Menu

Nový zákon o hazardních hrách pro rok 2024: Co nás čeká?

Po osmi letech přichází Ministerstvo financí ČR s aktualizací zákona o hazardních hrách z roku 2016. Tato nová úprava přijde v platnost 1. ledna 2024 a přináší s sebou řadu změn, které by měly ovlivnit jak hráče, tak provozovatele hazardních her. Pojďme se společně podívat na všechny připravované změny.

Nový zákon o hazardních hrách

Nový zákon o hazardních hrách

Ochrana hráčů a jejich bezpečnost na prvním místě

Ochrana hráčů byla při aktualizaci zákona v hlavní roli. Vzhledem k tomu, že internetové hraní je podle studií rizikovější, byla tomuto aspektu věnována nejvyšší pozornost. 

První navrhovanou změnou je povinnost přidat na kasínové stránky tzv. „Panic button“, který umožňuje hráčům okamžitě ukončit hraní, a to jak online, tak offline. Po jeho aktivaci je hraní zakázáno na 48 hodin ve všech provozovnách.

Dále budou muset nově všichni provozovatelé hazardních her umožnit hráčům zápis do rejstříku vyloučených osob přímo ve své provozovně. Do této chvíle byl tento zápis možný pouze online na webu Ministerstva financí skrze datovou schránku nebo skrze zápisy třetích stran. Hlavním úkolem rejstříku je ochrana jednotlivců s tendencí k riskantnímu hraní. Osoby zahrnuté v tomto seznamu mohou nově na vlastní žádost rozšířit dobu své ochrany o další rok.

Nezapomnělo se ani na zpřísnění pro provozovatele heren, kteří nemají dle nového zákona povoleno hráče pobízet k odmítnutí či změkčení jejich nastavených sebeomezujících opatření. Hráči mohou svá omezení měnit maximálně jednou za den. Jakmile si hráč dobrovolně přitvrdí svá sebeomezení, tato změna nabývá okamžité účinnosti. Provozovatel zároveň nesmí kontaktovat jednotlivce, který dříve uvedl, že nechce být kontaktován s nabídkami pro hazardní hry, a tím ho vybízet k dalšímu hraní.

Nakonec nesmíme opomenout i další menší změny a zákazy v oblasti ochrany hráčů. Například provozovatelé nebudou smět účtovat poplatky za nečinnost hráče. Dále je zakázáno vytváření jakýchkoliv překážek pro uživatele při výběru jejich finančních prostředků z casina, což zahrnuje zakázání poplatků za výběr či stanovení minimálního limitu pro výběr. Co se týče online hraní, nebude dovoleno hráčům účastnit se hry na více stolech zároveň.

Zdanění hazardních her

Společně s novou regulací se chystá také řada změn na poli daňových povinností provozovatelů, ale i hráčů. Základní sazba pro provozovatele 35% na loterie a technické hry zůstává beze změny, ale snížená sazba se zvedá z 23% na 30%. Toto zvýšení ovlivní provozovatele kurzových sázek, živých her, binga, dostihů a pokerových turnajů. 

Dále je v plánu zvýšení standardní daně ze zisku z 19% na 21%. Provozovatelé tedy budou muset danit více a to hned na dvou frontách.

Pro hráče se snižuje limit zdanění, kdy každá výhra přesahující 50 000 Kč musí být zdaněna 15%. Doposud byl tento limit mnohem vyšší a to 1 000 000 Kč. Pro hráče automatů a kurzových sázek zároveň platí stejné pravidlo, s tím rozdílem, že padesátitisícový limit se počítá z celkového součtu výher za kalendářní rok po odečtení všech (i neúspěšných) vkladů. Každý by si měl tedy nově vést tzv. sázkařský deník a pokud limit překročí, tak případné výhry uvést v daňovém přiznání za uplynulý rok.

Podívej se na kompletní přehled změn v danění výher v hazardu pro rok 2024.

Nový zákon stanovuje, že hráči musí při registraci uvést číslo svého bankovní účtu, který bude následně po celou dobu svého hraní využívat. Nově tedy nebude možné dobíjet jeden herní účet skrze vklady třetích osob.

Bude také státem  stanoven limit pro výběry a vklady na 10 000 Kč během 24 hodin. Sníží se také limit na jednu sázku na technických hrách z 1 000 Kč na 500 Kč.

 

Fotografie z Národní konferenci k hazardnímu hraní
Většinu informací jsme načerpali na Národní konferenci k hazardnímu hraní, které jsme se účastnili. Zdroj fotografie: https://www.iprh.cz/

Boj proti nelegálnímu hazardu

Nelegální hazard neboli hraní v nelicencovaných provozovnách zkrátka a jednoduše okrádá stát na daních. Na základě analýzy od IFGR “Institut pro regulaci hazardních her” je velikost nelegálního trhu 30%, což by odpovídalo přibližně 7 miliardám Kč, ze kterých se neodvádí daně. 

Nový zákon by měl urychlit efektivitu při postupu pro uzavření nebo znepřístupnění nelegálních heren českým občanům. Zrychlí se tedy proces přidávání nelegálních stránek na černou listinu a nově bude možné znepřístupnit i aplikace nebo weby, které nelegální herny podporují nebo přímo promují.

Další změny

  • Cizinci budou moci hrát online i bez trvalého bydliště v ČR, čímž dojde ke sjednocení pravidel pro kamenné a online pobočky. 
  • Jako novinku přináší zákon možnost hraní s reálným krupiérem přes internet, tzv. živou hru. (Sázení probíhá přes internet, s tím rozdílem, že vidíte skutečného dealera u stolu skrze kameru.)
  • Výhry budou moci být pouze v penězích, již nebude  možné získat výhru v kryptoměnách, cenných papírech nebo jiném aktivu.

 

Závěr

Za Vyhraj.cz si myslíme, že nová legislativa v oblasti hazardních her přináší kladné změny zaměřené na posílení ochrany hráčů a boje proti nelegálním kasínovým platformám. Tyto kroky jednoznačně vítáme, neboť směřují správným směrem.

Na druhou stranu regulace, zejména co se týče zdanění, u nás vyvolává i určité obavy. Provozovatelé jsou nyní zatížení dvojími daněmi, které patří mezi nejvyšší v Evropě. Toto zvyšování daní tvoří finanční tlak na provozovatele, kteří v důsledku mohou snížit kurzy sázek a šance hráčů na větší výhry v licencovaných kasinech ve srovnání s nelegálními alternativami, což by mohlo motivovat některé z nich k přechodu k nelegálním provozovatelům. Navíc snížení limitu pro zdanění výher může tento tlak ještě zintenzivnit.

Z našeho pohledu by bylo ideální, kdybychom našli rovnováhu mezi výší daní a zájmy hráčů, aby nevznikla silná motivace pro hráče hledat nelegální alternativy. Všechny tyto body je třeba nejprve projednat, avšak novela hazardního zákona z roku 2023 jde ven společně s konsolidačním balíčkem, který obsahuje dalších 62 zákonů. Nevznikl tak prostor pro odbornou diskuzi, která by došla k vyřešení již zmíněných problémů.

*Všechny informace v tomto článku se mohou před příchodem nového zákona v platnost proměňovat.

 

Líbil se ti tento článek?
56%

Autoři obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.