🏒 MS 2024 bonusy a kalendáře

Menu

Vybrat si anuitní splátky nebo vyplacení celé částky? Aneb jak fungují zahraniční loterie

Anuitní splátky nebo raději celou částku?

Anuitní splátky nebo raději celou částku?

Dnes opět na chvíli zamíříme do zahraničních vod. Probereme si spolu možnosti vyplácení jackpotu v zahraničí. Především v Americe. Jsou to možnosti, které my u našich loterií nemáme, ale kdo by nechtěl zjistit něco nového o loteriích?

Ať už vyhraješ v Eurojackpotu, ve Sportce či v nějaké z loterií, které nabízí Korunka, čeká tě vždy jen jedna varianta – vyplacení celé částky na tvůj účet. Ovšem pokud bys vyhrál v Powerballu nebo Mega Millions – v loteriích, které se bohužel u nás hrát nedají, čekalo by tě obrovské dilema. Chtěl bys svůj jackpot vcelku nebo raději v ročních anuitních splátkách?

Druhy vyplácení zahraničních jackpotů

Stejně, jako některé státy mají zákon o prozrazení identity výherce, mají v zahraničí jiné zákony, pravidla a možnosti i v dalších sektorech hraní loterijních her. Jeden ze sektorů je definitivně vyplácení jackpotu.

Zatímco u nás si můžeš jackpot vybrat pouze najednou, nezřídka kdy se v zahraničních loteriích střetneš s možností vybrat si mezi vyplacením „lump sum“ nebo „annuity“ – celá částky nebo anuitní splátky.

O vyplacení celého jackpotu najednou se zas tak bavit nemusíme, to je nám asi jasné, co to obnáší. Avšak musíme si podotknout jednu důležitou věc – v případě „lump sum“ jsou v zahraničí vždy větší daně, které výherci odebere stát. V Americe je to třeba tak, že tam existují jistá daňová pásma, a výška daně se pak odvíjí dle toho, kolik peněz získáš najednou.

U ročních (anuitních) splátek je to vyřešené tak, že odvedeš největší daň z první a poslední splátky, všechny ostatní splátky budou zdaněné nižší sazbou. Což zní fajn, ale i to má svá úskalí, na které se podíváme…

Jen tak mimochodem – v ČR se odvádí daň z jakéhokoli příjmu nad 1 000 000 korun. Vždy je ta daň 15 % z přijaté částky.

Lump Sum

Vyplacení celé částky zní nádherně. Zní to tak, že už nikdy nebudeš muset řešit finance a vše bude jen krásné. Ale je to tak doopravdy?

Pojďme se podívat do zahraničí…

První, co doporučuji – předtím, než se jakkoli rozhodneš, poraď se s finančním odborníkem. U většiny loterií máš rok na výběr výhry, takže si mezitím zcela určitě dokážeš najít někoho schopného, kdo ti poradí, co bude pro tvůj životní plán a sny, to nejlepší.

Obrovskou nevýhodou jednorázové platby je zcela určitě vysoká daň. Ta ti při vyplacení strhne dost znatelnou část z výhry. Platí pravidlo, že vyplatit si jednorázově celou částku znamená dostat méně, než když si sečteš anuitní platby, které ti postupně přijdou. Avšak i anuitní platby mají své úskalí, na které se podíváme níže.

Další nevýhodou jednorázové platby, je právě jednorázová platba. Vysvětlím. Zničehonic ti na účet přijde velké množství peněz, dost pravděpodobně suma, kterou jsi nikdy dřív neviděl. Je jasné, že se ti krví bude hnát euforie a adrenalin, zatímco tvou hlavu zavalí hromada skvělých nápadů, o tom, jak peníze využít a čím si udělat radost.

