinak vám disk nerozšifrují. Výplatu chtějí v internetové měně v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny nezanechává žádná stopy a nikdo se nedozví, kam na jaký účet peníze dorazí.

Bohužel nepříznivou zprávou je, že ani po zaslání výkupného se vám disk nerozšifruje. Místo placení výkupného se musíte pokusit raději vir z počítače odstranit, ovšem s vašimi daty se musíte rozloučit.

První emailové útoky se objevily v zahraničí, především ve Slovinsku. S největší pravděpodobností se útoky dostanou i do České republiky v brzké době.

Dávejte si tedy velký pozor na emaily, které otevíráte a určitě neklikejte na přílohu se souborem dokument_1.js!

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
  • Jiřan

    Kdyby šli raději makat

  • Šárks

    Tomu se vždycky zasměju, když mi přijde takový email. Obecně mi jich chodí do spamu hodně, nemá to cenu ani řešit, nechápu jak může být někdo tak hloupej, že odpovídá a nebo dokonce někam posílá velký obnos peněz jen tak.