🏒 MS 2024 bonusy a kalendáře

Menu

Loterie na silnici jako odměna za poslušnost

Motivace. To je to slovo. Už od školních let nás učitelé motivovali hvězdičkami a černými puntíky. Někdo byl zkrátka rebel a sbíral černé puntíky schválně, většina z nás však chtěla hvězdičky. A pak? Pak přišly na řadu známky, to už šlo do tuhého, už bylo těžší udržet „hvězdičky“, rozumějte jedničky a nikdo moc už nechtěl dostávat „černé puntíky“, rozumějte špatné známky. Ale teď se podržte! Slyšeli jste už o něčem podobném motivačním a zároveň výchovném pro dospělé? Samozřejmě, jsou to různé odměny v práci, ale to teď na mysli nemáme. Není totiž loterie jako loterie a možná to nejsou ani Euromiliony, ale švédské koruny, co na tom v Evropě to je a peníze to také jsou!

Mereni rychlosti - tiket do loterie

Psal se rok 2010, když ve Švédsku spustili jednu kampaň, jejíž myšlenkou bylo, že zábava může učinit lidi lepší. Ve Stockholmu tak začali motivovat a odměňovat řidiče za dodržování rychlosti. Ptáte se jak? Nejúčinnějším možným prostředkem. Penězi přeci. A abychom byli přesní, tak loterií.

Přesněji se jedná o kampaň Volkswagenu, která se nazývá Speed Camera Lottery. Není to však tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Peníze za kázeň nedostane každý, ale pouze vylosovaný v loterii. Kamera zaznamená jak ty, kteří jedou ukázněně a dle předpisů, ale i ty piráty, kteří předpisy nectí. Zatímco z ukázněných řidičů vyhraje jen někdo, ti, kteří mají těžkou nohu na plynu, „vyhrávají“ všichni. Vyhrají pokutu. Právě z těchto pokut jsou pak vypláceny odměny ukázněným řidičům.

A kolik že výhra v této loterii činí?

Speey camera lottery To je různé, ale jeden řidič si přišel například na v přepočtu cca 3000 dolarů. Bylo zjištěno, že pro řidiče je zajímavější 10 % šance na výhru 100 dolarů, než 100 % šance na výhru 10 dolarů. Řidiči tak neustále přemýšlí, jestli vyhráli nebo ne, což je jednak vzrušující a také velmi zábavné. Ihned tak řidiči poznají, zda jsou zařazeni do slosování o výhru anebo mohou očekávat pokutu. Když totiž jedou správnou rychlostí, zobrazí se na displeji rychlostí tabule palec nahoru, což znamená, že se stali součástí loterie,  když rychlost překročí, tak se ukáže palec dolů.

Jak se Speed Camera Lottery osvědičila?

  • Průměrná rychlost v těchto místech byla snížena o 22 %.
  • Volkswagen na tom vydělal a jeho podíl na švédském trhu se ze 4 % zvýšil na 12,9 % a jejich prodeje se zvýšily o 3,9 %.
  • V roce 2011 získal Volkswagen na festivalu kreativity Cannes Titanium award.
Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.