Referendum o hazardu – jak lidé bojovali s hazardem ve městech v roce 2014
referendum - iniciativa bezhazardu
Hazard ve městech byl odpradávna velice ožehavé téma. Města byla vždy stavěna před velice nepříjemnou otázku, a to zda-li hazard a herny ve městě přetrpí, či nikoli. Celostátní řešení v tu dobu nefungovalo, počet, umístění a vlastní existenci heren a casin na svém území mohla města regulovat pouze pomocí místních vyhlášek. Ty byly určitě alespoň nějakou pomyslnou pákou na provozovatele.
Hlavně vždy před komunálními volbami do místních zastupitelstev se na diskuzi o úplném zákazu, nebo značného omezení hazardu na území svého města snažila téměř každá strana populisticky nashromáždit hlasy. Jak jsem již předeslal, úplný zákaz výherních automatů, nebo jejich regulace na území města s sebou vždy nesl plusy i mínusy, o plusech ale nechtěli obyvatelé většinou ani slyšet (není se čemu divit, mínusů bylo dle našeho názoru více).
Obsah článku o referendech ohledně hazardu ve městech
Jaké byly výhody a nevýhody kamenných heren pro město?
Pokud se mělo konkrétní zastupitelstvo rozhodnout pro či proti hernám a casinům na svém území, muselo se rozmyslet a dát si dohromady následující fakta:
- Herny a casina nabízely práci pro spoustu místních lidí - obsluha, uklízecí služby, ostraha
- Díky těmto podnikům se zvedala návštěvnost města
- Z každého umístěného stroje ve svém katastru, mělo město nemalé peníze. I na malých městech a vesnicích sahaly tyto odvody do milionů korun, což byla pro rozpočty města často rozhodující cifra
- Tyto podniky byly často otevřeny NON-Stop, tedy 24 hodin denně. S tím samozřejmě přicházely problémy s rušením nočního klidu a nedodržováním pořádku
- Občas se nějaký obyvatel města díky hazardu ocitl ve finančních potížích
- Do měst se stahovaly i různé "podivné existence"
Jak to tedy celé dopadlo?
V současnosti se již většina měst a vesnic rozhodla, že peníze pro ně nejsou tou hlavní motivací, hazard a herny tedy z většiny měst zmizel. Toto se ale netýká casin, která svou velikostí splňují veškeré požadavky státu na provoz casina. Ta mohou být otevřena stále a provozovatelům i státu vydělávají nemalé peníze.
Kde tedy dnes hráči hrají?
Většina hráčů se přesunula do online prostředí, kde díky regulaci z roku 2017 vyrostla jako houby po dešti tzv. online casina. Ta z výše zmíněných nedostatků odstranila body o dodržování pořádku a nočního klidu, zároveň z velké části i negativní finanční dopady na jednotlivce, který si díky sebeomezujícím opatření může pohodlně nastavit maximální částky, o které si může dovolit hrát. Hráč tedy nemůže prohrát více, než si nastaví.
Mrkni na online casina s českou licencí
+ 100 Kč do sázkové kanceláře
+ Bonus na první vklad 200% až do 50 000 Kč
+ 100 FS + 50 Kč za vklad 300 Kč s promo kódem „VYHRAJ“
+ 100% na bonusový vklad až do výše 50 000 Kč
+ Bonus na první vklad 100% až do 500 Kč
Hlavní iniciátoři referend o hazardu z dřívější doby
Slovo referendum je širokou obcí vždy vnímáno pozitivně, i kdyby ve finále žádné změny k lepšímu nepřineslo. Lidé mají pocit, že můžou danou věc nějak ovlivnit a zapojit se tak do vedení vlastního města. Zde je pár příkladů iniciativ, kde k referendu opravdu došlo:
Plzeň bez hazardu
V dubnu 2014 v Plzni podal zastupitelský klub TOP09 návrh na vyhlášení referenda o osudu hazardu v Plzni. Není divu, že tomu bylo v době komunálních voleb, slovo referendum ve spojení s hazardem vždycky táhne a TOPka si díky této iniciativě přišla na hezkých pár hlasů navíc. TOP09 se problematice hazardu v Plzni věnovala již od roku 2010, kdy poprvé začala narážet na toto téma a vyvolávat diskuzi, jejíž vrholem mělo být právě toto referendum. Jak vidíte na obrázku, se sběrem podpisů asistoval i Karel Schwarzenberg.
