Menu

Nové zdanění hazardních her, co přinese?

Hazard bude podléhat vyššímu zdanění. Ministerstvo financí přišlo mimo jiné s úpravou zdaňování výher. Nový model by měl fungovat tak, že loterie se zdaní automaticky, zatímco hráči v kasinech budou výhry přiznávat.

Co přinese nové zdanění hazardních her?

Nová sazba daně z hazardních her

V první řadě má dojít k navýšení daně z hazardních her. Sazba daně, jíž se ironicky přezdívá „daň z neřesti“, se konkrétně zvýší ze 23 na 30 %. Opatření je terčem kritiky expertů na problematiku závislosti, neboť by mělo zasáhnout například účtenkovou loterii nebo populární tuzemskou hru Sportka.

Nijak se však nedotkne například herních automatů. A právě ty jsou přitom podle odborníků nejnebezpečnější z hlediska rizika vzniku závislosti.

Jak budou výhry danit hráči

Nespokojení jsou z pochopitelných důvodů i samotní provozovatelé loterií. Až dosud u nás naopak mohli být v klidu samotní vyznavači hazardu. Zdanění se na ně nevztahovalo. Daňové osvobození však má nyní skončit a výhry se začnou danit srážkovou daní ve výši 15 %.

Hráči by totiž nově měli rovnou dostat, jestliže například v loterii vyhrají sumu vyšší než 100 000 Kč, částku sníženou o daň. Nejasnosti provázejí výhry například v kasinu. Zde se od původního návrhu, tj. srážet daň rovnou, ustoupilo. Nebylo totiž jak v praxi realizovat, kasina v této chvíli nemají mechanismy, jež by umožnily výhry hráčů kontrolovat. Záleží tak na tom, kolik peněz sami hráči přiznají.

Prospěšné opatření nebo šikana?

Ministerstvo si navzdory negativním ohlasům trvá na svém: Jedná se o opatření, jehož cílem je omezit hraní hazardních her a snížit poptávku po tomto typu zábavy. Samotní provozovatelé kasín mluví o dosavadní silné regulaci tohoto průmyslu.

A stěžují si i na nepřehlednost nových pravidel. Právě 15% zdanění výher se do novely zákona dostalo na poslední chvíli. Novinka by měla vstoupit v platnost v roce 2020.

Zdroje:

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.