🏒 MS 2024 bonusy a kalendáře

Menu

Podvodné taktiky v loteriích: Nenechte se napálit

Pořád někdo někoho podvádí, slyšíme o tom pořád. Tedy nemáme na mysli podvádění jako takové ve vztazích, i když i k tomu dnes a denně dochází. Myslíme to důležitější podvádění, podvádění o peníze. Co když vám někdo napíše, že jste vyhráli v loterii? Co když vás někdo požádá o pomoc, abyste spolu s ním zkontrolovali, zda ten člověk vyhrál? Jasně, každý chceme být svobodný, finančně nezávislý, a když se nám poštěstí vyhrát třeba EuroJackpot, budeme za to rádi, ale někoho podvést, ba dokonce okrást? To není zrovna moc morální a navíc je to trestné, že jo.

Podvodné taktiky

Podívejte se na tento sociální experiment: Tento muž je slepý, respektive hraje, že je slepý a žádá lidi o pomoc. Není to jen tak ledajaká pomoc. Od své matky dostal jako dárek stírací los. A ten loterijní tiket je výherní, žádná závratná suma, „jen“ 500 dolarů (okolo 11 000 Kč), ale na přilepšenou se to hodí, co myslíte? O pomoc poprosil dva typy lidí – lidi, kteří jsou na tom finančně lépe a bezdomovce. Jak si myslíte, že tento experiment dopadl?

Video sociální experimet se stíracím losem

Bude vám z toho asi na zvracení, stejně tak jako nám, ale ti lépe situovaní chudáka slepce o tiket okradli, zatímco bezdomovci nikoli. Ovšem, netušíme, zda není toto video účelově natočené, ale i tak. A docela si umíme představit, že tomu tak ve společnosti doopravdy je.

Toto byl prostě experiment, ale co ty opravdové nástrahy, které na nás číhají dnes a denně?

Podvodné emaily

infikované emaily s nabídkou loteriíJako každé ráno v práci, když si otevřete email – delete, delete, delete, mažete blbosti z vaší emailové schránky, které se tam za noc nebo víkend stačily nastřádat. A najednou WOW! Oznámení o výhře v loterii. A není to málo. Čechy asi napadne, že když je email v angličtině, že se jedná o blbost a podvod v jednom, ale co lidé, jejichž mateřským jazykem angličtina je? Samozřejmě, že čas od času na to skočí. Co si ten člověk asi myslí? Je to fakt? Možná jsem doopravdy vyhrál, vždyť jsem si vsázel… A přitom všechno vypadá tak opravdově – dokonce logo, název loterijní společnosti, způsob, jakým je email psán a odkaz, který vede na zdánlivě autentickou webovou stránku.

Letos v říjnu vyhrál jeden muž z Newcastlu 750 tisíc liber v EuroMilions. Přišel mu email, kde jej o výhře informovali. Výherce, pan Robson, tomu nemohl uvěřit, ale byl to fakt, opravdu vyhrál, zkontaktoval se s provozovateli loterie a výhra mu byla skutečně potvrzena. Nicméně, nikdo po něm nepožadoval žádný poplatek dopředu, proč taky, když vyhrál on?

Ovšem různé poplatky za výhry jsou přesně to, co podvodníci dělají. Konkrétně to nazývají poplatkem za zpracování, který musí být uhrazen, jak jinak, než dopředu, jinak nebude moci být uskutečněn převod. Často také požadují po napáleném detaily o bankovním účtu, aby mohla být výhra poukázána rychleji. Zní to jako podvod a je to podvod, nicméně hodně lidí na to dokáže stále skočit.

Než vám bude vyplacena skutečná výhra, nějakou dobu to trvá a rozhodně nestačí pouhá emailová komunikace. Takže kdykoli vám přijde oznámení, že jste v loterii vyhráli jakoukoli částku, ať už menší či větší a někdo po vás bude požadovat jakoukoli platbu, můžete si být jisti, že jde o podvod.