Kolik podpisů iniciátoři potřebovali?
K tomu, aby se bylo referendum alespoň uskutečnilo potřebovali organizátoři alespoň 13500 podpisů, a to do začátku srpna. Jestli se jim to povedlo, nebo nikoli, zjistíš níže.
Jak to s iniciativou Plzeň bez hazardu dopadlo?
Nakonec jako většina předvolebních slibů a závazků se i tento pomyslně proměnil v prach. Zástupci strany TOP09 bohužel nestihli nashromáždit potřebný počet podpisů (stihli něco okolo 10,5 tis) a nápad se proto musel odložit na neurčito. V Plzni tedy zůstala v platnosti původní vyhláška města, která „pouze“ redukovala počet míst, kde se dají hrát automaty a další hazardní hry z 300 na maximální počet 120. Zastupitelé při obhajobě vyhlášky také uvedli jeden velice důležitý fakt, a to, že město Plzeň si do svého rozpočtu pouze díky hazardu připíše více než 100 milionů korun, což je i pro tak veliké město, jakým Plzeň je obrovská částka.
Nevládky bez hazardu
Tato organizace si v roce 2013 vzala za cíl, že spojí co největší počet nevládních organizací, které mají k hazardu všeobecně odmítavé stanovisko pod jeden název a jednat budou jménem celého hnutí. U vzniku této organizace stála. Na počátku byl poněkud nešťastně odeslaný dopis od nadace Terezy Maxové. Tato organizace měla mezi svými sponzory i firmy, jejihž příjmy pocházely z loterií a celkově z hazardu a za tyto firmy se svým dopisem veřejně postavila a požadovala jménem své nadace zmírnění dopadu regulačního procesu. Na toto ihned reagovaly ostatní organizace a ihned založily web nevladkybezhazardu.cz, aby daly najevo, že ony o peníze z hazardu nestojí a nepotřebují je.
Kdo se do nevladkybezhazardu.cz přihlásil?
Toto prohlášení podepsalo během pár dní více než 70 subjektů, mezi nimi např. tyto:
Arnika, Asistence o. s., Auto*Mat, o. s., Bodaj, o.s., Brno kulturní, Brnění, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, Centrum aplikované ekonomie, o.s., Centrum Matýsek, Chaloupky o.p.s., ČeMBA o.s., Český helsinský výbor, Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř, Čisté Šlapanice, o.s., Čisté Tuřany, o. s., Člověk v tísni, Demagog.cz, Děti patří domů, o. s., Děti Země, Divadlo Feste, o.s., Ekologický institut Veronica, Fairtrade Česká republika, Film For People, o.s., Fórum 50 %, o.p.s., Hnutí DUHA – Přátelé Země ČR, Hospicové občanské sdružení Cesta domů, Johan o. s. , centrum pro kulturní a sociální projekty Plzeň, KohoVolit.eu, Krocan o. s., Kroměřížan o. s., Kulturárium, o.s., Lékořice, o.s., Liga lidských práv, Liga otevřených mužů, o.s., Lužánky – středisko volného času, Lékaři bez hranic, Nadace Mezinárodní potřeby, Nadace Open Society Fund Praha, Nadace Partnerství, Nadace Veronica, Nadace VIA, Nadace Vodafone Česká republika, NaZemi, Nový Prostor, občanské sdružení, Občanské sdružení BILICULUM, Občanské sdružení UnArt, Občanské sdružení Ztráty a nálezy, Občané proti hazardu, o. s., Otevřená společnost, o.p.s., Post Bellum – Paměť národa, Prázdninová škola Lipnice, o. s., proFem, o.p.s., Ratolest Brno, Resilience, SIRIRI o.p.s., Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity, Stop tunelům, Středisko volného času Déčko Náchod, Svaz pacientů ČR, Transparency International – Česká republika, Um sem um tam, Unie pro řeku Moravu, Útulné Strašnice, o.s, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Základní článek hnutí Brontosaurus Forest CEGV Cassiopeia, Zelený kruh, Zaostřeno na Desítku.
