Menu

10 faktů z historie Sazky, které vás překvapí!

Snad každý z nás ví, že Sazka je loterijní a sázkovou společností, která podporuje České sportovce. Já si pro vás dnes našel velmi zajímavá fakta z historie, které vás určitě překvapí!

10 Faktů z historie Společnosti Sazka

1. Název společnosti Sazka

Společnost Sazka se nejprve jmenovala STASKA, což byla zkratka pro STátní Sázkovou KAncelář, v roce 1956 byla pojmenovaná na námi dnes známou Sazku (Sázková kancelář).

2. Sídla Sazky

Sazka do dnešního dne vystřídala již 3 sídla! Vše začalo v budově nakladatelství Olympia, v pražské Klimentské ulici, dále se přesunuli do „Nekázanky“ (budovy Živnostenské banky), kde vydrželi až do roku 1992 a v dnešní době sídlo najdeme v Praze 9, ulice K Žižkovu 851.

3. První sázková hra

V roce 1956 byla zahájena první sázková hra pod názvem Sazka, v níž se sázelo na výsledky sportovních utkání. V prvních 12 týdnech se prosázelo téměř 65 miliónů Kč, díky čemuž se založila i první číselná hra Sportka, která funguje až do dnes.

4. Každé číslo Sportky představuje nějaký sport

Sazka se inspirovala německou loterií, kde se tipovalo se 6 čísel ze 49, přičemž každé číslo znázorňovalo nějaký sport, z čehož vznikl i název loterie Sportka. (Přehled sportů naleznete, které znázorňovali jednotlivá čísla)

Sázenka Sportky z roku 1957
Ukázka původní sázenky kde každé číslo představovalo nějaký sport

5. Nedostatek sázenek Sportky

První losování Sportky se uskutečnilo dne 22. dubna 1957 na velikonoční pondělí, jedna sázka stála 3 Kč a maximální možná výhra byla 40 000 Kčs. Zájem byl tak ohromný, že dokonce ve 2. čtvrtletí Sazka neměla dostatečný počet sázenek pro sázkaře.

6. Lidé dojížděli z celé ČR

V šedesátých letech byla Sportka tak populární číselnou hrou, že lidé jezdili klidně až z Brna nebo Ostravy autobusem, jen aby nepropásli losování! V těchto letech nefungoval systém počítačů, tudíž nejprve uzavíraly terminály ve všech městech okolo Prahy a jako poslední se uzavřeli v hlavním městě.

7. Mezinárodní sázková organizace

WLA - Mezinárodní loterijní organizaceInspiraci k zavedení strojového zpracování sázenek vznikla v roce 1965, kdy byla Sazka přijata do Mezinárodní organizace sázkových kanceláří INTERTOTO, v dnešní době známé jako WLA (World lottery association), což je Mezinárodní loterijní organizace.

8. Nejvyšší výhra ve Sportce se měnila často jak ponožky

Během šedesátých let se hlavní výhra vyměnila hned 4x! Oficiální státní názory na možnost získat vyšší finanční částku mluvily jasně, proto byla v roce 1961 snížena hlavní výhra ze 40 000 Kčs na 15 000 Kčs. Vklady na Sportku klesly ihned na historické minimum, a proto byla hlavní výhra v roce 1962 opět zvýšena na 40 000 Kčs, později v roce 1963 o dalších  40 000 Kčs až na 80 000 Kčs a v roce 1965 pak dokonce na 200 000 Kčs.

9. Věcné ceny

Po dobu dvou let od roku 1962 až do roku 1964 mohli sázející Sportky hrát kromě peněz také o věcné ceny (např. automobily, ledničky, kuchyňské potřeby, televizory atd…) hrálo se pomocí slosovatelných kupónů.

10. Sázenky Sportky zpracovávalo 1 500 brigádníků

V dobách, než začalo strojové zpracování sázenek Sazka zaměstnávala okolo 1 500 brigádníků, kteří činnost strojů zastávali. V 1969 si každý z brigádníku musel najít nový přivýdělek, jelikož se zavedlo strojové zpracování sázenek.

Doufám, že se vám dnešní článek líbil a překvapil jsem vás nějakými fakty. Znáte další zajímavost? Podělte se s námi v komentářích! 🙂

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
  • pavel

    Skvělý článek Ondro, jedeš tady pěkný pecky 😉

  • bery

    Nejde nejak zrusit vyskakovaci okno“ vsadte si eurojackpot“? Je to docela otravny.
    Jinak doufam,a jeste porad verim,ze dodrzite slovo pane Ondreji!

    • Ondřej Krejčí

      O vyskakovacím okně vím a snažím se to opravit, ovšem stále to někomu blbne… Mohu se zeptat, jaký používáte internetový prohlížeč Bery? 🙂

  • bery

    …a co nejaky prasknuty podvody v losovani? Nejsou? 😉 dik za info …

    • Ondřej Krejčí

      Zkusím něco vyšťourat, ale nevím nevím 🙂