Menu

Co dělat když vyhrajete jackpot? (Tipy od loterijního právníka)

Pokud si čtete tento článek, tak je možné, že jste právě stali výherci ohromného jackpotu v loterii. Gratulujeme vám! Všechny ty neúspěšné tikety a nešťastná čísla jsou nyní minulost!

Ale co teď? Co máte dělat?

Z historie víme o mnoho lidech, kteří vyhráli jackpot a nakonec zjistili,  že vítězství může vést k neštěstí. Existuje nespočet příběhů o tom, že lidé vyhráli a jejich životy se změnili k horšímu. Například se stalo mnoho sázkařů drogově závislých, špatně a bezmyšlenkovitě rozházeli své peníze, špatně investovali, přišli o celou výhru a ještě se zadlužili, protože si nedokázali odvyknout na drahý životní styl a v nejhorších případech tyto příběhy končili dokonce sebevraždou.

Vím že to není ideální začátek hezkého článku, který by vám měl poradit. Ale chceme abyste si předem uvědomili, že výhra v loterii sebou nese i velká rizika! Chceme abyste se těmto rizikům vyvarovali a žili šťastný a bezproblémový život. Vyhledali jsme pro vás tedy informace, od právníků, kteří se specializují na oblast poradenství okamžitých milionářů.Návod pro výherce loterie

První kroky, když zjistíte že jste vyhráli

Nejvíce rad jsme si vzali od amerického právníka Jasona Kurlanda, který má za sebou již nespočetné množství zkušeností s loterijními výherci. Radí a právně zastupuje výherce největší loterie na světě Powerball. Píší o něm největší americké magazíny a rozhovory s ním dělají nejznámější televizní stanice. Našli jsme mnoho rozhovorů a videí, kde radí co dělat v případě, že vyhrajete milióny a na základě tohoto průzkumu jsme pro vás stanovili 5 rad, jak se zachovat, když vyhrajete v loterii. Tak pojďme na to.

1. Překontrolujte si svůj tiket vícekrát

Dvojitá kontrolaZkontrolovali jste svůj tiket, zjistili jste že jste trefili všechna čísla a začali se radovat jak malé děti (křičet, běhat, skákat po posteli atd.)? Než budete pokračovat s oslavami, tak se raději ještě dvakrát ujistěte, že jste trefili všechna čísla. Ověřte je na oficiálních stránkách loterie a kromě čísel také ověřte zda se váš datum čísel, které kontrolujete shoduje s datumem na tiketu.

2. Podepište si svůj tiket a schovejte ho na bezpečné místo

Podpis tiketu loterie

První věc, kterou byste měli udělat po kontrole čísel a datumu slosování je podpis na zadní stranu tiketu. Váš tiket je totiž nyní tzv. bearer instrument a ten kdo je na něm podepsaný, tak je technicky vlastníkem tiketu. Tiket podepište tak, aby nad vaším podpisem zbylo ještě nějaké prázdné místo, protože pokud se později s právníkem rozhodneme o tom, že si výhru vyžádáte do trust fund, LLC nebo skrze  jiný druh entity. Do prázdného místa nad podpisem připíšete druh této entity, což vám umožní zůstat v budoucnu při předání výhry v anonymitě.

Po podpisu okamžitě zhotovte fotokopii nebo naskenujte obě strany tiketu. V ruce nyní držíte kus papírku, který během pár sekund nabral hodnotu mnoha milionu, nechcete abyste o něj přeci přišli. Nyní stačí když budete pracovat pouze s kopií oficiální tiket si tedy schovejte na bezpečné místo V ideálním případě by jízdenka měla být umístěna v trezoru. Pokud nemáte přístup k jednomu, ujistěte se, že je skrytý v nejbezpečnějším možném místě. Tiket nejlépe zamkněte do sejfu,  do sejfu doma nebo na jiné opravdu bezpečné místo.

