Již od roku 1957 doprovází životy obyvatel České republiky společnost Sazka. Od jejího spuštění až do dnešní doby prosázeli lidé u této společnosti miliardy korun, aby měli alespoň malou šanci na výhru, která by jim zajistila předčasný odchod do důchodu. Ovšem je tu ještě otázka - měli sázející vůbec někdy šanci vyhrát vysněný jackpot?

Je sazka jeden velky podvod nebo ne

Společnost Sazka má v České republice poměrně dobrou pověst. V historii se objevilo pouze pár případů, kdy byla Sazka obviněna z podvodu. Vždy byl ale podvod vyvrácen. Jenže co když se Sazce podařilo z podvodu „vybruslit“ a ve svých podvodných praktikách pokračuje nadále? 

Manipulace čísel v osudí

slosovaci-zarizeni-sazky Jedna z nejvíce omílaných praktik, která se týká manipulace s čísly v osudí vynesla již mnoho nařčení na stranu Sazky. Nikdy ale nebyla žádná manipulace definitivně prokázána.

Nejčastějším důvodem pro podezřívání Sazky z manipulace s čísly v osudí je samotná hlavní výhra, tedy superjackpot, který padne velmi zřídka.

Mohlo by jít o umělé odsouvání hlavní výhry, čímž se zvyšuje jackpot, který svým nárůstem rozpoutává loterijní horečku, takže sází větší počet lidí a to mnohdy za větší částku než obvykle. Tento fakt samozřejmě rapidně zvyšuje obrat společnosti.

Sazka má přístup ke vsazeným číslům

závaží v losovacích míčkách Všechny vsazené čísla putují internetem z trafik přímo do sazky. Sazka má tedy přístup ke všem vsazeným číslům a tak je možné, že  zmanipuluje výsledky slosování, aby si mohli předem dopočítat, kolik lidi vyhrají.

Mohou zatížit balonky s čísly, případně nějak zvětšit jejich průměr, aby se nevešly do výstupu ze slosovacího zařízení. Mohou tím pádem vybrat taková čísla, aby nikdo nevyhrál hlavní cenu.

Sám jsem nad touto problematikou popřemýšlel a došel jsem k názoru, že se vyplatí sázet u nezávislých internetových loterijních společností. U těchto společností sázíte pouze na výsledky oficiálního slosování loterie. Tipy sázkařů tedy nikdy nebudou v rukách společností, které samotnou loterii provozují. Společnosti provozující loterie si pak nemohou předem nastavit slosovací zařízení tak,  aby vyhrál co nejmenší počet lidí. Internetový zprostředkovatelé zase nemají možnost zasahovat do slosování. Oboustranně je tento model sázení velmi chytrý a sázkaři si tak mohou být jisti, že je nikdo nepodvede.

Co se povídá o podvodech ve Sportce

Za doby Československa byl v Sazce hlavním dozorčím slosování tzv. soudruh Talíř. Jeho pravé křestní jméno ale dodnes nikdo neví. Mezi historiky a televizními diváky však koluje domněnka o tom, že pravým jménem dozorčího slosování bylo Stanislav nebo Jaromír.

Soudruh talíř z vysílání Sazky Každou neděli dopoledne čekali všichni sázkaři bývalé československé republiky na slosování Sportky, které jak již bylo známo, uváděl zmiňovaný soudruh Talíř. Jednoho dne náhle zmizel z televizních obrazovek a to díky údajné podvodné manipulaci s míčky v osudí. Míčky se měly na základě zahřívání nebo naopak ochlazování hrnout z osudí přednostně. Po soudruhu Talíři a po jeho nedobrovolném odchodu z vysílání se slehla zem a jeho tajemství okolo falšování losování, si nejspíše odnesl do hrobu.

Na stránkách idnes.cz jsem se dále dočetl o odhalení podvodu, kdy byly prý přifukovány míčky, aby se nevešly do výstupu z loterijního zařízení, ale k tomuto tématu jsem nenašel dostatek materiálů. (Čím to asi bude?!)

Podvod v Srbské loterii

V minulém roce se stal další podivný případ, v první řadě Vás musím upozornit, že tentokrát šlo o slosování v Srbské loterii a nikoliv u české Sazky. Ale je jen otázka, zda by se toto mohlo stát i u nás.

