O loterie se zajímám již od roku 2011 a dodnes se mě tento koníček drží. V roce 2016 jsem založil o loteriích web Vyhraj.com, který jsem následně v roce 2017 prodal, avšak za podmínek, že budu moci stále publikovat na téma loterií a stíracích losů. Nyní jste na webu, který má s novými majitely nový kabát a mnohem více informací.
Podivné loterijní zákony ve světě
3
Loterijní regulace a zákony jsou kdekoliv ve světě rozdílné. My se spolu dnes podíváme na čtyři opravdu zvláštní.
Daňové úniky u Číňanů a Slováků jsou minulosti
Čína se ve snaze zmírnit daňové úniky rozhodla k zavedení odlišného loterijního systému. Za tiket do loterie se zde nebere, lístek z automatu dané společnosti, nýbrž obyčejné účtenky z obchodů. Lidé jsou pak nuceni vyžádat si tyto lístky od obchodníků, a ten už pak má nulovou šanci uniknout berňáku. Jak už vyplývá z nadpisu systém účtenek nefunguje pouze v Číně, ale i na Slovensku. Do budoucna se tento systém s větší pravděpodobností bude týkat i České republiky.
Američanům na druhou stranu loterie od daní pomáhá
Na kontinentu přes Atlantický oceán se zase případy daňových úniků velice množí pomocí loterie. Lidé skupují nevýherní losy a odpočítávají si je z daní. Tento způsob prodeje je velmi oblíbený na portálu E-Bay a tato metoda je známá od 80 let.
Zákaz loterie v Severní Karolíně
Severní Karolína měla zákaz držení loterijního tiketu, jelikož nevlastnili žádnou státní loterie. Lidé se pak mohli jednoduše naučit sázet na jiné zahraniční loterie a státu by tím utíkalo velké množství peněz. Pokud se někdo takový odhalil, dostal pokutu za přestupek neuvěřitelných $2000, což je v přepočtu na naší měnu skoro 50 000 Kč.
Kanaďané musí spoléhat na vědomosti
V druhé největší zemi světa mají až na pár vyjímek loterie zakázané, na druhou stranu vědomostní hry zakázané nejsou. Mnoho loterijních společností tak obchází tento zákon, a položí tak vědomostní otázku. Většinou je to početní vědomostní otázka a její obtížnost je naprostý výsměch. Věděli byste kolik je 1 + 1?
A jak je to s daněmi v České republice?
České republice se výhra nemusí danit. Jediné co trochu straší výherce je, že po výhře přesahující 200 000 Kč se musí nahlásit na finanční úřad do devíti měsíců od výhry. Pokud by tak neučinil hrozí výherci pokuta 15%! To by se historicky nejvyšší výherce loterie Eurojackpot pěkně prohnul z 2,5 miliard, by sázkaře čekala pokuta 370 miliónů Kč! V případě nejvyšší výhry v nejoblíbenější české loterie Sportka, by pokuta činila téměř 60 milión Kč!