3. Buďte klidní a o výhře nikomu neříkejte (Zůstaňtě v anonymitě)

Uklidněte myslMožná to budete chtít vykřičet celému světu, uspořádat obrovský mejdan a dát každému svému lepšímu kamarádovi několik desítek tisíc na přilepšenou. Nebo vám výhra vezme rovnou dech, v lepším případě. Pravdou je, že čím méně lidí, ví že jste vyhráli, tím lépe vám a vaší rodině bude. V nadcházejících dnech budete litovat, že jste někdy někomu o výhře pověděli. Naprosto nejhorší věc, kterou byste mohli udělat je zveřejnit informaci o výhře na sociálních sítích- na to ihned zapomeňte. Každý, opravdu každý, dokonce lidé které neznáte by si tuto informaci mohli dohledat a následně by si mohli dohledat všechny vaše kamarády, blízké nebo ještě hůře členy vaší rodiny.

Zprávy tohoto typu zkrátka cestují rychle a poslední věc, kterou potřebujete, je tlak od všech vašich známých, kteří vám gratulují a v horším případě vás začínají žádat o půjčky, ještě před tím než si vyzvednete svoji výhru. Chápu, že chcete tuto úžasnou zprávu sdílet s vašimi nejbližšímu, ale opravdu nikomu nic neříkejte prozatím.

4. Kontaktujte odborníky

Profesionálové (odborníci) ikonaNásledně byste měli kontaktovat odborníky, kteří se specializují na oblast tzv. rychlých milionářů, protože vaše rozhodnutí nemusí být vždy to nejlepší a jak jsem již zmínil v úvodu, tak můžete přijít o část nebo dokonce všechny peníze. Navíc vám poradí jak ušetřit co nejvíce peněz na daních a poradí vám se všemi následujícími kroky před vyzvednutím výhry a následně s vámi naplánují jak s penězi nakládat tak, abyste si užili svůj vysněný život bez problémů.

Kromě důvodů, proč si sehnat odborníky popsaných výše, existuje mnoho problémů a úskalí, které by mohly vzniknout. Během následujících dní budeme pod ohromným tlakem a zkušenému tým profesionálů vám poskytne psichycký klid, který budete potřebovat. Budete se moct soustředit na důležité věci.

Mezi tyto odborníky spadá právník, finanční poradce a účetní.

5. Nechte si čas na rozmyšlenou

Muž na pláži pod palmou

Svět se bude chtít setkat s nejnovějším multimilionářem, ať už se jedná o pouhá zvědavost, novinové články, charitativní nebo jiné výzvy. Tato mediální zvědavost ovšem rychle zmizí. Na vyzvednutí své výhry máte dostatek času, což vám řekne právník. Proto je nejlepší v prvnách dnech zmizet na klidné místo svými blízkými, zhluboka se nadechnout a vklidu si rozmyslet co od svého života chcete.

Pouze se přes telefon ujistěte se, že váš právník a jeho tým připravuje všechny možné potřebné podklady pro vyzvednutí výhry a dohodněte se sním zda pro vás bude lepší zůstat v anonymitě nebo se ukázat veřejnosti. Tomuto tématu jsme se také věnovali podrobně v odtsavci níže.

Video od Jasona Kurlanda shrnující všechny body

Video vytvořil Jason Kurland, nejlepší právník, který zastupoval a pomáhal vítězům loterie v USA. Video shrnující, postup, jak se zachovat v případě výhry. Video je v anglickém jazyce, ale snadno můžete přepnout na automatické titulky v pravém spodním rohu.

Zůstat v anonymititě nebo se odhalit veřejnosti?

S vaším právníkem na vás čeká jedno opravdu důležité rozhodnutí a to zda zůstanete v anonymitě nebo se rozhodnete vystoupit v médiích jako výherce. Právník by vám měl povědět existují výhody a nevýhody při odhalení totožnosti na tiskové konferenci při předání výhry. Na tuto otázku však neexistuje přeedm daná a preferovaná odpověď, vše totiž záleží na vašich prioritách.