Vše se stalo 28. července 2015 při živém vysílání losování hry Loto, kterou provozuje státní loterijní společnost Državna lutrija Srbije. Jedno z vylosovaných čísel se zobrazilo na obrazovkách ještě před tím, než bylo vůbec vylosováno z osudí. Přesněji z osudí vypadly první tři výherní čísla 4, 33, 12, do této doby proběhlo vše v pořádku. Jako čtvrté číslo se na všech televizních obrazovkách  objevilo číslo 21, ale z losovacího zařízení vypadl míček 27. Samozřejmě každý si pomyslí, že se jednalo o pouhou náhodu, pouze zapisovatel napsal číslo 21 namísto čísla 27. Ovšem vše se změnilo ve chvíli, kdy  jako páté vypadlo 21!

Samozřejmě že loterijní společnost podala svoje vyjádření jako, že šlo o náhodu, nicméně případem se zabývala srbská policie – jak to tedy dopadlo?

Vyšetřování pěti osob včetně moderátorky nic neprokázalo, pouze na nějaký ten čas opadl zájem o Srbskou loterii, ale dnes je podle společnosti počet sázkařů opět v normálních číslech.

Předem stanovená čísla doplňkových her

Přidělená čísla doplňkových her na sázenkách Jak jistě víte, většina číselných her od Sazky vlastní doplňkové hry jako Šance u Sportky, Extra6 u evropské loterie Eurojackpot nebo Eurošance u loterie Euromiliony.

Ale proč jsou tyto čísla předem stanovené na sázenkách? Proč si je hráči nemohu vybrat sami?

Může to být tím, že Sazka předem nastaví losovací stroje, aby nevybíraly čísla, která jsou předem vytisknutá na papírových sázenkách, případně aby nepadala výhra tak často. Jak už sem jednou zmiňoval o něco výše, tak i v tomto případě je opět lepší sázet u nezávislého loterijního zprostředkovatele na internetu.

Tam se totiž sází na oficiální výsledky loterií a loterijní spolčenosti jako Sazka nemají přístup k tipům hráčů, tudíž nemohou předem nastavit losovací zařízení. Navíc se zde svoje číslo doplňkové hry můžete zvolit sami, což je pro mnohé velmi důležité.

Možná se jedná opravdu pouze o dobrý marketing

Musíme si také položit otázky – Proč by Sazka podváděla a mají to vůbec zapotřebí? Vždyť drtivá většina faktorů hraje pro sázkovky, a to zcela legálně (např.: marže, pravděpodobnost atp.).

Marže a limity na výhru

Marže Sazky je vysoka - 50 procent Jak je mnohým z Vás známo, tak společnost Sazka má u každé hry nastavenou libovolnou marži. Například u Vám nejznámější loterie Sportka činí marže 50%. To znamená, že Sazka má z každé sázky polovinu do vlastní kapsy, jen si to představte. Vsadíte si plný tiket za 220 korun a Sazka z toho má 110 korun.

Dokonce u loterií, kde jsou výplatou kurzy či násobky, se Sazka a jiné podobné sázkové kanceláře brání určitými limity v pravidlech. Například, že by větší množství sázejících vsadilo stejná čísla a podařilo se jim vyhrát.

Ukažme si tyto limity na nejoblíbenější hře Šťastných 10 od Sazky. Maximální možné kvóty pro tuto loterii naleznete v Herním plánu číselných loterií a sázkových her SAZKA  na straně 11 v bodě č. 12.

Pravděpodobnost

Co když za oddalování jackpotů může opravdu pravděpodobnost?

Vždyť většina lidí tvrdí: „Je větší pravděpodobnost, že do tebe uhodí blesk, než abys vyhrál v loterii“. Dal jsem si tedy trochu práce a na stránkách National geographic jsem našel článek, kde tvrdí, že v USA je pravděpodobnost, že Vás zasáhne blesk 1 : 700 000 (Pro Evropu jsem tento údaj bohužel nenašel). Abyste vyhráli celý a nekrácený Superjackpot ve Sportce, tak vaše pravděpodobnost činí 1 : 69 919 080. Pokud tyto dvě čísla vydělíme získáme číslo 99,9 (69919080/700000=99.8844), což znamená, že je větší pravděpodobnost, že do vás 99 krát uhodí blesk, než že vyhrajete hlavní cenu ve Sportce.

Závěrem

Pravdu o počínání loterijních společností se s největší pravděpodobností nikdo z nás nedozví, my můžeme pouze doufat, že Sazka je náš dobrý kamarád a nemá žádné nekalé úmysly. Osobně věřím, že společnosti mají spíše dobře nastavený marketing, který spočívá na neznalosti pravděpodobnosti nebo naprosté ignoranci sázejících.