Jak to dopadlo?
Nakonec i Tereze Maxové došlo, že to nebyl šťastný tah a vydala prohlášení a sama se od peněz z hazardu ve jménu své nadace distancovala. Jsme si jisti, že rozpoutání této iniciativy nebyl Terezy záměr, určitě to tak nemyslela a pouze se snažila zajistit dostatek finančních prostředků pro lidi, kteří je potřebují.
Olomouc bez hazardu
I tato iniciativa vznikla s cílem vyvolat referendum o budoucnosti hazardu, tentokrát v Olomouci. Referendum se mělo konat 12.12.2014 od 14. do 22. hodiny. Organizátoři to s iniciativou mysleli tentokrát také velmi vážně, webová stránka olomoucbezhazardu.cz byla vytvořena kvalitně a iniciativu podporovalo i několik známých osobností.
Propagace hnutí se ale neomezovala pouze na tuto webovou stránku, běžela i na platformě HitHit a v neposlední řadě i formou papírových letáků, které byly obyvatelům Olomouce doručovány do schránek. V plánu byly také reklamní předměty a další mediální akce, které měly přilákat lid k vyslovení se v referendu.
Jak snaha organizace Olomouc bez hazardu skončila?
Jako v předchozím případě se akce organizátorům moc nevyvedla. Aby bylo možné považovat výsledky referenda za právoplatné, bylo potřeba dosáhnout v referendu účasti alespoň 35% obyvatel Olomouce. Nakonec svůj názor přišlo vyjádřit pouhých 8,2% z nich. Celkové výsledky dopadly výrazně v neprospěch heren, kdy 95,5% účastníků referenda bylo proti. Měli ale smůlu, protože jich nebyl dostatek na to, aby jejich hlasy vyvolaly nějakou větší změnu. Všech 367 lidí, kteří museli v jednotlivých komisích dohlížet na správnost výsledků o svůj vynaložený čas bohužel přišlo.
Zde je tabulka výsledku referenda iniciativy Olomouc bez hazardu z 12.12.2014
Počet hlasovacích okrsků | 89 |
Počet okrskových komisí | 89 |
Počet oprávněných osob, zapsaných ve výpisech ze seznamu oprávněných osob | 81494 |
Počet oprávněných osob, kterým byly vydány hlasovací lístky a úřední obálky | 6689 (8,2%) |
Celkový počet odevzdaných úředních obálek | 6685 |
Počet platných hlasů pro „ANO„ | 6389 (95,5%) |
Počet platných hlasů pro „NE„ | 247 |
Zdrželo se | 21 |
Celkový počet hlasů | 6657 |
8bezhazardu.cz – Praha 8 a příběh referenda
Co se týče zákazů heren, tak nejlépe z hlediska regulací na tom byla městská část Prahy, přesněji Praha 8. Nově zvolené zastupitelstvo nevzalo předvolební sliby nadarmo a ihned po zvolení na svém prvním zasedání uštědřilo hazardu na svém území velkou ránu. I zde proběhlo referendum, které se ale stejně jako v předchozích případech nesetkalo s potřebnou odezvou a bylo tak neplatné. Občané, kteří si na území Prahy 8 herny nepřáli tak museli spoléhat na nově zvolené zastupitele. Ti je ale nesklamali a herny 26.11.2014 opravdu zakázali, a to s nulovou tolerancí.
Jaké strany se na iniciativě 8bezhazardu.cz podílely?
Ve své době se městské části Praha 8 přezdívalo „casino Prahy“. Ze všech městských částí bylo na jejím území nejvíce heren, a to se obyvatelům pochopitelně nelíbilo. Na řešení problému v podobě nulové tolerance se podíleli zastupitelé z TOP09 a ODS, kteří necouvli z předvolebních slibů a dotáhli je do konce. Praha 8 se tak připojila k Praze 2, Praze 5, Praze 6, Praze 7 a Praze 12, které již hazard na svém území zakázali.