Ovšem v ten stejný moment taky přijde potřeba sdílet se. Pochlubit se. Udělat radost i lidem okolo sebe. A tím pádem se zvedne vlna nově příchozích „kamarádů“ do tvého života, a jak už víme z příběhů o obětích loterie, výherci, kteří podlehnou této potřebě, běžně nekončí úplně šťastně…

Ovšem pojďme se teď pro změnu raději podívat na jednu z výhod jednorázové platby. Ta je jednoznačná – na účtu budeš mít dost peněz na to, abys investoval. Nakupoval nemovitosti. Plnil si sny.

Navíc se nemusíš bát o to, že loterie, která ti má splátky vyplatit zkrachuje, nebo že zemřeš dříve, než se k tobě dostanou všechny tvé peníze.

Pokud se rozhodneš pro jednorázovou výplatu, pak sice zaplatíš obrovskou daň, ale můžeš si být jistý tím, že když vyjde novela zákona, a budou se náhodou navyšovat daně z vyhraných či darovaných peněz, tebe už se to netýká. Kdežto u anuitních splátek by tě to mohlo stále zastihnout.

Vzal bys raději celou částku?

Klady a zápory jednorázové platby

  • Dostatek peněz na investování a splnění snů
  • Jednorázová daň, pak už na to nemusíš myslet
  • Není žádná brzda v tom, abys výhru neutratil najednou
  • Větší potřeba pochlubit se (v zahraničí je nutnost zveřejnit jméno výherce)
  • Jednorázová daň je vždy vyšší než daň u anuitních splátek

Anuitní splátky

Teď se spolu pojďme podívat na možnost anuitních splátek.

Anuitní splátky neboli roční splátky, jsou možnost, pro kterou se můžeš v případě výhry také rozhodnout. Funguje to tak, že místo toho, aby sis vzal celou částku najednou, tak se s loterijní společností dohodneš na anuitních splátkách, které ti rozpočítají. Většinou se výhra rozpočítává na 10 – 30 let, v závislosti na výši výhry.

Spolu s penězi z výhry se ti rozpočítají i daně, tudíž nebudeš muset platit velkou dardu najednou. Hezky si to splatíš v průběhu let. A taky – výhoda anuitních splátek – vzhledem k tomu, že postupně obdržíš nižší částky – budeš platit nižší daně, a celková sečtená částka, kterou na daních splatíš, bude vždycky nižší než daň, kterou budeš muset splatit z jednorázové platby.

Anuitní splátky jsou, zcela jistě, skvělou volbou, pokud víš, že máš problém s nakládáním s penězi, nebo pokud jsi velmi mladý člověk. Budeš mít peníze rozdělené a stabilně zasílané po dobu xy let. Budeš mít pravidelný příjem, se kterým si nebudeš muset dělat starost. Velmi pravděpodobně ten příjem bude dost velký na to, aby už nemusel pracovat. Ovšem zároveň nehrozí to, že bys peníze utratil jen tak, a nezbylo ti během pár let nic.

Nevýhodou ovšem je, jak jsme si řekli výše, že se v průběhu vyplácení tvé odměny může změnit legislativa a může dojít k navýšení daně. V takovém případě už nemusí být anuitní splátky výhodnější než „lump sum“. Také se můžeš, bohužel stát, že hráč zemře dříve, než mu budou všechny peníze z jeho výhry vyplaceny.

Takže stejně jako jednorázová platba i anuitní splátky mají své nevýhody.

Nebo raději anuitní splátky?

Klady a zápory anuitních splátek

  • Stabilní příjem po dobu x let
  • Nižší daň = více peněz pro tebe
  • Nemůžeš utratit všechny peníze naráz
  • Méně peněz najednou
  • Daně se mohou zvýšit po dobu vyplácení výhry

Tvé miliony k jednorázovému vyplacení na tebe čekají tady:

Aktuální jackpot
2 374 000 000 Kč (Výjimečně se hraje o věcné ceny)
Aktuální jackpot
88 000 000 Kč (Výjimečně se hraje o věcné ceny)
Aktuální jackpot
65 200 000 Kč
Aktuální jackpot
60 000 000 Kč
Aktuální jackpot
12 000 000 Kč
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.