Podvodné telefonáty

Ano, obezřetní musíte být i co se telefonických hovorů týče. Může se vám stát, že vám zavolá člověk, opravdu věrohodně znějící, který vás informuje, že jste vyhráli větší sumu v loterii. A věřte tomu, že někteří lidé umí být po telefonu sakra přesvědčiví, jinak by to pochopitelně nedělali. No a jak tyto podvodníky poznáte? Budou po vás požadovat detaily k vašemu bankovnímu účtu. Nemusíme snad ani říkat, že toto je tabu. Nikdy vás provozovatel jakékoli seriózní loterie nebude žádat o jakékoli citlivé osobní detaily, včetně detailů k vašemu bankovnímu účtu. Nikdy. Jestliže si nebudete jisti, zda jde nebo nejde o podvod, řekněte dotyčnému na drátu, že mu zavoláte zpátky, že si raději čísla ověříte. Podvodníka poznáte také podle toho, zda vám zpáteční číslo dá nebo ne. Jestliže vám jej dá, můžete si jej ověřit na internetu, nebo přímo zavolat do loterijní společnosti a jeho autenticitu si ověřit. Tak či tak, ani po telefonu o sobě nesdělujte žádné citlivé údaje.

Poštovní podvodníci

Další způsob, kterak potenciálního výherce kontaktovat. Proč ale výherce kontaktovat zrovna dopisem, když existují telefony a emaily? Zkrátka starší lidé si s technikou mnohdy nerozumí, proto to dá smysl a velký smysl to dává hlavně podvodníkům, kteří právě starých a důvěřivých lidí rádi zneužívají. Jestliže vám tedy přijde jakýkoli dopis tvrdící, že jste vyhráli v loterii a vy víte, že jste se žádné loterie neúčastnili, rozhodně nesdělujte ve zpátečním dopise své osobní údaje, údaje o bankovním účtu a už vůbec neposílejte nikam peníze. To raději tu korespondenci roztrhejte nebo spalte.

Štědrý milionář

MilionářTřebaže tento způsob podvodu není tak častý, jelikož zní poněkud nevěrohodně i důvěřivým lidem, i přesto existují lidé, kteří na tento fígl skočí. Zkrátka nějaký milionář vám napíše, že vyhrál miliony v loterii.  Má štěstí, pomyslíte si. Jenomže on ty peníze nechce, protože je nepotřebuje, protože jich má zkrátka sám dost a neví, co by s nimi už dělal. No, tak se prostě rozhodl, i přesto, že existují desetitisíce charitativních organizací, že je dá vám. Zní to podezřele? Aby ne, když to podezřelé pochopitelně je. Zvláště když vás žádá o poplatek za převod. Proč by milionář, který víc milionů už neunese, žádal o peníze za převod? Jak směšně to zní, tak směšné to ve skutečnosti je. Ale takové korespondence skutečně existují a fakt, že stále existují, jen dokazuje, že lidé na to neustále skáčou. Co v takových případech dělat? Jednoduše používat zdravý selský rozum, nic jiného na to neplatí.

Jak se takovým podvodným případům ubránit?

Pamatujte si: Pokud si nevsadíte, nemůžete vyhrát. Nikdy vám nikdo nebude jen tak mýrnyx týrnyx nutit miliony, to fakt ne. Jestliže vám přijde oznámení o výhře, v klidu si u provozovatele loterie jeho autenticitu ověřte. A pamatujte si, bude-li po vás někdo chtít jakékoli citlivé údaje po emailu nebo telefonu, je to podvod.

Takže, co si budeme pamatovat?

  • Nikdy nebudeme nikomu na základě jakéhokoli emailu posílat peníze a ještě k tomu čekat, že nám na účtu přistanou miliony.
  • Nikdy neklikáme na odkazy od odesílatelů, kteří nám nic neříkají.
  • Nikdy nikomu cizímu nesdělujeme údaje o svém bankovním účtu, ba dokonce ani přátelům ne, požádají-li vás např. přes Facebook. Není tomu tak dávno, co se podobné podvody přes Facebook staly i u nás v České republice.
  • Jestliže jste přeci jenom někomu něco prozradili a teď ve vás hlodá červíček nejistoty, ihned kontaktujte svou banku, není-li pozdě.
Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.