Internetový magazín Metro v roce 2016 publikoval ve svém článku, že  pouze 10-15 procent vítězů velkých loterijních výher ve Velké Británii se rozhodne ukázat veřejnosti. Níže si popíšeme výhody a nevýhody obou možnosti:

Jít s výhrou na veřejnost – pros and cons

Největším důvodem, že se lidé rozhoudnout jít se svojí výhrou na veřejnost je, že se nechtějí schovávat před svými přáteli. Zkrátka nechtějí přijít o své kamarády, jen protože vyhráli miliony v loterii. Museli by se odstěhovat a nebo by museli hrát, že nic nevyhráli. Ovšem to není tak jednoduché, když vám před barákem stojí auto za astronimickou sumu a vaši přátele vědí, že jste žili průměrný život. Chtějí žít normální život jako doposud, ovšem s tím rozdílem, že nechtějí nic tajit.

V roce 2014 vyhrál Neil Trotter £107.9 a na tiskové konferenci řekl:

„I didn’t want to disappear and hide, I didn’t think that would be possible. I didn’t want to be deceitful to all my friends.“

Překlad: Nechtěl jsem zmizet a skrývat se, podle mě by to ani nebylo možné. Navíc by to byl podraz na všechny mné přátele.

V roce 2011 výheri historicky nejvyššího jackpotu (£161.6 million) loterie Euromillions v UK oznámili:

“we would have had to have constructed lies for our nearest and dearest. We don’t want to live like that.”

Překlad: Nechceme lhát našim nejbližším. Nechceme, tak žít.

Jednou z velkých nevýhod vašeho nabitého majetku je lidská vlastnost závyst, díky které můžete přijít o velké množství přátel. Mnoho lidí vás také začne prosit o půjčky nebo laskavosti a jakmile byste jim nedali to co by chtěli, tak by s k vám obrátili zády. Pokud vystoupíte na veřejnost, odkrýváte tak svoje soukromí celému světu a můžete tím ztratit svoje bezpečí a dokonce bezpečí svých blízkých.

Výhody

 • Budete slavní
 • Nemusíte nikomu lhát
 • Nemuíste skrývat své bohatství před známími

Nevýhody

 • Můžete přijít o přátele
 • Po celém světě ztratíte svojí anonimitu
 • Ztratíte svoje bzepečí a dokonce ztratíte i bezpečí svých blízkých

Zůstat v anonymitě

Z větší části se výherci rozhodnou pro anonimitu, nechtějí totiž přijít o své bezpečí, které by mohlo nastat. Výherci, kteří se rozhodnout zůstat v anonimitě navíc nemusí řešit požadavky od přátel, dokonce kolikrát od cizích lidí na vypůjčení peněz.

Na druhou stranu, pokud se neodstěhují, tak musí být obezřetní s nakupovaním a nesmí na sobě dát znát, že jsou výherci loterie.

Výhody

 • Nepřijdete o své bezpečí, které by mohlo odhalením vzniknout
 • Nepřijdete o přátelé, kteří by mohli závidět
 • Nikdo po vás nebude chtít vypůjčit peníze

