Menu

Jsi bohatý? Aneb jak je v Česku vnímáno bohatství

Jak je vnímáno bohatství?

Jak je vnímáno bohatství?

Eurojackpot navýšil odměnu na možnost vyhrát až 3 miliardy korun. To je prozatím nejvyšší možná výhra v historii českých loterií. Spolu s možností vyhrát tolik peněz se rozhodla Sportka udělat průzkum, na ten se spolu dnes podíváme.

Průzkum se nesl v duchu otázek, které napadají každého z nás, obzvlášť bavíme-li se o takovéto částce. Podíváme se na to, jak vysoká částka je potřeba na to, abychom se cítili bohatí, a jakou částku, jako hranici bohatství, mají na mysli lidé v zahraničí. Myslím, že se budeš divit…

Hranice se posouvají, hlavně ty, kde začíná bohatství

Zatímco v roce 2017 nám k pocitu bohatství stačilo 50 tisíc korun měsíčně, dnes potřebujeme více než jednou tolik. Pro pocit pokoje a bohatství si dnes Češi myslí na 120 000 korun čistého měsíčního příjmu. Zároveň se však dnes až 8× více Čechů cítí být bohatými, oproti roku 2017.

„Částka 120 000 byla klíčová pro všechny dotazované země. Pokud si ale porovnáme výše průměrných měsíčních příjmů, pak Češi a Slováci potřebují k bohatství 4násobek průměrného platu, Finové si přejí jen dvakrát víc. Ovšem polovina Italů by si pro pocit bohatství potřebovala dopřát příjem nad 500 000 měsíčně,“ doplňuje Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.

Čechům stačí málo, jsme skromní

Ačkoli představa o ideálním platu se změnila výrazně, tak představa o celkovém bohatství se od předchozích let zas o tolik neliší. Hranice bohatství podle Čechů začínají na částce 10 milionů korun. V ostatních dotazovaných zemích – Slovensko, Itálie, Finsko a Německo, převažuje suma minimálně 10× vyšší. Nejnáročnějším státem jsou a zůstávají Italové, pro ty bohatství znamená částku 2 a více miliard korun.

Kdyby Čech dostal miliardu…

Z průzkumu vyplývá, že se rádi držíme jistoty a tradic, což jsou hodnoty, které sdílíme s Němci, proto bychom, i přes miliardovou výhru, nepřestali chodit do práce. I přes drtivou většinu, která by dál chodila do práce, se našlo, mezi Čechy, pár jedinců, kteří by si raději jen užívali nabytou finanční svobodu. To je styl života podobný spíš Finům, ten se ale, předpokládá se, bude u nás čím dál tím více rozšiřovat.

Poláci, Slováci a Italové jsou národy obchodníků a podnikavců, tam nejvíce odpovědí směřovalo k vlastnímu podnikání.

Auto nebo dům?

Většina Čechů a Slováků by si jednoznačně vybrala luxusní bydlení jako první bod svého seznamu přání a tužeb. Ale po nádherném bydlení touží lidé napříč státy. Na druhém místě se, samozřejmě, zastavily luxusní vozy, o těch nejčastěji hovoří muži. A jako třetí byl soukromý ostrov, po těch zase nejvíce touží ženy.

„Muži rádi žijí v dynamické energii a neznám žádného, který by neocenil luxusní auto. Ženy se naopak cítí velmi často unavené a rády si dopřejí odpočinek a relax, což pro ně bude právě ostrov a moře představovat,“ zmiňuje Dagmar Mištíková, profesionální koučka.

Eurojackpot – Tvá šance stát se miliardářem…

Ačkoli by si většina Čechů vystačila s miliony, společnost Sazka teď dává možnost nám všem vyhrát až 3 miliardy korun, a to hned dvakrát týdně! Vsaď si na nejbližší slosování, to proběhne již tento pátek!

Svou sázenku i aktuální výhru najdeš zde -

Aktuální jackpot
431 000 000 Kč (Výjimečně se hraje o věcné ceny)
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.