Týden zodpovědného hraní je zpátky: Hraješ zodpovědně?
Loterie, losy, automaty i další hazardní hry by měly zůstat pouze zábavou a hrou. Nikdy bychom je neměli vnímat jako možnost zbohatnutí. Čtvrtý ročník Týdne zodpovědného hraní je zpátky. Pojď se s námi podívat na to, co tě v tomhle týdnu čeká, jak poznat, zda hraješ s rozumem a mnohem více.
Mrkni na to, co ti týden zodpovědného hraní přináší.
Loterie a sázky nejsou jen zábava
Ale i hazard. A my víme, že to víš, ale taky víme, že je na to občas lehké zapomenout. Automaty, sázky, loterie, ale i obyčejné stírací losy jsou skvělou formou odreagování, ale také neustálou hrozbou. Je lehké si říct, že zkusíš štěstí znovu, že si zatočíš ještě jednou, že si koupíš ještě jeden los, že příští sázka už je na jistotu,… A je lehké si tohle říct kdykoli, když nevyhraješ. Vždy to začíná nevinně, a tohle nevinné “zkoušení štěstí” může jednoduše přerůst do závislosti a problémů.
Proto pamatuj, že hra kterékoli ze zmíněných her by ti nikdy neměla přinášet starost a stres. Nikdy bys také hazard neměl hrát s vidinou toho, že zbohatneš. A nikdy bys neměl hrát za poslední peníze a porušovat nastavené limity. Pokud nevíš, jak by měly vypadat zdravé limity, mrkni na stránku Hraj s rozumem, od Sazky.
„Program Hraj s rozumem je klíčovou součástí našeho přístupu k zodpovědnému hraní a poskytuje hráčům podporu a informace, které jim pomáhají udržet kontrolu nad jejich hraním. Tento program doporučuji sledovat nejen během Týdne zodpovědného hraní, kdy budou k dispozici veškeré potřebné informace, ale i dlouhodobě. Snažíme se o to, aby každý hráč měl přístup k nástrojům a znalostem, které přispívají k bezpečnějšímu a zodpovědnějšímu přístupu k hraní,“ říká brand manažerka komunikace zodpovědného hraní Kateřina Muráni.
Týden zodpovědného hraní
Pokud cítíš, že se ti hra přeci jen vymyká, nebo již vymkla, z rukou – nepanikař. Existuje řešení. V Týdnu zodpovědného hraní tě čekají každý den akce, které jsou především prevencí, ale mohou být i prvním krokem k řešení tvých (začínajících) problémů. Mrkni na program níže a vyber si sám, čeho by ses rád zúčastnil.
Pondělí, 4. 11. – Podcast: #HlodačVina
Úterý, 5. 11. – Do 17:00 online chat s odborníky, do 18:00 můžeš v Brně přijít na konzultaci
Středa, 6. 11.– Do 11:00 máš znovu možnost konzultace v Brně, od tří do pěti odpoledne pak můžeš přijít na den otevřených dveří v Prachaticích nebo opět využít online poradnu
Čtvrtek, 7. 11. – Nezameškej webinář, využij online poradnu nebo do 11:00 doraz osobně na konzultaci v Brně
Pátek, 8. 11. – Do 12:00 máš znovu možnost online poradny, od 14:00 do 17:00 tě čeká Den otevřených dveří ve Valašském Meziříčí nebo využij další online poradnu, tentokrát specificky zaměřenou na problémy s hazardním hraním
Víkend, 9. – 10. 11. – V sobotu a neděli si můžeš poslechnout další epizody podcastu
Čemu věnovat pozornost při hraní?
Ať už hazardním hrám holduješ ty sám nebo někdo ve tvém blízkém okolí (přítel, přítelkyně, rodič, sourozenec, kamarád,…), rozhodně jsou hranice, které bys měl sledovat a hlídat. Jakmile dojde k jejich překročení, může to znamenat, že se blíží problém (závislost na hazardu).
Máš potřebu zatajovat a mlžit okolo toho, kolik korun padlo v uplynulých dnech do hazardních her? Zbystři, může to být první znak přicházející závislosti.
Uklidňuje tě hraní natolik, že k němu utíkáš, jen abys nemusel čelit každodenním situacím? Pokud ano, pak to značí, že máš s hazardem nezdravý vztah.
Házíš do hry víc a víc, protože máš pocit, že teď už to musí padnout? Způsobuje v tobě neustále točení/sázení bez přicházející výhry nepříjemné pocity jako je úzkost? Pak to rozhodně není v pořádku.
Vnímáš, že občas zrušíš plány nebo nedodržíš sliby jen proto, aby sis zahrál? Nebo abys hrál déle? To je velký vykřičník.
Začal někdo ve tvém okolí chodit později domů, mlží okolo trávení svého volného času, je podrážděný a výbušný? Mizí mu peníze z účtu a nedrží své slovo? Možná jde o závislost na hazardních hrách.
Občas si půjčíš, nevyjdeš s výplatou,… Občas ti to sežere víc, než by mělo a ani to tě nezastavuje od toho, zkoušet to znovu a znovu? Omezuješ se v ostatních ohledech svého života, jen proto, abys ušetřil trochu víc na hraní? Pravděpodobně bojuješ se závislostí.
Závislost na hazardu, stejně jako závislost na čemkoli jiném, si nevybírá. A ačkoli statistiky uvádí, že častější obětí jsou muži, tak výjimkou nejsou ani ženy a mladiství. Věnuj proto sobě, i svému okolí, pozornost. Uvědomuj si, jak často hraješ, kolik peněz do hry vkládáš a i to, zda tě hra neomezuje a nezasahuje i do těch aspektů života, kam by dosahovat neměla.
Krom odborné konzultace si v rámci Týdne zodpovědného hraní můžeš zasoutěžit i o skvělé ceny na téma sport. Přečti si více v článku níže.
Nestyď se říct si o pomoc, řešení existuje.