Jsem Barča, ráda a poutavě píšu o běžných i složitých tématech, přicházím s neotřelými nápady a ještě o kousek radši se zlepšuji a získávám nové zkušenosti. I to je důvod proč jsme s Vyhraj.cz navázali kontakt - začalo to jako nová zkušenost, pokračuje to jako skvělá spolupráce.
Jak nejrychleji přijít o výhru z loterie? Rozdej ji! Cenné rady amerického finančního poradce
Finanční gramotnost. Dvě slova, která znamenají mnoho. A znamenají mnohem více poté, co vyhraješ v loterii. To, jak s výhrou naložíš, o to spíš, pokud jde o několikamilionovou nebo miliardovou výhru, je naprosto zásadní pro to, jak za pár let dopadneš. Nejeden výherce je za pár let na mizině. Všichni trpí přitom tím stejným “syndromem” - pocitem, že jim se to rozhodně nemůže stát.
Chceš přijít o výhru? Není problém. Rozdej ji!
Užij si hru se Sazkou!
Všichni mají na začátku stejný pocit
Nejspíš si říkáš, že kdybys vyhrál loterii, tak by se ti změnil život. A nejspíš si taky říkáš, že víš, jak bys s výhrou naložil, komu všemu bys pomohl a už se vidíš, jak žiješ roky v zemi zaslíbené, kde nemusíš nic řešit.
Inu, tvá představa v podstatě není nereálná. Když se svou výhrou naložíš správně, pak je možné (skoro) vše. Pravdou ale bývá opak. Šťastní výherci často nepřemýšlejí úplně rozumně. Po té, co jim cikne výhra na účet začnou mít pocit, že vše zvládnou sami a že nepotřebují žádnou radu ani pomoc. A pak končí na mizině. Všichni přitom mají ze startu stejný pocit a to, že jim se to stát nemůže.
Štědrost je chyba
Většina výherců je si, minimálně nějakou chvíli, v uvažování podobná. Po prvotním pocitu štěstí a zadostiučinění, přijdou první myšlenky na to, jak s výhrou naložit. Plánování (ne)oznámení rodině a blízkým, přemýšlení nad novým domem, autem a dovolenou, brzy vystřídá uvědomění, že jsi jediným výhercem. A že nikdo jiný ve tvém okolí si na takovou sumu nepřišel. A pravděpodobně (jde-li o miliony korun) se k takové částce ani nikdy nepřiblíží. Radostné pocity tak vystřídá uvědomění, následované lehkým pocitem viny a potřebou se o svou výhru podělit a zvednout tak kvalitu života i rodině a nejbližšímu okolí. A to je chyba. Štědrost je chyba. Jen málokterý výherce totiž ve skutečnosti ví, kolik si doopravdy může dovolit sdílet se svým okolím.
Tajit výhru je taky chyba
Pak je tady druhý extrém a tím jsou lidé, kteří si svou výhru chtějí nechat striktně pro sebe. A to jak celou částku, tak i vůbec informaci o tom, že vyhráli. Takoví výherci to sice myslí dobře a snaží se chránit, avšak bohužel občas to tají i před lidmi, kteří mají právo to vědět. Jako třeba manžel či manželka. Náhodné objevení takové výhry partnerem nebo jiným příbuzným pak může zbytečně situaci zkomplikovat a vyvolat hádku nebo nepříjemnou debatu. Některé z těchto debat pak mohou skončit trvalým problémem, rozchodem nebo i rozvodem. Zpravidla se běžně však neděje to, že by byla jediným problémem zatajená výhra. Spíš je to tak, že zatajená výhra v loterii už jen umocní problémy, které v daném vztahu jsou. Minimálně to říká Andy Carter.
Andy Carter je člověk, který výhercům loterií radí, jak s výhrou naložit a jak po výhře postupovat. Snaží se přitom právě, aby výherce nedělal hloupá rozhodnutí, kterými by se o svou výhru mohl připravit. Mezi některé z rad a připomínek Andyho patří i informace výše v tomto článku.
Nejlépe s výhrou nakládají ženy a mladí, říká Andy Carter
Andy Carter je v oboru už dvacet let. Za tu dobu mu pod rukama prošly vyšší stovky výherců. A díky svým nabytým zkušenostem ví a tvrdí, že nejlépe s výhrou nakládají ženy a mladí lidé. Tvrdí přitom, že ženy po výhře lépe kontrolují a zvládají své emoce. Díky tomu nakládají s nově nabytými penězi rozumněji. Mladí lidé jsou zase podle Andyho mnohem chytřejší a opatrnější ke svému majetku.
„Nejlépe se s výhrou vypořádávají lidé, kteří o ní mluví se svými přáteli a rodinou“ řekl Andy Carter pro zahraniční web.
Podle Andyho velká část čerstvých výherců dělá ty stejné chyby. Mezi ně patří právě zatajování výhry nebo přehnaná štědrost. Andy se svým týmem se vždy snaží výhercům vypočítat, jakou část své výhry, maximálně, mohou darovat rodině, přátelům nebo například na charitu. Snaží se přitom zohlednit všechny další sny, cíle a plány, které výherce s penězi má. Občas na schůzku dokonce přizve i právníky. To aby výherci vysvětlil, jak to funguje s obdarováváním blízkých z právnického hlediska.
Snaží se taky výherce zastavit, dát jim čas nadechnout se a popřemýšlet. Tím jim pomáhá od spontánních, nepromyšlených nákupů, které mají výherci často tendenci dělat. Setkal se třeba s nepromyšleným nákupem drahého sportovního auta. To si koupil táta od rodiny, který se jinak autům vůbec nevěnuje. Andy nad takovým nákupem zvedá obočí.
„Můžete snad dát do sportovního auta kočárek? No, nemůžete. Je lepší, když si výherci sporťák půjčí na víkend, pak jim často dojde, že to není zas tak žhavé,…“ řekl Andy.
Je v oboru už 20 let, sám loterii hrát nesmí
Andy Carter a jeho tým je k dispozici všem, kteří v Británii vyhrají částku vyšší než 50 000 liber (přibližně 1,5 milionu korun). Každý, komu je pomoc od pana Cartera nabídnuta, má možnost odmítnout. Andy však říká, že pomoc odmítá sotva 10 procent šťastlivců. Většina lidí nabízenou pomoc přijme.
Říká taky, že Britové jsou při nakládání se svými výhrami všeobecně dost chytří. Podle tohohle zkušeného finančního poradce dělá směšná finanční rozhodnutí méně než 5 % ze všech výherců, se kterými spolupracuje.
On sám by nejspíš byl ideálním výhercem loterie, koneckonců – ví přesně, jak postupovat. Nikdy se jím ale nestane. Jako zaměstnanec loterijní společnosti Allwyn UK má totiž Andy Carter i celý jeho tým zákaz loterii hrát.
Ty však naštěstí zákaz ke hře nemáš! Tak na nic nečekej a užij si jednu z loterií níže. Už víš, jak bys se svou výhrou naložil?