Jsem Barča, ráda a poutavě píšu o běžných i složitých tématech, přicházím s neotřelými nápady a ještě o kousek radši se zlepšuji a získávám nové zkušenosti. I to je důvod proč jsme s Vyhraj.cz navázali kontakt - začalo to jako nová zkušenost, pokračuje to jako skvělá spolupráce.
Prevence problémového hraní v moderní době
Sazka si s přehledem drží pozici jedničky na českém loterijním trhu. Jako taková si Sazka zakládá nejen na obsáhlosti své nabídky a profesionalitě, ale i na ochraně svých hráčů. V novém rozhovoru s brand manažerkou zodpovědného hraní v Sazce, Kateřinou Muráni, Sazka prozradila, jak umělá inteligence a moderní doba ovlivňuje pokroky v tomto ohledu hry.

Sazka přichází s novými možnostmi, jak ochránit své hráče.
Přibývá hráčů pod 18 let
Nové průzkumy přinášejí čím dál více znepokojující statistiky. Ačkoli je u nás hra nezletilých přísně zákonem zakázána, tak je bohužel jisté, že hráčů mladších 18 let rapidně přibývá. Jde přitom o závažný problém, který se Sazka (i jiné společnosti) snaží aktivně řešit. Kromě toho, že k založení plnohodnotného hráčského účtu u Sazky je nutné prokázat svou plnoletost, tak společnost i školí zaměstnance jednotlivých prodejních míst. Obsluha je školena tak, aby dokázala spolehlivě ověřit totožnost a věk sázejícího. Sama společnost přitom na jednotlivá prodejní místa posílá své “tajné zákazníky”, kteří ověřování věku kontrolují. V případě, že obsluha pochybí, může často dojít až k rozvázání spolupráce s daným místem či zaměstnancem.
I přes tato opatření však počty nezletilých hráčů stále rostou. Největším přispěvatelem v tomto problému jsou přitom nelegální hazardní weby, které nejsou dostatečně zabezpečené a na ověření věku příliš nelpí. Sazka proto spolupracuje s Institutem pro regulaci hazardních her na blokaci těchto webů. Kromě toho také lpí na edukaci hráčů, která přispívá ke zlepšení bezpečnosti hazardních her napříč všemi věkovými kategoriemi.
Panic button jako nástroj prevence
Hazard však není hrozbou jen pro nezletilé. I dospělí hráči mohou mít problém s nastavením a udržením zdravých hranic. Jako nástroj prevence je na hazardních stránek k dispozici takzvaný panic button. Funkce, kterou už využilo na desetitisíce hráčů, slouží k dočasnému vyloučení ze hry. Hráč, který panic button stiskne, je automaticky vyloučen na minimálně 48 hodin ze hry. Po tuto dobu si nemůže spustit žáden slot, uzavřít žádné sázky a podobně. Krátká pauza od hraní slouží jako prostor k nadechnutí, přehodnocení svého chování či dokonce k vyhledání odborné pomoci, je-li to potřeba.
Kromě panic buttonu pak Sazka nabízí i nastavení sebeomezujících opatření či zápis do Rejstříku osob vyloučených ze hry.
V budoucnu pomůže i AI
Většina hry se za poslední roky bezkonkurenčně přesouvá do online prostředí. To přináší jak svá rizika, tak i své výhody. V online prostoru lze jednodušeji kontrolovat pohyby a krok hráčů. Společnost tak může mnohem jednodušeji detekovat rizikové chování hráče, které může vést k problémům.
V rámci detekce rizikového chování Sazka přitom využívá i umělou inteligenci. Ta, podle slov Kateřiny Muráni, analyzuje komunikaci se zákazníky.
„Systém detekuje klíčová riziková sdělení a vyhodnocuje interakce podle míry rizika, což umožní efektivnější pomoc zákazníkům. Jsem také ráda, že se jako člen Institutu pro regulaci hazardních her podílíme na vývoji celotržního detekčního modelu problémového hraní,“ sdělila Kateřina Muráni v rozhovoru.
Do budoucna by přitom umělá inteligence mohla pomoci k detekování rizikového chování hráče v reálném čase. To by společnosti pomohlo rychle a aktuálně reagovat na dané počínání. Při aktuálním dohledu na hráče Sazka identifikuje méně než 2 procenta hráčů s rizikovým chováním. Sotva půl procenta hráčů je pak s vysokým rizikem.
Při detekci rizikového hraní společnost často hráče kontaktuje, nabídne nastavení limitů či pauzu od hry. Kromě toho Sazka hráči nabídne i propojení s odborníky, kam může hráč osobně dojít nebo anonymně zavolat.
Užívej si hru, ale hraj bezpečně.