Na druhou stranu musíte všichni uznat, kdo jiný vám nabídne 100 miliónů korun za pouhých 220 Kč. Šance, i když opravdu malá, je tu vždy! Jak se říká: „Kdo nehraje, nevyhraje!“

Berte na vědomí, že tento článek nemá lidi od sázení odrazovat ani je v sázení povzbuzovat. Pouze poukazuje na určité fakta a možné podvodné praktiky. Každý z Vás si musí sám určit které straně bude věřit.

Doufám, že se Vám můj poslední článek v roce 2016 líbil a ještě jednou přeji hodně štěstí do Nového roku 2017!

Zdroje:

Související články

Přidejte komentář

Odeslaním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
  • Petr Hes

    Cti si co chces.Ja si muzu taky blabolit co chci.(caesar) .zdar

  • caesar

    (Petr Hes) Co to blábolíš už to nečti když se ti to nelíbí mne se to líbí, nazdar

  • Petr Hes

    Tak co Vam rekli u pumpy pane „Ondro“ 🙂 ?

  • Kuba Kubikula

    Bomba článek! 😉 Parádní úvaha nad tím, co se může a nemusí dít na scéně loterijních her. Nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlel, ale když se nad tím tak člověk zamyslí, tak to klidně i může být pravda. A to, co se stalo v srbské loterii, je opravdu skvělý příklad.

  • Petr Hes

    No nevim, za me je clanek samej blabol. Loterie moc nesazim,protoze pravdepodobnost je mala,ale sami pisete,ze maji 50% z toho co se nasazi….tudiz vlastne neexistuje zpusob jak krachnout…vyberu 100 kc , poslu 50 na vyhry a 50 je mejch…..To co nabizite vy, Lottoland je vetsi pruser….ciste teoreticky…Vsadim si u Vas napr.na Eurojackpot a dam ty cisla 5x stejna….vyhraju a vy mi pak vyplatite 1,250 bilionu ? To asi uplne, co ? Podle me je sazeni u Vas celkem slusnej podvod….Kdyz vyhraju primo EJ v Nemecku nebo Finsku rozdeli se vyhra na 5 dilu….coz mi prijde logicke a pravdebodobne….narozdil o nesmyslu na co se da vsadit u Vas…pak me zaujala sazka na sanci…kdyz si to cislo pane Ondreji skrtnete tak ho obsluha musi vyplnit…a vy si nadiktujete jake chcete…jste opravdu odbornik:) Dalsi co nechapu je, proc nechavate lidi u Vas sazet u loterie , ktere neverite? To je pro me absolutne nonsense.Opravdu jste takovy idioti nebo mate spatnej marketink.

    • Ondřej Krejčí

      Dobrý den,

      v první řadě, já Lottoland nevlastním. Už když jsem tento článek (z menší části úvahu) psal bylo mi jasné, že to mezi návštěvníky webu vyvolá menší rozruch.

      Co se týče sázení u Lottolandu, tak jak je všude psáno, sází se na výsledky oficiální loterie a každá sázka, tedy každý tiket je pojištěn, tak aby byla každá výhra 100% vyplacena. Lottoland z vlastní kapsy vyplácí menší výhry, ostatní velké výhry vyplácí pojišťovna. A když vsadíte 5x stejná čísla a zrovna by byla výherní, tak Vám také dorazí celý jackpot pouze jednou. Je to stejné jako když se najdou dva výherci superjackpotu Sportky najednou, výhru si jednoduše rozdělí mezi sebe 🙂 U Lottolandu si můžete nastavit ochranu čísel, což Vás chrání proti tomuto dělení s ostatními sázkaři, ale zvedne se Vám cena tiketu, jelikož za Vás musí platit dražší pojištění tiketu.

      Sázím 95% loterií na internetu a ještě jsem se tedy nesetkal se sázením šance, tak jak říkáte. Rád se přiučím, hned zítra se na to půjdu zeptat na čerpací stanici.

      Osobně věřím každé loterii i těm od Sazky, tento článek, byl spíše taková úvaha a každý návštěvník si z něj musí odnést svůj závěr.

      Přeji hezký zbytek večera,
      Krejčí O.

  • Michal Beneš

    Šance se mi také nelíbí, vždyť oni si předem vytisknou nějaká čísla na sázenky, předem dají nějaký rozsah čísel pro náhodné typy a pak vylosují čísla. To je přeci nesmysl 🙁

  • caesar

    No podle mě proste se nikomu nevyplatí hrát u sazky, maj jedny z nejhorších podmínek na světě!!!

  • Martin Kučera

    Já si taky myslím, že ty jackpoty oddalují nehledě na to že mají stejně vysokou marži nebo že tam je opravdu vysoká pravděpodobnost. je to podvod akorát chtěj co nejvíc peněz vytáhnout z lidí!