Nevýhody

 • Musíte tajit před známími svoji výhru

Závěrečné tipy

 • Znovu, znovu a znovu opakuji, v první řadě se řiďte našimi pěti kroky, které udělat jako první v případě výhry v loteri (Sežeňte si odborníky)
 • Využijte své peníze k tomu, abyste ze všeho nejdříve splatili všechny dluhy. Než si něco budete kupovat, měli byste být naprosto bez dluhů.
 • Když nezměníte svůj životní styl a budete utrácet stejně jako před výhrou, vždy budete mít dostatek peněz na neočekávané události. Kupte si několik velkých věcí, po kterých toužíte a začněte opět žít tak, jako před výhrou.
 • Vytvořte si seznam přání, na který se později budete moci podívat a rozhodnout se, co skutečně potřebujete. Některé věci byste si měli nechat jako sny, i když na ně budete mít peníze.
 • Nevyhazujte peníze za věci, které nepotřebujete. Dovolte si pouze mírné utrácení.
 • Než si vyzvednete peníze, napište si vše, čeho byste chtěli dosáhnout, čemu byste se chtěli vyhnout a jaký máte pocit z aktuální situace a ze své budoucnosti. Později se na tento papír budete moci podívat a uvidíte, jak jste se cítili, když jste nebyli milionářem. Možná to bude přesně to, co budete potřebovat, abyste si nenechali zničit život penězi
 • Uvědomte si, že se musíte chovat chytře. Nebuďte impulzivní a nekupujte si věci, které nepotřebujete. Vaše rodina pravděpodobně bude čekat, že jim budete jen tak dávat peníze, ale uvědomte si, že je to jen vaše rozhodnutí a nemáte žádnou povinnost jim něco dávat.

Varování

 • Dávejte na sebe pozor, když se nebudete chovat příliš okázale, přijdete o sebe i o své přátele.
 • Uvědomte si, že peníze vám nekoupí štěstí. Někteří z těch nejbohatších lidí na světě patří mezi nejvíce nešťastné lidi.

Shrnutí

Vyhrát v loterii je jedna šťastná věc, ale vzápětí vás může jen smůla provázet, ostatně příběhů o těchto šťastných nešťastnících bylo, a vězte, že ještě bude, napsáno nespočet. Nechtějte, aby jeden z našich budoucích článků byl inspirován vaším příběhem, dbejte tedy na naše rady prosím.

Jestliže tento článek nyní čtete s vědomím že jste právě vyhráli miliony, z celého srdce vám ještě jednou gratulujeme a věříme, že jsme vám tímto článkem pomohli.

(Source: http://winefolly.com/tutorial/how-to-open-champagne-safely/)

Zdroje

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
 • Mili

  Bože, těch pravopisných chyb. Že Vám není hanba tohle zveřejnit..

 • Pivko

  Člověk, co psal tento článek, by měl investovat do učebnice češtiny.

  • Martin

   Ahoj Pivo (zajímavý nick btw :))

   Článek jsem opravil, evidentně neprošel korekturou.

   Díky za upozornění,

   Hodně štěstí 🍀

 • Marto

  Tak jsem se přemohl a dočetl článek do konce. Netušil jsem, že hrubky jsou v článku pravidlem, nikoliv výjimkou.
  Ví vůbec autor článku co vůbec okopíroval a dal na net? To jsou rady pro Ameriku, ne pro Česko – pro kolegu/kolegyni AhaAha v článku žádné cenné rady nevidím. Asi si budu také přivydělávat psaním (kopírováním). Sice mám češtinu v pořádku, ale občas tam budu muset vpašovat nějakou hrubku, abych nekazil ostatním průměr… Je to děs, jak klesá úroveň našeho obyvatelstva.

 • Marto

  Autor článku by měl před radami ohledně peněz navštívit opět ZDŠ a zopakovat si češtinu. „…protože si nedokázali odviknout na drahý životní styl a …“ Úplně mne z toho bolí oči. A pro ty, co mají pocit, že to nic není – jak byste se tvářili, kdyby vám v podobném duchu psala dopisy asistentka (sekretářka)?

 • Aha Aha

  Tady je vidět česká nátura. Taky jsem si těch chyb všiml/a. Místo cenných informací, které stojí v textu, řešíte chyby, které tam jsou :D. To je fakt úsměvné

 • Pravopis

  Dám Vám taky jednu radu. Zkuste použít korektor českého jazyka a opravit všechny ty chyby a překlepy v článku.

 • Krokodýl,volič SPD

  Autor čánku si s češtinou moc netyká a překladače stojí za prd,že????